Zahraničné Politika Top

Svet je pohoršený: Trump zavádza kontroly, utečencom zakazuje vstup do USA

WASHINGTON – Americký prezident Donald Trump zakázal v piatok sýrskym občanom vstup do Spojených štátov, ak sú utečenci. Povedal, že zakazuje ich vstup, a to bez ohľadu na to, či sú imigranti alebo nie sú, pretože prijať ich by bolo “v protiklade so záujmami USA”. Tento zákaz zostane v platnosti kým Spojené štáty neurobia zmeny vo svojom programe prijímania utečencov. Vyplýva to z výkonného nariadenia, ktoré Trump podpísal v piatok s cieľom dôkladne posilniť kontrolu moslimských imigrantov, ktorí chcú prísť do USA.

Trump posilnil armádu a kontroly moslimských imigrantov prichádzajúcich do USA

Donald Trump v piatok podpísal dve výkonné nariadenia, ktoré majú udržať radikálnych islamských teroristov mimo krajinu a posilniť americkú armádu. Nariadenia podpísal v Pentagóne hneď po tom, ako nový minister obrany James Mattis zložil sľub. Nariadenie, ktoré má zadržať radikálnych islamských teroristov, zriaďuje ďalšie dôkladné kontroly imigrantov z väčšinovo moslimských krajín predtým, ako dostanú povolenie prísť do USA,

“Zriaďujem nové lustrovanie, aby sme udržali radikálnych islamských teroristov mimo Spojené štáty,” vyhlásil dnes Trump. “Nechceme ich tu. Chceme sa ubezpečiť, že nepustíme do našej krajiny tie isté hrozby, s ktorými naši vojaci bojujú v zámorí.” Trump povedal, že USA chcú prijímať iba tých ľudí, “ktorí budú podporovať našu krajinu a milovať – hlboko – našich ľudí”.

Spomenul na ľudí, ktorí zomreli v Pentagóne pri teroristickom útoku na USA z 11. septembra 2001 a povedal, že USA nikdy nezabudnú na ponaučenie, ktoré si z toho dňa zobrali. Väčšina útočníkov boli Saudskí Arabi, ktorí prišli do USA po udelení víz. Trump dnes podpísal aj výkonné nariadenie vyzývajúce na posilnenie americkej armády, vrátane “nových lietadiel, nových lodí, nových zdrojov”.

Povedal, že tento príkaz “zabezpečí, že obete našej armády sú podporované krokmi našej vlády”. Predtým dnes Trump zopakoval, že považuje mučenie za účinné, ale nenariadi používanie tvrdých vypočúvacích metód. Jeho názory sa líšia od názorov nového ministra obrany Mattisa. Tento bývalý generál námornej pechoty vo výslužbe je ostro proti mučeniu väzňov.

Mattis “verejne vyhlásil, že neverí v mučenie alebo simulované topenie,” povedal dnes Trump na tlačovej konferencii s britskou premiérkou Theresou Mayovou v Bielom dome. “Je expert, je vysoko rešpektovaný, je generálom generálov… Tak sa naňho spoľahnem,” dodal. Mattis, ktorého nomináciu do funkcie Senát potvrdil 20. januára, zopár hodín po Trumpovej inaugurácii, dnes v Pentagóne slávnostne zložil sľub do rúk viceprezidenta Mika Penca. Trump následne podpísal obe výkonné nariadenia.

OSN vyzvala Trumpa, aby USA pokračovali v prijímaní utečencov

Dve agentúry OSN – Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) a Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) – vyzvali dnes administratívu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby neprestala ponúkať azyl ľuďom, ktorí utekajú pred vojnou a prenasledovaním, keďže toto právo zaručuje medzinárodná legislatíva.

“Potreby utečencov a migrantov z celého sveta ešte nikdy neboli naliehavejšie a americký presídľovací program je jedným z najdôležitejších na svete,” uvádza sa v spoločnej výzve oboch agentúr sídliacich v Ženeve. Reagovali tak na najnovšie Trumpovo nariadenie, ktorým na štyri mesiace zastavil program prijímania utečencov v Spojených štátoch. Počas najmenej 90 dní sa do USA navyše nedostanú občania krajín, ktoré vyvolávajú obavy v súvislosti s terorizmom. Trojmesačný zákaz sa podľa ministerstva zahraničných vecí vzťahuje na Irak, Sýriu, Irán, Sudán, Líbyu, Somálsko a Jemen.

Špecificky je zakázaný vstup do USA sýrskym utečencom, kým sa nerozhodne, či je bezpečné ich prijať – respektíve kým nebude utečenecký program upravený tak, aby sa zabezpečilo, že neohrozia národnú bezpečnosť. IOM a UNHCR sú aj naďalej odhodlané spolupracovať s vládou USA na spoločnom cieli zaručenia bezpečného presídlenia. “Pevne veríme, že utečencom by sa malo dostať rovnakého zaobchádzania a príležitostí na presídlenie bez ohľadu na ich vierovyznanie, národnosť alebo rasu,” konštatovali agentúry OSN.

Od vlaňajšieho októbra do 20. januára, keď sa Trump stal prezidentom, bolo v rámci programu UNHCR presídlených do USA 29.898 utečencov. Spojené štáty prijali za rozpočtový rok 2016 (október 2015 – september 2016) celkom 84.995 utečencov zo 79 krajín; 72 percent z nich boli ženy a deti, 70 percent pochádzalo iba z piatich krajín: Konžskej demokratickej republiky, Sýrie, Mjanmarska, Iraku a Somálska. V rozpočtovom roku 2017 chcela americká vláda prijať 110.000 utečencov, novým nariadením bol ich počet obmedzený na 50.000.