Zahraničné Politika Spoločnosť Top

Svet hovorí o vakcíne proti koronavírusu. Mocní sa na tom, kedy sa jej dočkáme, nezhodujú

Zdroj: TASR / Dano Veselský

WASHINGTON/BERLÍN/PRAHA – (Redakcia/TASR)Americký prezident Donald Trump v nedeľu vyhlásil, že je “presvedčený”, že do konca tohto roka budú mať Spojené štáty vakcínu proti infekčnej chorobe COVID-19, ktorú vyvoláva nový koronavírus. Informovala o tom agentúra DPA. Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn, naopak, uviedol, že vývoj vakcíny proti koronavírusu SARS-CoV-2 môže trvať roky. Česko zasa v tejto súvislosti informovalo, že vyvíja vlastnú vakcínu.

 

“Usilovne na tom pracujeme,” povedal Trump počas podujatia organizovaného spravodajskou televíziou Fox News blízkou republikánom, kde odpovedal na otázky voličov.

“Sme presvedčení, že do konca roka budeme mať vakcínu,” uviedol a dodal, že “veľa spoločností” sú podľa jeho slov už “blízko”.

Ako pripomenula DPA, odborníci z oblasti verejného zdravia uviedli, že vývoj vakcíny môže trvať minimálne rok.

Popredný americký imunológ a expert Bieleho domu na koronavírus Anthony Fauci vo štvrtok v rozhovore pre americkú televíziu CNN povedal, že ak bude čoskoro vakcína vyvinutá, mohla by byť dostupná už v januári, ale zároveň upozornil, že “to nemôže zaručiť”.

Trump taktiež povedal, že bude naliehať, aby sa školy a univerzity otvorili v septembri a zdôraznil, že je potrebné postupne otvárať hospodárstvo krajiny.

Zároveň obhajoval reakciu federálnej vlády na koronavírus, ktorá čelí kritike. “Urobili sme správnu vec a skutočne verím, že sme zachránili 1,5 milióna životov,” uviedol.

Trump ešte v apríli povedal, že ochoreniu v USA by mohlo podľahnúť 60.000 Američanov. Teraz to podľa neho vyzerá skôr tak, že o život by mohlo prísť zhruba 100 000 osôb.

 

Zdroj: TASR / AP Photo / Evan Vucci

Nemecko vidí situáciu inak

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn na rozdiel od amerického prezidneta uviedol, že vývoj vakcíny proti koronavírusu SARS-CoV-2 môže trvať roky. Reagoval na tak  na slová Donalda Trumpa. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP.

“Vývoj vakcín je jednou z najnáročnejších a najťažších úloh v medicíne. Bol by som rád, ak by sa to podarilo dosiahnuť o niekoľko mesiacov. Ale môže to trvať roky, pretože sa samozrejme môžu vyskytnúť prekážky, ako sme to videli pri iných vakcínach,povedal Spahn.

Česi vymýšľajú vlastnú vakcínu

Česko zasa informovalo, že vyvíja vlastnú vakcínu na ochorenie COVID-19 spôsobované novým koronavírusom. Oznámil to ich minister zdravotníctva Adam Vojtěch. Vývoj je zatiaľ v prvej fáze. Očkovaciu látku vyvíjajú spolu český Štátny zdravotný ústav, Ústav hematológie a Inštitút klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM). Dostupná by mohla byť o niekoľko mesiacov. Informácie priniesol portál Novinky.cz.

“Česká republika začala prípravu na cestu k vakcíne na COVID-19. Celý rad krajín sa usiluje o vývoj a Česko sa zaradí do pelotónu týchto krajín,” oznámil Vojtěch na tlačovej konferencii.

Cieľom je podľa ministra zaistiť ochranu pre českých občanov. “Očkovanie je kľúčové. Môže nás čakať druhá aj tretia vlna,” dodal. Výskum bude financovať ministerstvo zdravotníctva. Podľa prvého odhadu by to mohlo stáť niekoľko desiatok miliónov korún. Vakcína by potom mohla byť dostupná o niekoľko mesiacov. “Koronavírus už skúmame nejaký čas. Prvá laboratórna fáza bola už spustená,” povedal Vojtěch. Celkovo by mali byť tri fázy.

 

Česko vyvíja vlastnú vakcínu proti ochoreniu COVID-19. Zdroj: pixabay.com

Vakcínu teraz vo svete vyvíja asi 80 laboratórií. Výskum v ČR vedie internistka a kardiologička Věra Adámková. “Pre súčasný svet je to téma číslo jeden a predstava, že by potom mal niekto ako prioritu inú krajinu, je veľmi naivná,” vysvetlila Adámková dôvod, prečo by sa Česko nemalo spoliehať na výskum v iných krajinách.

Podľa lekárky má Česko skúsenosti s vývojom vakcín z minulosti a má niektoré poznatky, ktoré môže pri práci využiť. Dodala, že spolupracujú aj s kolegami z iných krajín, ale treba “hľadať vlastnú cestu”.

ČR pracuje na hľadaní vakcíny už od februára, a to prevažne na báze rešerše. Pri prvej fáze ide už o prácu v laboratóriu, uviedla Adámková.

Laboratórium je špeciálne zabezpečené. “Tam sa vyšetroval MERS alebo iné život ohrozujúce vírusy,” doplnil riaditeľ Štátneho zdravotného ústavu Pavel Březovský.

Pražský IKEM sa bude podieľať na logistickej podpore testovania bunkových kultúr a tiež na predklinickom testovaní na laboratórnych hlodavcoch, povedal riaditeľ IKEM Michal Stiborek, citovaný portálom Novinky.cz.