Domáce Spoločnosť Top

Svet bojuje s nedostatkom zdravotných sestier. Chýbať ich bude až deväť miliónov

Zdroj: pixabay

BRATISLAVA – O pár rokov bude na svete chýbať deväť miliónov zdravotných sestier a pôrodných asistentiek. Alarmujúce čísla a katastrofálna situácia prenasleduje aj našu krajinu. Slovenské sestry musia bojovať s opovrhovaním,  dezinformáciami a nedostatkom svojich kolegov. Rezort zdravotníctva sa pritom domnieva, že pre zamestnancov nemocníc robí maximum.

 

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varuje pred masívnym nedostatkom zdravotných sestier a pôrodných asistentiek. Z jej štatistík vyplýva, že do roku 2030 bude týchto zamestnancov na celom svete chýbať až deväť miliónov. Preto sa WHO v spolupráci s Medzinárodnou radou sestrier (ICN) spustila kampaň ,,Nursing Now” (Ošetrovateľstvo dneška). Jej cieľom je zlepšiť globálne zdravie obyvateľstva a zvýšiť postavenie sestier po celom svete. Patrónkou celosvetovej kampane sa stala aj kráľovská Výsosť vojvodkyňa z Cambridge Kate Middleton.

Do medzinárodnej kampane sa zapojilo 60 krajín z celého sveta, medzi ktorými je aj Slovensko. ,,Kampaň Nursing Now sa začala v roku 2018 a bude prebiehať do konca roka 2020. V tomto roku budú všetky sestry na celom svete oslavovať 200. výročie narodenia priekopníčky moderného ošetrovateľstva Florence Nightingale,“  priblížil riaditeľ kancelárie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) Milan Laurinc.

Patrónkou celosvetovej kampane sa stala aj kráľovská Výsosť vojvodkyňa z Cambridge Kate Middleton. Zdroj: TASR / AP

Dôvodom zapojenia sa do tejto kampane má byť kritická situácia s nedostatkom sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku. „Máme v pláne získať pre spoluprácu Ministerstvo zdravotníctva SR, politikov, najmä zdravotnícky výbor NR SR, fakulty zdravotníctva, zdravotnícke zariadenia, pacientske organizácie a v neposlednom rade aj médiá. Vo vzťahu k verejnosti máme za cieľ zvyšovať povedomie obyvateľov o našom povolaní a získať ich pre podporu,“  uvidela koordinátorka kampane Nursing Now Slovensko Júlia Jankovičová.

Ministerstvo zdravotníctva má čistý štít

Rezort zdravotníctva sa domnieva, že pre zlepšenie pracovných podmienok pre lekárov, sestry a  iných zdravotníckych pracovníkov robí maximum. ,,Do nemocníc idú v posledných rokoch masívne investície. V roku 2017 aj v roku 2018 sa nemocnice mohli uchádzať každý rok o spolu cca 70 miliónov eur, tento rok je to 100 miliónov eur, tieto peniaze môžu investovať do rekonštrukcie, modernizácie či prístrojového vybavenia,” povedala pre Glob.sk hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Komplexná modernizácia techniky má  podľa hovorkyne výrazne zlepšiť kvalitu pracovného prostredia a podmienok pre zdravotníkov.

Zdravotné sestry pritom v roku 2017 uviedli ako zdroj svojej nespokojnosti nízku mzdu, prepracovanosť, nepreplácanie nadčasov, zlé pracovné podmienky a prostredie, slabú podporu zamestnávateľov pri sústavnom vzdelávaní.

Zdravotné sestry už v minulosti bojovali za zlepšenie pracovných podmienok. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

Zdravotné sestry nie sú rešpektované

Podľa riaditeľa kancelárie SK SaPA Milana Laurinca chce Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek otvorene hovoriť o tom, kto to sestra je. Stretávajú sa však pri tom s nevôľou záujmových skupín, ktorými majú byť politici, zamestnávatelia či lekári. ,,Naďalej sa budeme snažiť odstrániť dezinformácie o sestrách, ich vzdelaní a náplni práce. V neposlednom rade k atraktivite povolania sestra/ pôrodná asistentka prispievajú pozitívne pracovné podmienky a konkurencieschopné mzdové ohodnotenie,” doplnil riaditeľ kancelárie SK SaPA Milan Laurinc.

Na Slovensku máme podľa Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek 39 824 sestier a pôrodných asistentiek. Z tohto počtu je 38 059 sestier a 1 765 pôrodných asistentiek. Priemerný vek žien zamestnaných v tejto oblasti je 47 rokov. Muži v tejto profesii dosahujú priemerný vek 40 rokov. Napriek tomu, že záujem študentov o profesiu sestra stále pretrváva, úbytok sestier môže zapríčiniť aj znížená pôrodnosť. ,,Musíme brať však na zreteľ aj populačnú krivku ktorá v období pred 20 rokmi klesla o cca 80 000 novonarodených detí, čo môže mať negatívny vplyv na viaceré profesie na trhu práce práve v súčasnosti,” varuje Laurinc.

Analytik varuje pred zdĺhavým čakaním a zhoršením zdravotnej starostlivosti. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

Podľa analytika z Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušana Zachara môže nedostatok zdravotného personálu zapríčiniť dlhšie čakanie v čakárňach či nižšiu dostupnosť. Všetky tieto fakory sa neskôr môžu zlúčiť a prejaviť sa aj formou nižšej kvality poskytovanej starostlivosti. ,,Na druhej strane, to ale tiež  môže priniesť inovácie procesov, môže to znamenať zrýchlenie rozvoja elektronizácie a automatizácie niektorých jednoduchších činností, ktoré dnes vykonávajú zdravotnícki pracovníci,” povedal pre Glob.sk analytik Zachar.