Ostatné Zahraničné

Švajčiarsky diplomat bude rokovať s EÚ o imigrantoch

BRUSEL – Švajčiarsko dnes vymenovalo svojho skúseného diplomata Jacqua de Wattevilla do pozície hlavného vyjednávača s Európskou úniou v snahe prekonať súčasnú bezvýchodiskovú situáciu, ktorá nastala po referende z roku 2014. Švajčiari vo všeľudovom hlasovaní schválili zavedenie imigračných kvót, čo sa prieči oficiálnej politike

Agentúra Reuters pripomenula, že doteraz sa na rokovaniach s EÚ zúčastňovali rôzni politici a diplomati, v závislosti na ich jurisdikcii. Dnes federálna vláda poverila rokovacím mandátom De Wattevilla, ktorý bude s Bruselom rokovať o otázkach slobody pohybu, prístupu na trh a spolupráce v oblastiach ako je výskum a kultúra.

Nový prístup, vymenovať hlavného vyjednávača so širokým mandátom, naznačuje, že Švajčiarsko je ochotné prijať niektoré ústupky v iných vzájomných záležitostiach s EÚ výmenou za zníženie miery prisťahovalectva.

De Watteville bol vedúcim Stáleho zastúpenia Švajčiarska pri EÚ v rokoch 2007-2012, potom pôsobil ako štátny tajomník pre medzinárodné finančné záležitosti na Ministerstve financií.

V minulom roku Švajčiari tesnou väčšinou schválili návrh extrémne pravicovej Ľudovej strany na zavedenie prísnych imigračných kvót zamestnancov z krajín EÚ. Voliči sa tak rozhodli aj napriek opačným odporúčaniam vlády, bánk a priemyselných odvetví, ktoré sú z veľkej časti závislé od kvalifikovaných pracovníkov z krajín EÚ.

Európska únia odsúdila pripravované opatrenia švajčiarskej strany. Švajčiarska vláda má lehotu do roku 2017, aby zaviedla do praxe opatrenia, ktoré si voliči presadili cez vlaňajšie referendum.