Spoločnosť Zahraničné

Švajčiarski voliči odmietli obmedziť prisťahovalectvo z Európskej únie, vyplýva z odhadov

Zdroj: TASR / Roman Hanc

BERN – Podľa prvých odhadov švajčiarski voliči odmietli v nedeľňajšom referende návrh na odstúpenie od dohody s Európskou úniou, ktorá upravuje voľný pohyb osôb, informovala agentúra DPA.

Podľa prvých odhadov inštitútu GfS až 62 percent Švajčiarov hlasovalo proti návrhu z dielne pravicovo-populistickej Švajčiarskej ľudovej strany (SVP). Podľa DPA sa odmietnutie návrhu všeobecne očakávalo, a to na základe prieskumov verejnej mienky pred hlasovaním. Švajčiari hlasovali v nedeľu celkovo v piatich referendách. Okrem odstúpenia od dohody o voľnom pohybe osôb s EÚ hlasovali aj o nákupe nových stíhačiek, zavedení dvojtýždňovej otcovskej dovolenky, daňovej úľave pre rodiny s deťmi a pravidlách o odstrele vlkov.

Podľa prvých odhadov inštitútu GfS získala otcovská dovolenka veľkú podporu, zatiaľ čo výsledky v prípade stíhačiek a vlkov boli po skončení hlasovania tesné. Iniciatíva SVP vyžaduje, aby Švajčiarsko na základe autonómnych rozhodnutí regulovalo mieru prisťahovalectva cudzincov. Ak by sa za ňu vyslovila nadpolovičná väčšina voličov, viedlo by to k ukončeniu dohody o voľnom pohybe osôb, ktorá platí medzi Švajčiarskom a EÚ od roku 1999.

Vzťahy medzi Bruselom a Bernom sa zhoršili po referende z februára 2014, v ktorom Švajčiari zahlasovali za zavedenie ročných kvót pre migrantov. Švajčiarsky parlament to v roku 2016 odobril, čo znamená, že nový zákon v praxi dáva prednosť zamestnávaniu domácich ľudí a zavádza ďalšie formality pre zamestnávateľov so sídlom vo Švajčiarsku, ktorí chcú zamestnávať zamestnancov z krajín EÚ. V súčasnosti žije vo Švajčiarsku zhruba 1,4 milióna občanov EÚ, zatiaľ čo v krajinách EÚ žije približne 500.000 Švajčiarov.