Domáce Šport Top

Superťažká etapa na Tour likvidovala favoritov. Kopce totálne poprehadzovali celkové poradie

Víťazom jednej z najťažších etáp Tour de France 2020 sa stal Michal Kwiatkowski z tímu Ineos. Zdroj: Facebook / letour.com

BRATISLAVA – Už iba štyri etapy a Tour de France 2020 bude poznať celkového víťaza aj majiteľov jednotlivých dresov. Jedna horská, jedna rovinatá, časovka a záverečné dejstvo v Paríži na Champs Élysées.

 

Peter Sagan tak má reálne už iba dve možnosti, aby Sama Bennetta vyzliekol zo zeleného dresu lídra bodovacej súťaže. V 19. etape a v tej poslednej. To, že by sa mu podarilo znížiť manko už v dnešnej 18. etape, ktorá je zároveň poslednou horskou skúškou, bolo nereálne. Rýchlostná prémia síce čakala na pelotón už po 14- kilometroch, ale to, by ani jeden z ich konkurentov nešiel do úniku, si zainteresované tímy Bora, Deceuninck a CCC Mattea Trentina už postrážili. Od tohto momentu následne čakalo na cyklistov ďalšie peklo na dvoch kolesách.

Na trati síce neboli monštrá ako v predchádzajúcej etape, ale to, čo na cyklistov čakalo, bolo možno ešte horšie. Päť kategorizovaných stúpaní – trojka, dvojka, dve jednotky a k tomu ako bonbónik špeciálna prémia HC. Pre divákov pred televíznymi obrazovkami to bolo fascinujúce divadlo v Savojských Alpách a dokument o úžasných priesmykoch a prírode. Pre cyklistov však 164 kilometrov ďalšieho utrpenia a bolesti. Čakali na nich legendárne kopce ako Cormet de Roselend, Col de la Saises and Col de la Aravis a na záver Plateau de Glières. Spolu 4 000 výškových metrov. Od špurtérskej prémie to bolo následne iba hore a dole.

18. etapa cyklistických pretekov Tour de France bola poslednou v Alpách, ale s piatimi horskými prémiami. Zdroj: Facebook / letour.com

Ťažké úseky vystriedali ešte ťažšie. Ani jedno stúpanie nemalo v priemere menej ako 6 percent a skutočné utrpenie do špiku kosti čakalo pretekárov na Plateau de Glières. Nepredvídateľný a neznámy obor mal síce dĺžku dĺžku “iba” 6 kilometrov, ale jeho sklon s priemerom 11,2 percenta na Tour de France nemal obdobu. Na každom kilometri sa tak cesta zdvihla o viac ako 100 metrov, čo bol pre každého jazdca cyklistický očistec. Ak doposiaľ nemali jazdci až na výnimky problémy prísť do cieľa v časovom limite, tak po 18. etape sa mohli rozhodcovia a jury poriadne zapotiť.

 

Utrpenie cyklistov počas 18. etapy Tour de France nemalo konca kraja. Zdroj: Facebook / letour.com

Čo sa dalo očakávať v 18. etape? Boj o body na špurtérskej prémii, únik veľkej skupiny jazdcov a veľké taktické manévre o poradie v najlepšej desiatke. Bola to zároveň posledná šanca pre Tadeja Pogačara ako ešte znepríjemniť život Primožovi Rogličovi a eventuálne ho pripraviť o žltý dres. Komplikovaná, ale nie nereálna misia. Bol tu však ešte aj tretí do partie, Miguel Anglel Lopéz.

Tomu mohla etapa sedieť, podobne ako Enricovi Masovi alebo Alejandrovi Valverdemu. Na to, aby si však Roglič a jeho tím Jumb -Visma nedokázali ustrážiť žltý dres, museli by mať poriadne zlý deň. Hoci treba tiež povedať, že na Plateau de Glières stačilo, aby ste mali čo i len minútovú krízu a už ste sa z problémov dostávali iba veľmi ťažko.

Hneď po štarte sa cyklisti riadne opreli do pedálov. Od prvých metrov sa začala časovka na 14 kilometrov a boj o pozície pred špurtérskou prémiou. Tempo bolo šialené, veď cyklisti išli priemerne cez 55 kilometrov za hodinu a o body si to rozdali traja najlepší v súťaži o zelený dres. Bennett, Sagan, Trentin. Ich súboj skončil klasicky. Najlepšie nohy mal opäť Sam Bennett, druhý bol Matteo Trentin a tretí Peter Sagan.

Situácia sa tak v priebežnej klasifikácii zmenila iba minimálne. Bennett mal 298 bodov, Sagan 246 a Trentin 235 bodov. Rozhodovať sa tak bude v 19. etape, kde bude v hre až 70 bodov, pričom Saganovi by mohol je zvlnený profil vyhovovať. Najskôr však museli spomínaní hlavní aktéri prísť do cieľa 18. etapy v časovom limite.

Po špurtérskej prémii sa vpredu vytvorila až 39-členná skupina, ktorá sa utrhla z pelotónu. Spomedzi nej sa ešte dopredu dostali dvaja jazdci. Marc Hirschi a Ricardo Carapaz. Obaja totiž bojovali o bodkovaný dres v súťaži o najlepšieho vrchára, ktorý aktuálne patrí Tadejovi Pogačarovi. V 18. etape bolo totiž v hre 37 bodov pre víťaza všetkých prémií, čo by stačilo jednému aj druhému na prvé miesto.

Hirschi to zobral pekne od podlahy. Vyhral prvé tri prémie a mal tak pred veľkým finále na Plateau de Glières najlepšie rozdané karty. Pri zjazde Col de la Saisies však urobil chybu, v 70-kilometrovej rýchlosti nevybral zákrutu a skončil v priekope. Šťastím bolo, že v danom úseku nebol prudší terén alebo betónový mostík. Aj napriek tomu skončil však poriadne dotlčený a so zakrvaveným ľavým kolenom a predlaktím.

Hirschimu risk v zjazde nevyšiel, čo jeho súperi využili, nezastavili a išli do trháku. Na pohľad to bola možno z ich strany neférová akcia, no v hre bol bodkovaný dres, ktorý mohol mať Carapaz. Preto s tímovým kolegom Kwiatkowským nasadil strojové tempo a na horskej prémii prvej kategórie Col des Aravis získal 10 bodov. Dostal sa tak pred Hirschiho a atakoval lídra Pogačara. Od Carapaza to bol ďalší obdivuhodný výkon, veď mladý Ekvádorčan bol v úniku v tretej etape po sebe. V poslednom týždni je popri Pogačarovi, Rogličovi či Lopézovi najsilnejším cyklistom v pelotóne.

Finále dňa prišlo na Plateau de Glières, špeciálnej prémii HC, ktorá mala dĺžku 6 kilometrov, ale sklon v priemere viac ako 11 percent. Na úzkej ceste boli tiež aj 15-percentné úseky na úzkej ceste, ktorá na vrchole nebola asfaltová ale štrková. V tejto časti to už ani nebola cyklistika, ale  kôr cyklokros. Galeje, utrpenie, bolesť na dvoch kolesách. Práve tu sa rozhodovalo o etape a aj o celkovej klasifikácii.

Vpredu bola excelentná dvojica Ineosu Kwiatkowski – Carapaz a za ňou veľký súboj favoritov. Veľa nešpekuloval Mikel Landa. Zariskoval a utiekol z hlavného balíka, veď medzi štvrtým Richiem Portem a siedmym Landom bol iba 27-sekundový rozdiel. Na prvého Rogliča mal pritom Španiel stratu 3 a pol minúty.

Na Plateau de Glières bol prvý Carapaz, získal 20 bodov a dostal sa na prvé miesto v súťaži o najlepšieho vrchára, čím v podstate túto kategóriu vyhral. Do konca Tour sú na programe už iba dve stúpania štvrtej kategórie za jeden bod a časovka, kde berie víťaz 10 bodov.

To však nebolo stále všetko. Vzadu sa sformovalo sexteto Pogačar, Roglič, Landa, Lopéz, Mas a Kuss. Ďalší adept na pódium Porte dostal defekt a kým mu mechanici vymenili koleso, stratil viac ako minútu.

Ako to napokon skončí? Záver etapy bol to dokonalým tímovým úspechom Ineosu, keď vyhral Kwiatkowski pred Carapazom. Ineos tak mal etapový triumf aj najlepšieho vrchára. Tretí bol van Aert, ktorý zároveň získal dvojsekundový bonus. V súboji o žltý dres bude pokračovať súboj medzi Rogličom a Pogačarom až do sobotňajšej časovky a o každú sekundu sa bude bojovať aj na ďaľších miestach. V 18. etape výrazne stratil pôvodne piaty Adam Yates, šiesty Rigoberto Uran a desiaty Valverde. Získali naopak Lopéz, Dumoulin a Carapaz.

Zaujímavý bol tiež boj o časový limit, kde bol na hrane Bennett, ktorému pomáhal celý tím Deceuninck. Ťahali ho čo to dalo a dokonale sa obetovali pre lídra bodovacej súťaže, aby to napokon v cieli stihli o pár minút. Takisto ako Peter Sagan. O zelenom drese tak definitívne rozhodne 19. etapa a regenerácia a únava oboch jazdcov. Šance Sagana tu stále sú.