Domáce Šport Top

Super rýchla a veterná etapa priniesla neskutočný finiš a špurt. Sagan skončil tretí, ale prišiel o zelený dres

Cyklistická Tour de France 2020 pokračovala po dni voľa 10.etapou určenou pre špurtérov. Zdroj: Facebook / letour.com

BRATISLAVA – Deväť etáp Tour de France 2020 ponúklo pri veľkých očakávaniach ešte väčšiu porciu totálnej cyklistiky. Každá etapa bola niečím výnimočná a v každej sa na francúzskych cestách diali úchvatné veci .

 

Hromadné špurty, úniky, extrémne kopce, pády, taktické aj fyzické zlyhania. V žltom je najväčší papierový favorit Primož Roglič, jeho slovinský krajan Tadej Pogačar sa ukazuje ako jeho najväčší vyzývateľ a v bodovacej súťaži je lídrom Peter Sagan. No oproti minulosti je jeho pozícia v zelenom drese úplne iná a do Paríža to bude ešte mimoriadne strastiplná cesta. Najmä keď jeho top konkurentom je Wout van Aert. Megatalent svetovej cyklistiky, lokomotíva tímu Jumbo-Vsima, ktorá už dokázala vyhrať dve etapy – obe v špurte pelotónu, kde nechýbal ani slovenský šampión.

Po dni voľna pokračovalo martýrium na francúzskych cestách zahrievacou etapou, ktorá ako jediná nemala v itinerári ani jedinú horskú prémiu. Čistá rovina, ktorá mala štart vo výške jedného metra nad morom. Nuž a na takejto “placke” sa išlo od začiatku až do cieľa. Svojim profilom a trasou však bola veľmi nevyspytateľnou etapou.

Išla sa z ostrova Île d’Oléron Le Château-d’Oléron do Île de Ré Saint-Martin-de-Ré popri Atlantickom oceáne a hlavnú úlohu mal opäť silný bočný vietor, ktorý je v tejto oblasti dominantný. V strehu a pozore tak museli byť všetci favoriti z elitnej desiatky, čo veľmi dobre vie najmä Pogačar, ktorý v podobnej siedmej etape nabral jeden a pol minútové manko.

Profil 10.etapy cyklistických pretekov Tour de France 2020. Zdroj: Facebook / letour.com

Trať bola čistá rovina a preto sa očakávala divoká a bláznivá etapa od úvodných metrov. Všetky tímy ako by si naordinovali časovku a od začiatku napálili raketové tempo. Išlo sa priemerne päťdesiatkou a na úniky tak mohli odvážlivci zabudnúť. Nebola to žiadna oddychová a presúvacia etapa, kde by si cyklisti žoviálne “poklábosili”. V hre síce nebol žltý dres, ale dôležité body v súťaži o zelený.

Rozdeľovala sa porcia sedemdesiatich bodov, pričom rýchlostná prémia bol až na méte 38 kilometrov pred cieľom. Aj preto nebol záujem podporovať únikové aktivity. Bola to etapa, ktorá mohla vyhovovať Saganovi. Záver a posledných 30 kilometrov bolo totiž technicky zložitých a náročných, s množstvom 90-stupňových zákrut, kruhových objazdov, stredových ostrovčekov, pričom posledná technická pasáž bola 200 metrov pred páskou.

Profil záverečných kilometrov 10.etapy cyklistických pretekov Tour de France 2020. Zdroj: Facebook / letour.com

Fakt, že rýchlostná prémia bola tak blízko cieľa však napovedal, že nervozita na trati bude obrovská. Etapový triumf, bodovacia súťaž, celkové poradie. Tri faktory, ktoré ovplyvňovali dianie na ceste. Vpredu chceli byť všetci. Bora pracovala pre Sagana, Deceuninck pre Sama Bennetta, Jumbo-Visma podporovalo van Aerta, Lotto Caleba Ewana a ešte tu boli aj Elia Viviani, Ces Bol, Matteo Trentin, Bryan Coquard a Alexander Kristoff.

Na malom priestore sa tak vytvoril pretlak cyklistov. Bola to špurtérska etapa do slova a do písmena. Od štartu 170 kilometrov naplno, bez oddychu a stále v strehu. Priemerná rýchlosť bola takmer 50 kilometrov za hodinu. Skúsiť nemožné sa pokúsila dvojica Švajčiarov Stephan Kung a Michel Schär, ktorí riskli sólo, no bola to iba platonická misia.

Na méte 100 kilometrov pred cieľom prišlo k veľkému pádu, pri ktorom sa na zemi ocitlo približne 20 cyklistov, no potom sa tempo v pelotóne upokojilo a rozdelené skupiny sa spojili. Možno aj preto, že takmer všetky tímy mali v páde svojich jazdcov. Horšie to vyzeralo po kolízii 64 kilometrov pred finišom, kedy na jednom z množstva stredových ostrovčekov padli okrem iných Tadej Pogačar a Guillaume Martin. Siedmy a tretí muž celkového poradia. Podobne však skončil  aj favorit na 10. etapu Bryan Coquard. Opäť sa však prejavil rešpekt najlepších tímov pri pádoch, keď sa tempo zvoľnilo a počkalo sa na všetkých cyklistov, ktorí sa ocitli na zemi.

Zaujímavé bolo, že najväčšími “kopcami” na trati boli nadjazdy na mosty, inak sa išlo stále na úrovni Atlantického oceánu. Kuriozitou bol aj druhý najväčší most vo Francúzsku, cez ktorý celý pelotón prešiel z pevniny na ostrov Île de Ré Saint-Martin-de-Ré. Tu bol cieľ etapy. Už pred jej záverom hypnotizovala jazdcov rýchlostná prémia. Generálka na cieľový špurt, ale aj na delenie dôležitých bodov pre zelený dres. Sagan mal k dobru na Bennetta 7 a na van Aerta 31 bodov. Bude sa virtuálne prezliekať zelený dres, alebo zvládne Sagan tlak súperov a ostane lídrom bodovacej súťaže?

Rýchlostnú prémiu vypustil Caleb Ewan, ktorý šetril na záverečný špurt, no aj tak mal Sagan okolo seba poriadnu konkurenciu. Bennett chcel víťazstvo, to ale aj van Aert, Kristoff, Trentin či Sagan. Napokon bolo poradie Trentin, Sagan, Bennett, ale bol to zvláštny súboj, keďže na elitných špurtéroch bolo vidno, že už ich viac zaujímal dojazd etapy.

Wouta van Aerta určite, Belgičan totiž rýchlostnú prémiu totálne vypustil. V priebežnej klasifikácii o zelený dres tak mal Sagan k dobru 9 bodov na Bennetta, 37 na Trentina, 38 na Coquarad a 44 na van Aerta. Všetci boli ašpirantami aj na triumf na 10. etape Tour de France 2020. Keď boli pretekári 30 kilometrov pred cieľom, taktika tímov sa už pripravovala na finiš, silný bočný vietor, úzke cesty a technický dojazd.

Letecký deň ešte viac vyšperkoval záver etapy. Unavujúce a vyčerpávajúce tempo na špici pelotónu bolo zničujúce. Boj o pozície vpredu pohltil všetky tímy. Bolo až neskutočné sledovať, ako sa cyklisti na úzkej ceste doslova strkali o každý voľný milimeter. K tomu začal fúkať silný vietor, čo Sagan veľmi dobre takticky využil a držal sa úplne vpredu. Tu sa prejavili jeho skúsenosti a kvality. Na moste Il de Ré ostalo po pádoch a bočnom vetre na špici približne 50 cyklistov, kde boli všetci hlavní favoriti, a s nimi aj Sagan. Bola to najdôležitejšia fáza etapy.

Záver bol iba pre silné nervy. Diváci videli úžasné taktické manévre v maximálnej rýchlosti, kde tipovať víťaza bolo nemožné. Bola to fantázia do posledných metrov. Sagan mal perfektnú pozíciu, ale Sam Bennett preletel okolo neho aj Ewana a o pol kolesa vyhral 10. etapu Tour de France. Peter Sagan skončil tretí čo znamenalo jediné. Slovenský šampión prišiel o zelený dres. Ten patrí práve Bennettovi. Súboj v bodovacej súťaži tak bude aj naďalej o každom bode. Momentálne má Sagan 20 bodovú stratu na Íra.

“Máme za sebou nervóznu etapu, v ktorej sa každý obával vetra. Takmer celý deň sa išlo v protivetre a miestami fúkal bočný vietor. Vo finále sa odohral chaotický šprint a Sam Bennett ukázal, že dokáže vyhrať etapu. Získal zelený dres, ale sme v polovici pretekov. Myslím si, že na tratí je stále niekoľko dôležitých príležitostí, ako si ho zobrať späť,” uviedol Sagan

Dvadsaťdeväťročný Bennett sa dočkal prvého triumfu na Tour de France a stal sa šiestym Írom v histórii, ktorému sa podarilo vyhrať etapu. “Ešte si to poriadne neuvedomujem. Chcem poďakovať celému tímu. Vždy som sníval o víťazstve na Tour de France, ale ani som si nevedel predstaviť, aký je to pocit. Nečakal som, že sa mi to podarí, pretože som mal pocit, že som vyšprintoval neskoro, ale vyšlo to,” citoval web podujatia dojatého Bennetta.

10. etapa Ile d’Oléron – St-Martin-de-Ré (168,5 km)

1. Sam Bennett (Ír./Deceuninck-Quick-Step) 3:35:22 h, 2. Caleb Ewan (Aus./Lotto-Soudal), 3. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe), 4. Elia Viviani (Tal./Solutions Credits), 5. Mads Pedersen (Dán./Trek-Segafredo), 6. André Greipel (Nem./Israel Start-Up Nation), 7. Bryan Coquard (Fr./Vital Concept), 8. Cees Bol (Hol./Team Sunweb), 9. Jasper Stuyven (Belg./Trek-Segafredo), 10. Luka Mezgec (Slovin./Mitchelton-Scott) všetci rovnaký čas ako víťaz

Celkové poradie: 1. Primož Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) 42:15:23 h, 2. Egan Bernal (Kol./Ineos Grenadiers) + 21 s, 3. Guillaume Martin (Fr./Cofidis) + 28, 4. Romain Bardet (Fr./AG2R La Mondiale) + 30, 5. Nairo Quintana (Kol./Team Arkea-Samsic) + 32, 6. Rigoberto Uran Uran (Kol./EF Pro Cycling), 7. Tadej Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) + 44, 8. Adam Yates (Brit./Mitchelton-Scott) + 1:02 min, 9. Miguel Angel Lopez (Kol./Astana) + 1:15, 10. Mikel Landa Meana (Šp./Bahrain-McLaren) + 1:42, … 96. SAGAN +44:07

Bodovacia súťaž: 1. Bennett 196 b, 2. SAGAN 175, 3. Bryan Coquard (Fr.) 129

Okrem dramaturgie Tour rezonuje v pelotóne každý deň aj otázka testovania na koronavírus. No v tomto smere prekvapila informácia nie z tábora jednotlivých tímov, ale z prostredia organizátorov. Kým žiaden zo 166 jazdcov nebol pozitívne testovaný, riaditeľ Tour de France Christian Prudhomme áno. Povinnosti Prudhommea, ktorý musel ísť do karantény, tak až do konca pretekov prevzal jeho zástupca Francois Lemarchand.

Podľa prijatých pravidiel, ak sa objavia v jednom kolektíve dva prípady nakazenia koronavírusom, tím musí opustiť Tour. Rátajú sa pritom nielen cyklisti, ale aj členovia realizačného tímu a podporného personálu. “Po jednom prípade nákazy sa objavilo v stajniach Ineos-Grenadier, Mitchelton-Scott, Cofidis a AG2R-La Mondiale. Nešlo o cyklistov, ale o členov realizačných tímov,” informoval portál lequipe.fr.