Zahraničné

Summit EÚ: Lídri oceňujú pokrok v rokovaniach o brexite, ale prelomový nebude

Dnešný summit EÚ - Zdroj: SITA/AP Photo/Alastair Grant

BRUSEL – Lídri Európskej únie pred stredajším rokovaním o odchode Veľkej Británie z EÚ ocenili pokrok, ktorý nastal v rokovaniach od septembrového summitu v Salzburgu, pripúšťajú však, že dnes nepadnú žiadne zásadné rozhodnutia.

“Dnes je večera, počas večere jeme a rozprávame sa, neprijímame rozhodnutia,” povedala pred začiatkom summitu v Bruseli litovská prezidentka Dalia Grybauskaite. Podľa jej slov si lídri európskej dvadsaťsedmičky prajú, aby mala britská premiérka Theresa Mayová silný mandát, čo nanešťastie pre vnútropolitickú a vnútrostranícku situáciu nemá, sú však ochotní jej pomôcť.

Obavy zatiaľ Grybauskaite nemá, zatiaľ je podľa nej ešte čas na nájdenie dohody. “My máme čas, Veľká Británia až tak nie. My budeme ochotní urobiť kompromis, ak budeme vedieť, čo vlastne chcú. Teraz nevieme, čo chcú, ani oni to nevedia,” povedala litovská prezidentka. Na otázku, či bude mimoriadny brexitový summit v novembri, Grybauskaite odpovedala, že možno bude dokonca aj viac summitov.

Na summity do Bruselu je ochotný chodiť aj luxemburský premiér Xavier Bettel. “Prídem sem tak často, ako si to situácia bude vyžadovať, ale nie na šálku kávy,” povedal novinárom s tým, že je večný optimista, pokiaľ ide o nájdenie dohody. Zároveň však priznal, že únia sa musí pripravovať aj na scenár tvrdého brexitu.

Jeho holandský kolega Mark Rutte priznal, že hlavný problém rokovaní, otázku írskej hranice, dnes nevyriešia, ale má dôveru v tímy vyjednávačov. “Verím, že v najbližšie týždne sa dopracujeme k výsledku,” dodal. Optimistický je naďalej aj estónsky premiér Juri Ratas. “Verím, že nájdeme dohodu a že naši kolegovia nájdu riešenie. Samozrejme, je dôležité, aby dvadsaťsedmička držala spolu,” povedal s tým, že Británia je a aj zostane dôležitým partnerom. Ani podľa britskej premiérky Mayovej nie je nič stratené. “Ak budeme v najbližších dňoch a týždňoch intenzívne pracovať, som presvedčená, že dospejeme k dohode,” povedala britská premiérka.

Rokovania medzi Britániou a Bruselom dostali koncom minulého týždňa novú dynamiku po tom, čo sa obe strany zhodli na potrebe prechodného obdobia, počas ktorého bude Veľká Británia aj po odchode z EÚ ešte stále členom európskeho jednotného trhu a bude dodržiavať jeho pravidlá. Toto obdobie by podľa návrhu vyjednávačov malo trvať od termínu brexitu, teda 29. marca 2019, až do decembra 2020, pričom účelom tohto návrhu je poskytnúť obom stranám viac času na premyslenie budúceho usporiadania vzájomných obchodných vzťahov. S otázkou budúcnosti hranice medzi Írskom a Severným Írskom, ktorá bude po brexite jedinou pozemnou hranicou medzi EÚ a Britániou, sa však vyjednávačom pohnúť nepodarilo.