Domáce Politika Spoločnosť Top

Sulík a Danko sa spojili proti Lajčákovi. Nepáči sa im pakt OSN

SNS a SaS majú na pakt OSN rovnaký názor. Zdroj: archív

BRATISLAVA – Globálny pakt o migrácií má jedinečnú schopnosť spojiť nespojiteľné. Hoci si poslanci z SaS a SNS väčšinou nevedia prísť na meno, diskutovaný dokument z dielne OSN ich názory spojil. Obom stranám sa nepáči jeho znenie a vidia za ním potenciálne problémy. Richard Sulík dnes dokonca hovoril o spolupráci.

 

Po včerajšej tlačovej besede predstaviteľov SNS sa dnes k slovu prihlásil aj predseda SaS Richard Sulík a poslanec Martin Klus. “Plne rozumieme obavám občanov SR z migrácie, lebo chcú, aby krajina, v ktorej žijú, patrila ich deťom a vnúčatám. K tomuto sa hlásim, preto som proti migrácii a som zásadne proti masovej migrácii,” povedal Richard Sulík. “Táto údajne nezáväzná dohoda obsahuje slovo zaväzovať sa alebo záväzok celkovo 86 krát,” informoval Sulík. “Aj keď nie je právne vymožiteľný napríklad na súde, zakladá zvykové právo pre oveľa dôležitejšie dokumenty,” tvrdí Sulík. Podobnú rétoriku majú práve národniari.

“Článok 8 začína vetou, že tento globálny rámec vyjadruje náš spoločný záväzok zlepšiť spoluprácu v oblasti migrácie. Celé je to postavené na tom, že migrácia bude väčšia a my ju máme lepšie manažovať. Ani slovo o tom, že štáty majú právo sa proti migrácii brániť. V bode 16 je 23 cieľov a píše sa tam, že každý z nich obsahuje záväzok, po ktorom nasleduje celý rad opatrení a aktivít. Ak dohodu podpíšeme, vytvoríme priestor pre silný politický tlak a budeme musieť tento záväzok po politickej stránke aj naplniť,” domnieva sa Sulík.

Potenciálna právna záväznosť je problémom aj pre Martina Klusa. “SaS sa preto rozhodla predložiť na najbližšiu schôdzu NR SR návrh na uznesenie, ktorým by parlament požiadal vládu, aby nepristúpila k tomuto paktu,” dodal. Na pôde parlamentu chce o dokumente diskutovať aj koaličná SNS, liberáli to vítajú a budú v tejto veci spolupracovať.

Koalícia sa nevie zhodnúť

Podľa koaličnej strany SNS pakt z dielne OSN stiera rozdiely medzi legálnou a nelegálnou migráciou. ,,V tomto dokumente sa vo viacerých bodoch uvádza, že je potrebné poskytovať rovnakú starostlivosť všetkým migrantom bez rozdielu statusu. Rozdiel týchto migrácií sa tak prakticky zlieva,‘‘ vysvetľoval len deň pred Sulíkom národniar Paška.

Žiadajú, aby sa dokumentom zaoberalo nielen ministerstvo zahraničných vecí, ale aj koaliční partneri, ,,pretože ak by sme akceptovali filozofiu tohto dokumentu, tak by sme museli nutne meniť súčasnú zahraničnú politiku v oblasti migrácie‘‘. Zároveň berú na vedomie informácie od ministerstva zahraničných vecí, že pakt z ich pohľadu nemá presah do súčasnej legislatívy. ,,Ale upozorňujeme na to, že po prijatí záväzkov by sa slušná krajina musela začať správať k migrantom inak,‘‘ dodal včera Jaroslav Paška.

Minister Lajčák bude musieť svoj názor obhájiť. Zdroj: SITA / Diana Černáková

Postoj koaličnej strany Most-Híd sa zasa stotožňuje so stanoviskom ministerstva zahraničných vecí. ,,Dokument sa snaží krajinám pomôcť eliminovať negatívne a posilniť pozitívne stránky migrácie,‘‘ komentoval celú vec minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Ten na základe výzvy premiéra Petra Pellegriniho bude na túto tému diskutovať s poslancami Národnej rady o zásadných výhradách. Dohodu s lajčákom potvrdil podľa TASR premiér Peter Pellegrini aj v reakcii na výzvu opozičnej SaS, aby Lajčákovi zakázal tento dokument podpísať.

Predseda vlády zopakoval ubezpečenie pre občanov, že Slovensko nijako nemení svoju pozíciu v otázke migrácie. Vláda pod vedením Petra Pellegriniho v žiadnom prípade nebude súhlasiť s ničím, čo by mohlo akokoľvek ohroziť či oslabiť bezpečnosť a suverenitu Slovenskej republiky. Vláda naďalej odmieta kvóty a povinné prerozdeľovanie migrantov.

Všetko je inak

Na 34 stránkach dohody sa hovorí, že je garantované suverénne právo jednotlivých štátov na samostatnú národnú migračnú politiku a tiež na rozlišovanie medzi legálnym a nelegálnym statusom migranta.

To zahŕňa rešpektovanie „odlišnej reality, politiky, priorít a potrieb“ štátov, ktoré pakt podpíšu. V dokumente takisto neexistuje žiadna zmienka o nútení k presídľovaniu či o dohode o presadzovaní migrácie.

Pakt štáty okrem toho vyzýva, aby bojovali s nelegálnou migráciou a zároveň, aby organizovali legálne prisťahovalectvo v súlade s ľudskými právami.

Dokument ďalej vyzýva

  • k boju proti rasizmu a diskriminácii
  • k boju proti zneužívaniu nelegálnych migrantov
  • k aktívnej podpore integrácie legálnych prisťahovalcov
  • k potláčaniu chudoby v krajinách pôvodu

To však nie je všetko. V pakte je takisto, že by sa mali podporovať opatrenia na návrat prisťahovalcov do krajín ich pôvodu.

A čo je najdôležitejšie, žiadny zo spoločných cieľov paktu nepredstavuje záväzné a právne vynútiteľné právo na prisťahovalectvo, ako mnohí jeho vášniví kritici z radu politikov ale aj internetových diskutérov tvrdia. Viac o obsahu paktu OSN si môžete prečítať tu.