Domáce Top

Sulík sa pre systém daniarov obrátil na americké ministerstvo

BRATISLAVA – Šéf liberálov z SaS a europoslanec Richard Sulík sa v prípade nového informačného systému finančnej správy nevzdáva. Po tom, čo písal list do centrály amerického dodávateľa systému IBM, sa tentokrát obracia aj na americké ministerstvo spravodlivosti. V centrále IBM podľa Sulíka uplynula stanovená lehota. Dôvodom je spôsob výberu dodávateľa a subdodávateľov informačného systému daňovej správy, na ktorého budovaní podľa Sulíka zarábajú osoby spriaznené s vládnym Smerom-SD. Systém navyše nefunguje tak, ako by mal.

„Americké orgány žiadam o odpoveď na niekoľko otázok. Minimálne však na to, ktoré spoločnosti sa podieľali na plnení povinnosti zo zmluvy a či spoločnosť poznala vlastnícku štruktúru svojich subdodávateľov,“ informuje Sulík. Europoslanec je pritom presvedčený, že IBM vedome kryje prihrávanie zákaziek subdodávateľom s väzbami na vplyvnú politickú špičku na Slovensku. Práve tieto prepojenia sú podľa Sulíka tiež dôvodom, prečo sa obrátil na americké vyšetrovacie orgány. Na Slovensku by totiž podľa neho nedovoľovali viesť transparentné vyšetrovanie.

Sulík pritom tvrdí, že pôvodný informačný systém KONS, ktorý sa pred troma rokmi nepodarilo “rozchodiť” a spôsobil výrazné problémy daňovej správe, by v konečnom dôsledku vedel robiť to, čo robí nový informačný systém na báze SAP od spoločnosti IBM a niekoľkonásobne lacnejšie. KONS podľa Sulíka stál 26 mil. eur, suma za nový systém sa môže podľa neho vyšplhať až na 140 mil. eur. Na tejto drahšej zákazke sa pritom podieľajú podľa neho subdodávateľské firmy napojené okrem iného aj na ministra dopravy Jána Počiatka, podnikateľa Jozefa Brhela, či podnikateľa Jána Miškovského. Ako doplnil predseda hnutia Nova Daniel Lipšic, ide o firmy Anext, Sevitech a DWC Slovakia. Licenčné certifikáty SAP pritom ešte v apríli 2010 pre daňovú správu podpisoval vtedajší šéf spoločnosti SAP a súčasný šéf finančnej správy František Imrecze.

Samotná finančná správa kritiku funkčnosti systému odmietla. O jeho funkčnosti má totiž svedčiť aj fakt, že počas marca finančná správa prijala 930 tisíc elektronicky podaných dokumentov. Faktom však je, že kvôli problémom s novým systémom odsúhlasili poslanci parlamentného finančného výboru tiež poslanecký prieskum na niektorom z bratislavských daňových úradov.