Domáce Parlamentné voľby Politika Top

Sulík po rokovaní s galkovcami: V strane musím urobiť poriadok

Richard Sulík na sneme SAS vo Zvolene. Zdroj: Peter Korček / Glob.sk

BRATISLAVA – Situácia v SaS naberá na obrátkach. Rokovanie Republikovej rady strany neprinieslo žiadny výsledok. Zdá sa, že spor medzi predsedom Richardom Sulíkom a nespokojnými poslancami riešenie nemá. Na rokovaní za zatvorenými dverami k dohode nedošlo. Šéf SaS je pripravený situáciu vyriešiť razantne. 

 

Časť vedenia SaS združená okolo podpredsedu Ľubomíra Galka prišla včera na rokovanie Republikovej rady s vlastnou kandidátkou. Jej súčasťou by podľa nich mali byť aj kritici Sulíka – Natália Blahová, Jozef Rajtár, Ľubomír Galko, Jana Kiššová, Vladimír Sloboda, Radoslav Pavelka a Pavol Kubiš. Od svojho šéfa žiadali, aby im takto zostavenú kandidátku požehnala Republiková rada. Tá má 13 členov. Sedia v nej všetci spomínaní odporci Sulíka, čo by znamenalo, že ich predstava by hladko prešla. Kandidátku pritom podľa stanov SaS navrhuje predseda.

Sulík teda tento spôsob zostavovania kandidátnej listiny odmietol. Členovia strany ho totiž žiadajú, aby kandidátku schvaľoval kongres, teda všetci straníci. “Viac ako štvrtina členov ma vyzvala, aby som zorganizoval nominačný kongres. Ja som to povinný spraviť. Tento nominačný kongres prevzal na seba právomoc schvaľovať kandidátku. Republiková rada nemá čo schvaľovať kandidátku, ak to chce spraviť kongres,” uviedol Sulík pre Glob.sk. On sám však odmieta byť na jednej kandidátke s ľuďmi, ktorým nemôže dôverovať. Najväčší problém má s Ľubomírom Galkom, ktorý sa v strane dlhodobo netají mocenskými ambíciami. Neprijateľným pre Sulíka je aj poslanec Jozef Rajtár.

Rozhodnutie Sulíka nechať schváliť kandidátku snemom, sa nespokojným poslancom nepáči. Po včerajšom rokovaní rady začali vyhlasovať, že všetci siedmi zrejme nebudú jej súčasťou. Ak totiž Sulík vynechá Galka a Rajtára, zvyšok kandidovať odmietne. “Kandidátka bude zostavená tak, aby tam boli ľudia, za ktorých dám ruku do ohňa a po druhé, aby sme po voľbách vytvorili stabilný poslanecký klub,” zdôraznil Sulík. Teda je možné, že on sám vylúči zo spolupráce aj ostatných, ktorí dnes zbroja proti nemu. “Som predseda strany, som zodpovedný za fungovanie strany, mojou zodpovednosťou je spraviť v strane aj poriadok. Ak došlo k takejto situácii, tak to musím riešiť, budem to riešiť a riešim to,” dodal.

Svoju predstavu o kandidátnej listine predstaví verejnosti už budúci týždeň. Následne si ju nechá odobriť snemom.

 

Galéria
Zdroj: Peter Korček / Glob.sk
SaS mala začiatkom septembra vo Zvolene mimoriadny kongres. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Natália Blahová, Ľubomír Galko, Jozef Rajtár a Jana Kiššová na mimoriadny kongres vtedy neprišli. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Časť vedenia SaS združená okolo Galka prišla na rokovanie Republikovej rady s vlastnou kandidátkou. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Ak Sulík vynechá Galka a Rajtára, zvyšok jeho kritikov kandidovať odmietne. Zdroj: Glob.sk / David Duducz
navigate_before
navigate_next