Domáce Spoločnosť

Súdna rada zrušila pondelkovú voľbu predsedu Najvyššieho súdu

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Súdna rada SR zrušila svoje zasadnutie naplánované na pondelok (30. 3.) z dôvodu, že nebude uznášaniaschopná, keďže by sa zišlo najviac deväť členov. Na uznášaniaschopnosť ich treba minimálne 10. Na pondelkovom zasadnutí sa mala konať opätovná voľba predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR. Súdna rada o tom informuje na svojej webovej stránke.

 

Potom, ako v piatok nadobudol účinnosť zákon, ktorý upravuje postup po vzdaní sa členstva v Súdnej rade prišla Súdna rada o päť svojich členov. Ide o nominantov vlády a parlamentu, ktorí sa funkcie vzdali. Urobili tak potom, ako ich ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) informovala o tom, že nemajú dôveru novej vlády. Súdna rada tak má v súčasnosti iba 12 členov. Okrem toho sa z účasti na plánovanom pondelkovom zasadnutí ospravedlnili ďalší traja členovia Súdnej rady, čím sa maximálny počet prítomných znížil na deväť. Takýto počet nedosahuje uznášaniaschopnosť Súdnej rady, čím nie je dôvod na to, aby sa zvolané zasadnutia uskutočnili.

Z toho vyplýva, že ani v marci nebude zvolený nový predseda Najvyššieho súdu SR, ktorého sa pokúšala Súdna rada neúspešne zvoliť už trikrát. Do štvrtej voľby sa prihlásili sudcovia Ivan Rumana a Ján Šikuta.

Najvyšší súd nemá predsedu od októbra minulého roka, keď uplynulo funkčné obdobie Daniele Švecovej. NS SR tak vedie momentálne jej podpredsedníčka Jarmila Urbancová, ktorá je obvinená z podplácania v kauze Technopol Servis. Začiatkom marca ju zadržala Národná kriminálna agentúra počas akcie Búrka. V súčasnosti sa disciplinárny senát zaoberá návrhom na pozastavenie jej funkcie, ktorý podal ešte bývalý minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd). Jej disciplinárne konanie je momentálne v štádiu vybavovania námietky o zaujatosti voči členovi senátu. Okrem toho Urbancová požiadala ministerku Máriu Kolíkovu o schválenie odchodu do starobného dôchodku.

Absenciu vedenia NS SR rieši najnovšie novela zákona, ktorá taktiež nadobudla v piatok účinnosť. Tá hovorí, že v čase absencie vedenia povedie Najvyšší súd najstarší sudca tohto súdu, ktorým je podľa informácii Denníka N sudca trestnoprávneho kolégia Peter Szabo.