Domáce Kauzy Politika

Súd zaslal Mazurekovi výzvu na uhradenie peňažitého trestu

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

PEZINOK – Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku v stredu vyzval exposlanca za ĽSNS Milana Mazureka, ktorého v septembri právoplatne odsúdil trojčlenný senát Najvyššieho súdu, aby zaplatil peňažitý trest vo výške 10.000 eur.

 

“Po doručení spisu z Najvyššieho súdu SR 15. októbra Špecializovaný trestný súd dnes zaslal odsúdenému M. M. platobnú výzvu na uhradenie peňažného trestu do 15 dní od jej doručenia,” uviedla na otázku TASR hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Až po doručení verdiktu spolu so spisom mohol ŠTS zaslať odsúdenému platobnú výzvu na uhradenie peňažného trestu vo výške 10.000 eur. Pokiaľ by bývalý poslanec financie neuhradil, hrozilo by mu polročné väzenie. Mazurek však môže požiadať prvostupňový súd, ako napríklad nedávno urobil aj odsúdený bývalý viceprimátor Košíc Eugen Čuňo, o splátkový kalendár.

Trojčlenný senát NS SR odsúdil Mazureka 3. septembra, keď sprísnil minuloročný rozsudok ŠTS v Pezinku, čo sa týka výšky peňažného trestu. Verdikt bol právoplatný. Mazurek následne prestal byť poslancom NR SR. Senát tak zamietol odvolanie Mazureka, ale čiastočne vyhovel odvolaniu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Zamietol však návrh prokurátora preškoliť Mazureka o rómskom holokauste, keď to nepokladal za potrebné.

Mazurek čelil obžalobe z prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia v jednočinnom súbehu s prečinom podnecovania, hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu. Dôvodom boli jeho hanlivé výroky na adresu rómskeho etnika, ktoré majú rasistický charakter, odvysielané v októbri 2016 v Rádiu Frontinus.