Zahraničné

Súd vydal príkaz na zadžanie prezidenta pre korupčný škandál

GUATEMALA – Guatemalské súdy vydali príkaz na zadržanie prezidenta Otta Péreza v súvislosti s korupčným škandálom, ktorý vyvolal v krajine krízu krátko pred nadchádzajúcimi voľbami. Agentúra Reuters dnes uviedla, že o rozhodnutí nemenovaného sudcu v stredu informoval jeden z predstaviteľov guatemalskej generálnej prokuratúry.

Kancelária generálnej prokurátorky Thelmy Aldanovej predtým prostredníctvom siete Twitter oznámila, že požiadala o vydanie príkazu na zadržanie Péreza, voči ktorému vzniesla obvinenia z nezákonného spolčenia, prijatia úplatkov a colného podvodu. Guatemalský parlament v utorok zbavil prezidenta trestnoprávnej imunity.

V súčasnosti 64-ročný Pérez, bývalý armádny generál, ktorý získal prezidentské kreslo na základe prísľubu, že bude bojovať proti zločinu a korupcii, popiera akékoľvek pochybenie a odmieta odstúpiť. Podľa vyhlásenia jeho advokáta sa dostaví na príslušný súd ešte dnes o 8.00 h miestneho času (16.00 SELČ).

Vyšetrovatelia tvrdia, že Pérez stál na čele korupčnej skupiny známej ako La Línea, ktorá dostávala úplatky za to, že sa dovozcovia vyhli plateniu cla. V súvislosti so škandálom odstúpila viceprezidentka Roxana Baldettiová, ktorá je vo vyšetrovacej väzbe, ako aj viacero ministrov.

V Guatemale sa budú v nedeľu konať prezidentské a parlamentné voľby, v ktorých už Pérez nemôže znova kandidovať. Jeho funkčné obdobie sa skončí v januári budúceho roka. Ak by sudca nariadil umiestnenie Péreza do domácej alebo vyšetrovacej väzby, podľa názoru expertov na trestné právo by prišiel o funkciu predčasne.