Domáce Top

Súd rozhodol o Glváčovi. Potvrdiť mal jeho kontakty s bývalým členom bratislavského podsvetia

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Údajné stretnutia s mafiánom potvrdil súd. Podľa bratislavského súdu sa Martin Glváč v očiach verejnosti diskvalifikoval už v minulosti, kedy známemu slovenskému týždenníku povedal, že sa stretával s mafiánom Jozefom Svobodom a nehanbí sa za to. V súvislosti s menom vysokopostaveného predstaviteľa bratislavského podsvetia dal na súd aj žalobu na Daniela Lipšica. Rozhodnutie súdu, ktorý sa vecou zaoberal, je tvrdé. Píše o tom Denník N.

 

S Martinom Glváčom je v súčasnosti spájaná aj kauza okolo komunikácie cez aplikáciu Threema. Prostredníctvom nej mal komunikovať s obžalovaným Marianom Kočnerom, ktorý čelí obžalobe vo veci vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Na jar tohto roku vydal Krajský súd v Bratislave potvrdenie rozhodnutia o tom, že Glváč mal kontakty aj s niekdajším popredným predstaviteľom bratislavského podsvetia Jozefom Svobodom. Samotné rozhodnutie súdu má byť výsledkom sporu medzi Glváčom a právnikom Danielom Lipšicom, ktoré pojednával Okresný súd Bratislava II. Ten sa v minulosti v diskusnej relácii viacerých televízií pýtal Roberta Kaliňáka, či nepovažuje za problém, že “tieňový minister spravodlivosti za Smer Martin Glváč podnikal s rôznymi osobami, ale sa aj stretával s nebohým predstaviteľom bratislavského podsvetia Jozefom Svobodom”.

Glváč dal následne Lipšicove výroky na súd – a to v roku 2008. Samotný Glváč mal v minulosti pre Plus 7 dní priznať, že sa so Svobodom pozná “a nehanbí sa za to”. Prv však mal súd zisťovať, či bol Svoboda mafián. Na vypočutie si vraj zavolal vtedajšieho policajného prezidenta Jaroslava Spišiaka, bývalého ministra vnútra Vladimíra Palka a bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Všetci sa mali o Svobodovi vyjadriť, že bol členom podsvetia. Trnka mal o ňom povedať, že mal prezývku “Ucho” alebo “Ušatý”.

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Ospravedlniť sa nemusí

„Ak sa potom žalobca verejne priznal, že sa s ním poznal a dokonca pridal dôvetok, že sa za to nehanbí, potom tým potvrdil, že mu zrejme prostredie neslušnosti a zla až tak neprekáža,“ napísala sudkyňa Oľga Nižňanská. Svoboda zomrel v roku 2004, kedy ho zastrelili tromi výstrelmi do hlavy pri stávkovej kancelárii v Podunajských Biskupiciach. „Jožo Svoboda tu bol jedným z najvplyvnejších ľudí po Mirovi Sýkorovi a ďalších. Disponoval dosť značnou finančnou hotovosťou a to mu otváralo dvere pri privatizáciách, pri rôznych kúpach, predajoch, na ktorých dokázali zarobiť veľa peňazí, a ich oblasť bola naozaj kasína a hazardné hry,“ opisoval Svobodu v seriáli RTVS Mafiáni súčasný policajný prezident Milan Lučanský. Glváč o Svobodovi hovoril, že ho poznal iba ako podnikateľa. Podľa sudkyne Nižňanskej je táto verzia ťažko uveriteľná. “Hoci žalobca tvrdil, že nebohého Jozefa Svobodu poznal iba ako podnikateľa, takému tvrdeniu nie je možné uveriť. Jozef Svoboda bol v čase jeho smrti v r. 2004 najvýznamnejším predstaviteľom bratislavského podsvetia. Táto okolnosť bola všeobecne známa a mala aj svoje mediálne pokrytie, najmä v súvislosti s kontroverzným predajom Hotela Fórum,” napísala.

Svobodu popravili tromi výstrelmi do hlavy. Zdroj: TASR

Z toho dôvodu dodáva, že Glváč neutrpel žiadnu ujmu a nemusí sa mu tak Lipšic ospravedlniť prostredníctvom žiadneho média, ako to žiadal. “Žalobca sa už tým, ako sa vyjadril v odpovedi na priamu otázku novinára, diskvalifikoval v očiach verejnosti, pretože ak niekto nemal problém stýkať sa s predstaviteľom zločineckej skupiny, potom je dôvodné predpokladať, že by nemal problém stýkať sa aj s inými takýmito predstaviteľmi, či už v minulosti alebo v prítomnosti,“ konštatovala. Napriek tomu, že sa Glváč proti rozsudku odvolal, Krajský súd ho potvrdil v plnej miere. Glváč tvrdí, že so Svobodom nemal žiadny vzťah. „Vídaval som ho len na futbale, kde som sedával o 2 rady vyššie, on sedával s vtedajším ministrom zahraničných vecí E. Kukanom. To je všetko. Na otázku Plus 7 dní, či sa za to nehanbím, som vtedy odpovedal: Keď sa za to nehanbí Kukan, tak ja tiež nie. Túto moju odpoveď však nedali. D. Lipšic po jeho smrti napísal, že sa stretávam (prítomný čas, s mafiánmi-množné číslo). Preto som sa súdil,“ napísal Glváč denníku.

Kto bol Jozef Svoboda?

Jozef Svoboda sa na Slovensko vrátil po tom, ako ho pustili z väzenia vo Švédsku, kde sedel pre drogy. Konkrétne išlo o 90. roky. Po Bratislave sa vozil v Mercedesoch, ktoré mali poznávacie značky 777. Rovnako mal spoluvlastniť známu reštauráciu Alžbetka, ktorá sa nachádza oproti STU. Mal mať dobré vzťahy na polícii, aj v politike. Zavraždili ho po tom, ako sa na krátku dobu vrátil z Francúzska do Bratislavy.