Spoločnosť Zahraničné

Štyri zdravotné sestry vo veľkej nemocnici v Soule majú COVID-19

Ilustračná foto: TASR / AP

SOUL – Štyri zdravotné sestry pracujúce v zdravotníckom centre Samsung Medical Center (SMC) v juhokórejskom hlavnom meste Soul mali pozitívne testy na nový koronavírus. V utorok to oznámili predstavitelia miestnych úradov. Prípad vyvolal obavy, pretože ide o prvých nakazených zdravotníkov vo veľkej nemocnici. Informáciu priniesla tlačová agentúra Jonhap.

 

Štyri zdravotné sestry pracujúce na operačných sálach kardiotorakálnej chirurgie a na gynekologicko-pôrodníckom oddelení v nemocnici v južnej časti Soulu testovali pozitívne v pondelok a v utorok.

Z 277 pacientov a zamestnancov nemocničného personálu, ktorí musia podstúpiť skríning na zistenie nákazy koronavírusom, ho už absolvovalo 265. Približne 100 ich čaká na výsledky a 12 zvyšných ľudí otestujú v priebehu utorka.

Nemocnica preventívne zatvorila 25 operačných sál na treťom poschodí hlavnej budovy a nasledujúce tri dni nebudú ošetrovaní ambulantní pacienti, uviedli oddelenia.

Ide o prvý prípad, keď sa nakazili zdravotníci vo veľkej všeobecnej nemocnici, a úrady sú v stave pohotovosti – obávajú sa možnosti, že vypukne nákaza väčšieho rozsahu. Úrady musia zároveň vystopovať trasu infekcie.

Nová skupina nákazy sa začala, keď zdravotnú sestru pracujúcu na operačných sálach kardiotorakálnej chirurgie nemocnice v pondelok otestovali a výsledok mala pozitívny. Trom jej kolegyniam potvrdili koronavírus neskôr.

Prvá sestra počas víkendu nemala službu v práci a horúčka sa u nej prejavila v nedeľu večer. Sestra nenavštívila obľúbenú štvrť nočných klubov v Soule, ktorá sa nedávno stala novým ohniskom nákazy koronavírusom.

Krajina hlásila v utorok 13 nových ochorení COVID-19 a celkovo ich tak zaznamenala 11.078. Celkovo zaznamenali v Južnej Kórei 263 úmrtí.

V metropole Soul bolo celkovo nahlásených 742 prípadov COVID-19, čo je nárast o šesť oproti predchádzajúcemu dňu.