Spoločnosť Zahraničné

Štvormiliónové čínske mesto Ťi-lin čiastočne uzavreli pre riziko šírenia nákazy

Ilustračná foto: pixabay

PEKING – Mesto Ťi-lin ležiace v rovnomennej provincii na severovýchode Číny v stredu čiastočne uzavreli. Stalo sa tak po tom, ako sa tam v posledných dňoch objavilo viacero nových prípadov nákazy novým koronavírusom, čo podnietilo obavy z možnej druhej vlny šírenia vírusu v Číne. Informovala o tom agentúra AFP.

 

V približne štvormiliónovom Ťi-line prestali v stredu premávať autobusy. Úrady zároveň obyvateľom oznámili, že vycestovať z mesta budú môcť len v prípade, že strávili istú nespresnenú dobu v “prísnej samoizolácii” a v ostatných 48 hodinách boli negatívne otestovaní na koronavírus.

V meste tiež úrady nariadili okamžité zatvorenie kín, telocviční, internetových kaviarní a iných podobných zariadení. Miestne lekárne zároveň musia úradom ohlasovať predaj akýchkoľvek liekov na znižovanie horúčky či antivirotík.

Viacero nových prípadov infekcie zaznamenali počas uplynulého víkendu vo štvrti Šu-lan na predmestí mesta. Všetci nakazení mali súvis s infikovaným pracovníkom miestnej práčovne. Námestník starostu Ťi-linu v stredu informoval, že “situácia je mimoriadne závažná” a existuje “veľké riziko”, že nákaza sa ďalej rozšíri.

V stredu z mesta hlásili šesť nových prípadov infekcie, taktiež súvisiacich s prípadom z práčovne, čím sa celkový počet takto nakazených zvýšil na 21.

Vo štvrti Šu-lan už od nedele dočasne nepremáva verejná doprava a zrušené boli aj vlakové spojenia, ktoré odtiaľ smerovali do iných miest.

Železničnú dopravu v stredu ráno pozastavili aj v celom meste Ťi-lin, ktoré je v rovnomennej provincii druhým najväčším, informovala čínska štátna televízia CCTV.

Koronavírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19, prvýkrát zaznamenali v čínskom meste Wu-chan koncom vlaňajšieho decembra. Čína odvtedy nákazu dostala do veľkej miery pod kontrolu a v uplynulých týždňoch hlásila už len minimum nových prípadov. V celej krajine došlo v ostatnom čase k uvoľneniu obmedzení, úrady sa však aktuálne obávajú možnej druhej vlny nákazy.

Aj v samotnom Wu-chane zaznamenali v ostatných dňoch niekoľko nových prípadov infekcie, čo tamojšie úrady podnietilo k rozhodnutiu otestovať všetkých 11 miliónov obyvateľov tohto mesta.