Zahraničné Politika Top

Štúdia odhalila hrozivé čísla. Britské firmy kvôli brexitu masovo opúšťajú krajinu

Mayová urobila hlúpu chybu, tvrdia niektorí konzervatívci. (TASR/AP)

LONDÝN/BRATISLAVA – Nová štúdia z Veľkej Británie odhalila alarmujúce čísla. Takmer každá tretia firma chce, alebo už presunula svoje podniky do zahraničia. Chcú sa tak chrániť pred hroziacim tvrdým brexitom. 

V rámci prieskumu britská podnikateľská skupina Institute of Directors (IoD) oslovila 1 200 svojich členov. Informoval o tom v piatok britský Guardian. Každá desiata firma už časť svojich podnikov presunula do zahraničia. 

Prečo sú tieto čísla dôležité?

Ešte stále to vyzerá tak, že tvrdý brexit je najpravdepodobnejším variantom. Britská dolná komora parlamentu totiž v strede januára odmietla dohodu o vystúpení, ktorú vyrokovala britská premiérka Theresa Mayová s Európskou úniou (EÚ). Odvtedy britská vláda hľadá nejaký kompromis. 

Čas sa však kráti. Už za menej ako dva mesiace má Veľká Británia opustiť EÚ. Ak sa dovtedy nedosiahne dohoda, hrozia na hraniciach kolóny, nedostatok potravín pre zásobovanie supermarketov a ekonomické škody. 

Už teraz kvôli neistote trpí britský automobilový priemysel. Počet vyrobených automobilov v predošlom roku klesol o 9,1 percenta na 1,52 miliónov vozidiel. Informovalo o tom vo štvrtok v Londýne združenie výrobcov SMMT (Society of Motor Manufacturers and Traders).

Veľké spoločnosti ako Sony a Panasonic už svoje hlavné európske sídla z Británie presunuli do iných krajín Európy. Generálny riaditeľ IoD Edwin Morgan pre Guardian vysvetlil, že čísla z prieskumu ukazujú aj niečo iné. Aj mnoho malých spoločností rozmýšľa nad tým, že svoje podniky presunie do zahraničia. 

Na archívnej snímke odporcovia Európskej únie protestujú s transparentmi na ulici neďaleko budovy britského parlamentu v Londýne 11. decembra 2018. (TASR/AP)

Mayová urobila hlúpu chybu, tvrdia niektorí konzervatívci

Vojna vo vnútri strany konzervatívcov vo Veľkej Británii sa opäť rozhorela. Ešte minulý utorok počas hlasovania o ďalšom kurze ohľadne brexitu zavládla na krátku chvíľu jednota. Tories (konzervatívci) odmietli všetky plány opozície a hlasovali za ďalšie rokovanie s EÚ o írskej otázke.

Lenže už na druhý deň sa prímerie skončilo a konflikty vo vnútri strany Theresy Mayovej nabrali opäť na obrátkach. 

Ešte pred cestou Mayovej  do Bruselu ju jej stranícki kolegovia ostro kritizovali. Išlo najmä o predstaviteľov euroskeptickej skupiny konzervatívcov, ktorí sú za čo najjasnejšie oddelenie krajiny od EÚ.

Konzervatívec Steve Baker Mayovú kritizoval s tým, že urobila “hlúpu chybu”, informoval britský Independent. Vyčítal jej, že do svojho vyjednávacieho tímu neprizvala experta na rokovania Crawforda Falconera. Je zrejmé, že spolustraníci svojej šéfke nedôverujú. 

Tories chcú dosiahnuť zmeny v tzv. backstop mechanizme, ktorý je súčasťou dohody o vystúpení z Únie. Toto núdzové riešenie zabezpečuje garanciu pre otvorené hranice medzi britským Severným Írskom a členským štátom EÚ – Írskom. Inak by mohli hroziť v tomto regióne nepokoje.

Pre euroskeptické krídlo konzervatívcov je táto poistka pripustením toho, že Veľká Británia zostane v colnej únii na neohraničenú dobu, ak sa do roku 2021 nenájde iné riešenie. Brusel však odmieta akékoľvek ďalšie rokovania o dohode.