Domov » Kategórie » Domáce » Stretnutie poslanca Drobu s Ukrajinkami ho zmenilo: Pravda o Putinovi, Porošenkovi a fašizme

Stretnutie poslanca Drobu s Ukrajinkami ho zmenilo: Pravda o Putinovi, Porošenkovi a fašizme

BRATISLAVA – Záľuba, na ktorú sa upol poslanec SaS Juraj Droba, mu priniesla zaujímavý zážitok. Liberál holduje „couchsurfingu“, čo je poskytovanie ubytovania väčšinou cudzincom, ktorí hľadajú nocľah. Ubytovanie poskytol aj dvom Ukrajinkám, ktoré poupravili jeho pohľad na krajinu.

Ako píše Droba na Facebooku, chce takto splácať dlh z 90-tych rokov, „keď každé leto stopoval s pár konzervami v ruksaku a pár markami vo vačku a vďaka ľudskému dobru náhodných šoférov spoznal väčšinu západnej Európy“.

Ponaučenia pre Drobu

Tento týždeň zavial do jeho príbytku dve mladé rusky hovoriace Ukrajinky. Ako vysvetľuje, jedna je riaditeľkou malej firmy z Donecku a druhá manžérkou výrobného závodu pri Kyjeve. Poslanec sa zo stretnutia dozvedel o Ukrajine veľa. „Rusky hovoriaci Ukrajinci z východu nie sú automaticky fanúšikmi Putina a Putinovho Ruska,“ píše Droba.

Súčasný prezident Ukrajiny Petro Porošenko je napríklad sklamaním pre väčšinu krajiny a dobre nedopadol ani jedna z hlavných tvárí euromajdanu Vitalij Kličko – ten je vraj terčom ľudového humoru a nie lídrom na západný štýl.

Fašizmus? Podpora 2 percentá

Vysoká nie je vraj ani ruskou propagandou šírená ukrajinská podpora fašizmu – tá je iba na úrovni asi 2% obyvateľov. Rusky hovoriaci Ukrajinci takisto automaticky nie sú fanúšikmi Putina. „Ak by si Ukrajinci vyberali medzi možnosťou mať zo svojej krajiny druhé Rusko, alebo európsku demokraciu, viac ako 90 percent by si zvolilo možnosť číslo dva,“ dodáva poslanec.

Väčšinu Ukrajincov vraj taktiež netrápi geopolitika a ich túžbou je život v normálnej krajine, v ktorej platí zákon. Ukrajinci očakávajú aj rozumné rozhodnutia od politikov.  „Sú to naši bezprostrední susedia, ľudia ako my. Nevykašlime sa na nich. Koniec hlásenia,“ zakončuje Droba.

Status Juraja Drobu

Zdroj: ph, Foto: FB / Duro Droba

Autor: Redakcia
Tagy