Politika Zahraničné

Stretnutie lídrov prinieslo svoje ovocie, Kimov človek odcestoval do Ruska

Kim Čong-un a Vladimir Putin - Zdroj: TASR/AP/Sergei Ilnitsky

SOUL – Delegácia vedená severokórejským námestníkom ministra zahraničných vecí Im Čchon-ilom odcestovala v sobotu do Ruska na rozhovory, informovali štátne médiá v Pchjonjangu. Návšteva nasleduje po summite lídrov Severnej Kórey a Ruska koncom apríla vo Vladivostoku, pripomenula juhokórejská tlačová agentúra Jonhap.

Cieľom cesty sú “rokovania na úrovni štátnych tajomníkov” z oboch ministerstiev zahraničných vecí, severokórejského a ruského. Tieto rozhovory sa budú konať v Moskve. Severokórejská tlačová agentúra KCNA nepriniesla podrobnosti o rokovaniach, ale delegácie oboch krajín budú zrejme v diskusiách nadväzovať na aprílový summit severokórejského vodcu Kim Čong-una a ruského prezidenta Vladimira Putina vo Vladivostoku.

Kim a Putin na summite diskutovali o odstránení jadrových zbraní a dvojstranných vzťahoch. Putin zdôraznil, že medzinárodné spoločenstvo musí dať Severnej Kórei bezpečnostnú záruku, ak od nej žiada likvidáciu jadrových zbraní. Podľa analytikov to môže naznačovať, že Rusko chce hrať väčšiu úlohu v záležitostiach na Kórejskom polostrove. Návšteva Im Čchon-ila sa tiež uskutočňuje po štvrtkovom stretnutí Kima a čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga medzi štyrmi očami v Pchjongjangu.