Spoločnosť Top Zahraničné

VIDEO Streľba na vianočných trhoch v Štrasburgu si vyžiadal dve obete

Streľba v Štrasburgu si vyžiadala niekoľko obetí. (SITA/AP)

ŠTRASBURG – Francúzsko zvyšuje stupeň teroristického ohrozenia a posiela do Štrasburgu ďalšie bezpečnostné sily. V stredu skoro ráno, po útoku na tamojšom vianočnom trhu, to oznámil minister vnútra Christophe Castaner.

Polícia vo francúzskom Štrasburgu v stredu tiež oznámila, že postupne evakuuje tisíce ľudí z centra mesta, kde došlo v utorok okolo 20.00 h SEČ k vražednému streleckému útoku blízko svetoznámeho vianočného trhoviska.

Ľudia, uviaznutí v centre, majú odchádzať smerom na sever, zachovať pokoj a prísne dodržiavať pokyny bezpečnostných síl. Polícia to napísala na Twitteri.

Polícia varovala ľudí

Polícia zároveň varovala ľudí, aby neopúšťali mestskú časť smerom na juh a vyhýbali sa južnej štvrti Neudorf, ktorá zostáva uzatvorená. Zrejme práve v nej prebieha pátranie po strelcovi, uviedla tlačová agentúra DPA.

Mnoho ľudí, nachádzajúcich sa v centre, sa totiž v panike pri útoku skrylo v baroch či reštauráciách. Štrasburg je tiež sídlom Európskeho parlamentu a v jeho priestoroch uviazli po útoku europoslanci.

Útočník je na úteku

Francúzska prokuratúra začala útok v Štrasburgu vyšetrovať ako teroristický čin. Podozrivý je na úteku, ale úradom je známy – podľa nich ide o osobu so záznamom v registri trestov a podozrivú z napojenia na extrémistov a radikálov. Polícia má muža na zozname sledovaných osôb.

Podľa dvoch rôznych, anonymných bezpečnostných zdrojov je strelcom údajne 29-ročný muž zo Štrasburgu menom Cherif a polícia ho chcela ešte v utorok ráno zatknúť. Nebol však v mieste svojho bydliska. Policajti našli v jeho dome výbušné materiály.

Pri útoku blízko rušného vianočného trhu, nachádzajúceho sa okolo mestskej katedrály, zahynuli v utorok večer dvaja ľudia a 12 ďalších utrpelo zranenia, oznámil v stredu skoro ráno minister vnútra Christophe Castaner. Podľa jeho slov útočník sa dvakrát dostal do konfrontácie s policajtmi, ale ušiel. Úrady neskôr upravili počet obetí na dve. Jedna osoba utrpela mozgovú smrť.

Traja zranení sú v kritickom stave

Traja alebo štyria zo zranených sú v kritickom stave, vyhlásil starosta mesta Roland Ries už skôr.

Podozrivý nemieril na vojakov hliadkujúcich v oblasti vianočného trhu, ale na civilistov, vyhlásil hovorca francúzskej armády plukovník Patrik Steiger.

Stále prebieha pátranie po podozrivom útočníkovi, ktorému sa podarilo z miesta činu ujsť, avšak bezpečnostné sily hliadkujúce v oblasti ho predtým pri prestrelke zranili.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron zvolal v Paríži krízové zasadnutie s ministrami a predstaviteľmi bezpečnostných síl a minister vnútra Castaner odcestoval do Štrasburgu.

Thajského turistu zasiahla guľka do hlavy

Jednou zo zastrelených obetí je aj thajský turista, ktorý utrpel poranenie hlavy. Napriek snahám ľudí o oživenie sa ho nepodarilo zachrániť, povedal svedok Peter Fritz pre britskú stanicu BBC.

“Snažili sme sa zo všetkých síl ho oživiť. Robili sme kardiopulmonálnu resuscitáciu. Odtiahli sme ho do blízkej reštaurácie,” dodal Fritz, ktorého citovala aj agentúra AP.

Svedok informoval, že turista bol tridsiatnik a jeho manželka vyviazla zo streľby bez zranení, ale je v šoku.

Fritz doplnil, že trvalo 45 minút, kým dorazila sanitka.

Utorkový útok oživil spomienky na prekazený teroristický útok z roku 2000, ktorého terčom sa malo stať práve vianočné trhovisko v Štrasburgu. Desať podozrivých islamských militantov napojených na teroristickú organizáciu al-Káida v decembri 2004 súd usvedčil a poslal do väzenia za ich úlohu na tomto sprisahaní.

Do pátrania sú zapojené stovky policajtov

Niekoľko stoviek príslušníkov francúzskych bezpečnostných zložiek bolo v stredu nasadené do pátrania po páchateľovi útoku, ktorý sa odohral v utorok večer v blízkosti vianočných trhov v historickom jadre Štrasburgu. Páchateľ sa na úteku dostal do prestrelky s políciou a utrpel v nej zranenie v oblasti ramena, uviedla agentúra AP.

Agentúra Reuters v stredu ráno s odvolaním sa na nemenovaného svedka informovala o policajnej operácii v okolí štrasburskej katedrály. O jej výsledkoch zatiaľ nie je nič známe.

Podľa spravodajského portálu RTL polícia pozná trasu, po ktorej páchateľ unikal z mesta. Posledným svedkom jeho pohybu je taxikár, ktorý ho pod hrozbou použitia násilia odviezol na okraj štvrte Neudorf ležiacej v južnej časti Štrasburgu.

Na zásah proti páchateľovi je pripravené aj elitné komando RAID. Nad mestom patrolujú policajné vrtuľníky. Posilnená je aj kontrola na francúzskych hraniciach. V súvislosti s vyšetrovaním útoku polícia zatkla päť osôb. V stredu o tom informovali úrady. Detaily však neuviedli. 

Galéria
Vojaci hliadkujú po útoku vo francúzskom meste ŠŠtrasburg. (TASR/AP)
Policajti kontrolujú hranicu medzi Nemeckom a Francúzskom v juhonemeckom meste Kehl. (TASR/AP)
Útok v Štrasburgu si vyžiadal tri obete. (SITA/AP)
Polícia sprísnila kontroly na hraniciach s Nemeckom. (SITA/AP)
navigate_before
navigate_next