Spoločnosť Zahraničné

Streľba na gastronomickom festivale v Kalifornii si vyžiadala štyri obete

Streľba na gastronomickom festivale v Kalifornii si vyžiadala tri obete. Zdroj: SITA/AP

GILROY – Podozrivého strelca z gastronomického festivalu v meste Gilroy v severnej Kalifornii zneškodnili pri prestrelke policajti. Vrátane podozrivého tak na podujatí zomreli štyria ľudia a ďalších 16 utrpelo zranenia.

 

S odvolaním sa na políciu v Gilroyi o tom v pondelok informovali agentúry AFP a AP.

“Na mieste boli policajti a pri podozrivom zasahovali vyše minútu. Podozrivý bol postrelený a zabitý,” povedal na tlačovej konferencii v nedeľu večer miestneho času šéf policajtov Scot Smithee.

Dodal, že aktuálne pátrajú po prípadnom druhom podozrivom páchateľovi, na ktorého ich upozornili svedkovia. Páchatelia sa podľa jeho slov do areálu festivalu dostali prestrihnutím oplotenia.

Následne jeden z podozrivých spustil streľbu. Prítomní policajti ho konfrontovali necelú minútu a zneškodnili. “Mal určitý typ pušky,” povedal Smithee.

Starosta mesta Gilroy Roland Velasco vyzval verejnosť, aby pomohla pri vyšetrovaní tohto “tragického a nezmyselného zločinu”.

K incidentu došlo krátko po 17.30 h miestneho času v tretí, záverečný deň festivalu špecializovaného na jedlá obsahujúce cesnak v meste Gilroy približne 48 kilometrov juhovýchodne od San Jose. Na Twitteri sa objavilo viacero videí zachytávajúcich návštevníkov v zhone opúšťajúcich areál, kde sa podujatie konalo.

Svedok citovaný televíziou KTVU povedal, že počul najmenej 50 výstrelov. Druhý svedok opísal zvuky streľby ako paľbu zo samopalu.

Gilroy Garlic Festival bol založený v roku 1979. Stalo sa z neho jedno z najväčších gastronomických podujatí v USA, ktorého súčasťou sú aj súťaže vo varení a vystúpenia hudobných skupín.

Incidenty so strelnými zbraňami sú v USA veľmi časté. V roku 2017 sú vyžiadali takmer 40.000 obetí.