Regióny Banská Bystrica Domáce Politika Spoločnosť

Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici dostane finančnú injekciu dva milióny eur

Zdroj: TASR / Duššan Hein

BANSKÁ BYSTRICA – V najbližších týždňoch pôjdu do Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb, a. s. (SÚSCCH) v Banskej Bystrici formou navýšenia vkladu štátu 2 mil. eur. Oznámil to dnes na kontrolnom dni v novostavbe diagnostického centra tohto ústavu predseda vlády SR Peter Pellegrini s tým, že tieto prostriedky budú môcť využiť na ďalšie vybavenie a prípadné rekonštrukcie súčasných priestorov.

Navýšenými kapitálovými vkladmi zadotuje štát podľa ministerky zdravotníctva SR Andrei Kalavskej všetkých päť špeciálnych ústavov, teda okrem SÚSCCH v Banskej Bystrici aj dva ústavy srdcových chorôb v Bratislave a Košiciach, Onkologický ústav v Košiciach a Popradskú nemocnicu.

„Každej z týchto nemocníc po legislatívnom procese príde na účet 2 až 5 mil. eur,“ konkretizovala ministerka. „Tieto akciové spoločnosti musia hospodáriť v zmysle špeciálnych predpisov a nie je možné ich kedykoľvek dotovať ako štátne nemocnice,” ozrejmil premiér.

Stavba nového centra podľa premiéra pokračuje perfektne a budúci rok bude odovzdaná pacientom. Do výstavby sa doteraz preinvestovali približne dva z plánovaných takmer deviatich miliónov eur. Aktuálne je hotová hrubá stavba Preventívno-ambulantného a diagnostického centra a práce pokračujú v súlade s harmonogramom. „V súčasnosti sa vykonávajú zemné práce a príprava podkladov terénu pred hlavným vstupom do budovy. Vytvorené bolo aj parkovisko v zadnej časti areálu pre 28 vozidiel,“ konštatoval Pellegrini s tým, že v meste pod Urpínom sa začala aj ďalšia veľká rekonštrukcia Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou. „Dúfam, že ešte v tomto roku zvládneme oznámiť bystričanom, že sa úspešne podarí podpísať zmluvu s dodávateľom tej veľkej stomiliónovej rekonštrukcie Rooseveltovej nemocnice. Potom budeme môcť konštatovať, že aj koncové zariadenia budú patriť k slovenskej špičke,“ dodal premiér.

Stúpajúci počet pacientov

Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií na Slovensku v minulom roku na akútny infarkt myokardu zomrelo 2521 ľudí. Počet pacientov s vysokým krvným tlakom vzrástol za posledných 10 rokov až o 62%. Okrem hypertenzie je najviac ľudí liečených na ischemické choroby srdca a poruchy srdcového rytmu. „Projekt vznikol ako reakcia na neustále stúpajúci počet pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami a nepostačujúcu kapacitu ambulantno-diagnostických priestorov,“ povedala ministerka zdravotníctva.

„Cieľom projektu Preventívno-ambulantného a diagnostického centra je komplexne riešiť poskytovanie špecializovanej ambulantnej starostlivosti pre pacientov s kardiovaskulárnymi chorobami, oblasť primárnej a sekundárnej prevencie kardiovaskulárnych ochorení a vyšetrovacie zobrazovacie metodiky v kardiológii, angiológii a kardiochirurgii,“ uzavrel generálny riaditeľ SÚSCCH Juraj Frajt.

Projekt nového pavilónu SÚSCCH predstavili v marci tohto roku s tým, že ide o investíciu v celkovej hodnote takmer 9 mil. eur. Nové centrum doplní komplex budov ústavu, pričom výškovo nenaruší prevádzku heliportu. Dokončenie stavby je plánované v júli 2020, investícia je financovaná cez komerčný úver.