Domáce Spoločnosť Koronavírus Top

Stredoškolákov zaskočilo, že ústna maturita sa neruší. Spisujú petíciu proti jej konaniu

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Tešili sa predčasne. Reč je o študentoch posledného ročníka strednej školy. O tom, že im zrušenie písomných maturít spravilo obrovskú radosť, niet pochýb. Podobný verdikt predpokladali aj v prípade ústnej časti. Včerajší ortieľ ich však nepotešil. Proti odklepnutiu internej časti maturitnej skúšky počas pandémie sa búria tisíce stredoškolákov a boja sa o svoje životy.

 

Úrad verejného zdravotníctva včera konečne vyvrátil dohady a domnienky o rušení maturitných skúšok v končiacom sa školskom roku 2019/2020. Ich konanie však musí prebiehať za striktných hygienických a bezpečnostných podmienok, aby deti neboli vystavené možnej nákaze novým vírusom.

Netradičné maturity

Skúška dospelosti tak nadobudne rozmer, aký doposiaľ nikto nevidel. Pred vstupom do triedy sa nielen žiakom, ale aj členom skúšobnej komisie, bude merať telesná teplota. Študenti budú k preskúšavaniu prizývaní po jednom. Každý bude musieť byť vybavený ochranným rúškom a dodržiavať vzdialenosť minimálne dva metre. Zdvorilostné gestá, ako podávanie rúk, musia ísť tentokrát bokom. Študent je povinný, rovnako ako členovia komisie, zobrať si so sebou vlastné písacie potreby. Miestnosť, v ktorej sa bude skúška vykonávať, musí tiež spĺňať určité kritériá. Nakoľko aj medzi pedagógmi v komisii musí byť dodržaná vzdialenosť minimálne dva metre, maturitná skúška sa musí presunúť do najväčšej miestnosti v škole, ako napríklad do zasadačky či telocvične. Všetkým zúčastneným sa musí celú dobu kontrolovať zdravotný stav.

Pri skúšaní musia študenti a členovia maturitnej komisie dodržiavať odstup minimálne dva metre. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Nakoľko sa počas skúšania nemôžu konzumovať žiadne pokrmy ani nápoje, skúšobná komisia má nariadené prestávky. Ak trvanie skúšky trvá viac ako 4 hodiny, je nutné si vyhradiť prestávku na obed v trvaní minimálne 30 minút. Za ten čas sa daná miestnosť musí vyvetrať a povrchy pracovných stolov a lavíc sa musia vydezinfikovať. Pedagógovia však musia aj počas prestávky dodržiavať dvojmetrové odstupy. ,,Ministerstvo školstva plánuje so zriaďovateľmi a riaditeľmi stredných škôl do 1. mája 2020 zistiť technické zabezpečenie škôl a či sú schopné dodržať povinnosti, ktoré im nariadil ÚVZ SR. V opačnom prípade budeme musieť rozmýšľať nad inou formou ústnych maturít,” uviedlo pre Glob.sk ministerstvo školstva.

Boja sa o svoje zdravie

Radosť zo zrušenia písomných maturít vystriedal hnev, že sa to podobne neskončilo aj v prípade ústnej časti. Študenti sa svoj nesúhlas proti uskutočneniu ústnych maturít rozhodli vyjadriť petíciou, ktorá už dnes má viac ako 4-tisíc podporovateľov. Podpisy rozzúrených maturantov stále pribúdajú. Väčšina sa bojí o svoj život.  ,,Podpisujem, pretože si myslím, že je alebo sú životy a zdravie prednejšie, než nejaká maturita,” zdôvodňuje svoj podpis Sebastián z Tvrdošoviec. ,,Toto je najväčší prúser, čo mohlo Slovensko spraviť v tejto situácii. Podpisujem kvôli zdraviu ľudí na planéte,” vysvetľuje Adrián z Marikovej.

Ústne maturity nebudú v bežných triedach. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Pustili sa do Gröhlinga

Študenti si spomenuli aj na ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) a pozývajú ho späť do školských lavíc. ,,Maturovať za takýchto podmienok? To by si pán minister mal asi vyskúšať sám. Pri týchto opatreniach tam budeme do pol noci,” píše Denisa z Trenčína. ,,Príde mi nedomyslené absolvovať maturitu v týchto podmienkach. Väčšina žiakov bude musieť cestovať do školy, v ktorej budú sedieť s ľuďmi v jednej miestnosti celý deň. Nebudú môcť jesť ani piť. Po takomto strese máme podať nejaký intelektuálny výkon?” spytuje sa Laura z Považskej Bystrice. Minister školstva za zatiaľ k sťažnostiam študentov nevyjadril.

Stredoškoláci majú na ministra Gröhlinga ťažké srdce. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Nechcú to vzdať

Toto však nie je prvá petícia, ktorá bojuje za zrušenie maturít. Na sociálnej sieti už jedna v marci kolovala. Pod ňu sa podpísalo viac ako 8-tisíc maturantov. Aj v nej študenti poukazovali na strach z možnej nákazy koronavírusom. ,,Nechceme ohroziť naše zdravie, ani zdravie našich blízkych, no zároveň nechceme prísť o nárok na prázdniny predĺžením školského roka 2019/20. Preto nám ako najvhodnejšie riešenie pripadá úplne zrušenie externej časti maturitnej skúšky,” písali autori prvej petície.

Mohlo by vás zaujímať:

Galéria
Podoba ústnych maturít sa tento rok kvôli pandémii radikálne zmení. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Študenti budú k preskúšavaniu prizývaní po jednom. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Študenti a aj skúšobná komisia musí byť vybavená ochranným rúškom. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Počas skúšania je zakázané konzumovať jedlo a piť. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Dodržiavať sa musí bezpečná vzdialenosť a to minimálne dva metre. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Tentokrát sa úspešné absolvovanie maturitnej skúšky musí zaobísť bez podania ruky. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Študenti za povolenie ústnych maturít vynia ministra školstva. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
navigate_before
navigate_next