Domáce Koronavírus Regióny

Stredné Slovensko bude na tom najhoršie. Silné búrky môžu prerásť do prívalových povodní

Zdroj: TASR / František Iván

BRATISLAVA – Silné búrky s krúpami sa môžu v utorok vyskytovať najmä na strednom Slovensku a v niektorých okresoch západného a východného Slovenska. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý pre tuto časť krajiny vydal výstrahu druhého stupňa.

 

Meteorológovia očakávajú, že v týchto okresoch môžu byť s búrkami spojené aj prívalové zrážky s úhrnmi 30 až 60 milimetrov a nárazy vetra s rýchlosťou 65 až 90 kilometrov za hodinu. “Po dobu platnosti výstrahy môžu byť ojedinele kumulované úhrny zrážok 60 až 110 milimetrov,” varuje SHMÚ. Pri búrkach je možný aj výrazný vzostup vodných hladín na malých tokoch. Dôjsť môže aj k stekaniu vody zo svahov a k zatápaniu pivníc či podchodov.

Výstraha prvého stupňa pred výskytom búrok s krúpami platí pre väčšinu západného a východného Slovenska, rovnako aj pre okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto, Námestovo a Tvrdošín. Búrky tu môžu byť spojené s krátkodobými, no intenzívnymi lejakmi, pri ktorých môžu úhrny zrážok dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu.

SHMÚ varuje aj pred rizikom prívalových povodní. Výstrahu prvého stupňa vydal najmä pre okresy stredného Slovenska.

Silné búrky s krúpami sa môžu v utorok vyskytovať najmä na strednom Slovensku. Zdroj: SHMÚ