Bratislava Domáce Košice Regióny Ružomberok Spoločnosť Top Žilina

Štrajk autodopravcov spôsobuje kolaps na celom Slovensku. Týmto cestám sa radšej vyhnite

Zdroj: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA (Petra Hollá/SITA) – Nový deň, nové problémy. Štrajk autodopravcov naďalej pretrváva a každým dňom preň pribúdajú nové blokované trasy. Aj po dnešku musia vodiči počítať s obmedzeniami na ďalších cestách, najmä na severe a východe Slovenska, kde budú trasy náročné na prejazd. Glob.sk vám poradí, ktorým úsekom sa radšej vyhnite. 

 

Štrajk vodičov a autodopravcov sa začal v posledný prázdninový deň – v utorok 7. januára a stále pretrváva. Dôvodom je nespokojnosť kamionistov s výberom mýta, ale aj financovaním opráv a stavby nových diaľníc i ciest. Požadujú preto, aby sa znížila cestná daň o 50 percent, aby sa pozastavil výber mýta do vyriešenia nezrovnalostí zo správy NKÚ a zrušil výber mýta za diaľničné známky. Včerajšie rokovanie na ministerstve financií s vedením rezortu (ministrom Ladislavom Kamenickým a štátnou tajomníčkou Danou Meager), spoločnosťou ČESMAD a zástupcami štrajkujúcich autodopravcov nedopadlo ale podľa ich predstáv.

Na ničom sa totiž nedohodli, ministerstvo nechce pristúpiť na ich požiadavky, aby sa znížila cestná daň. Dôvodom je, že už je schválený štátny rozpočet na tento rok a museli by tak nejakým spôsobom nahradiť straty, ktoré by pri znížení cestnej dane pre kamionistov nastali. “Pán minister nám povedal, že nemôže o tom rozhodovať, lebo nevie, či tam nebude politické pozadie,” uviedol Skala o požiadavke na zníženie dane z motorových vozidiel. To by podľa rezortu financií znamenalo výpadok príjmov štátneho rozpočtu vo výške 35 mil. eur. “Maju rezervné fondy, v nich je zhruba 250 mil. eur. Tých 35 mil. eur by nám mohli pustiť a boli by sme spokojní,” povedal Stanislav Skala za štrajkujúcich autodopravcov. Minister financií považuje požiadavku UNAS na zníženie dane z motorových vozidiel o polovicu za nereálnu. Očakávaný výpadok príjmov z tohto dôvodu vo výške 35 mil. až 40 mil. eur podľa šéfa rezortu financií vzhľadom na schválený rozpočet momentálne nevedia akceptovať.

Minister financií Ladislav Kamenický. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

 “Už máme uzavretý rozpočet a mrzí nás, že táto téma sa vyťahuje pred voľbami. Takisto nás čaká tento rok ešte schválenie tzv. korekčného mechanizmu. Všetky výdavky, ktoré budú navyše, sa buď budú musieť zobrať niektorému ministerstvu, resp. sa budú musieť nájsť nové príjmy,” povedal Kamenický. V rokovaniach sa podľa neho posunuli len k tomu, že si vymieňajú názory a hľadajú konsenzus. Zmena sadzby spomínanej dane je pritom podmienená zmenou zákona v parlamente. “Dohode musí predchádzať ešte rokovanie, či bude politická zhoda v rámci koalície. Budeme ďalej rokovať a uvidíme, či dosiahneme zhodné stanovisko,” uviedol minister financií. Rokovania pokračujú aj dnes.

Blokovanie Rožňavskej sa rozšíri

Ostrý štrajk, ktorým sa autodopravcovia vyhrážali v prípade, ak vláda nepristúpi na ich požiadavky, sa tak stal skutočnosťou. Okrem bežných miest (Bratislava, Orava, Košice-Šebastovce) po novom zablokovali aj ďalšie cesty – konkrétne sa zamerali na Ružomberok a košickú mestskú časť Šaca. V hlavnom meste je tradične blokovaná Rožňavská ulica, kadiaľ sa dostane iba MHD. Tu ale nastáva mierna komplikácia, pretože autodopravcovia, ktorí majú na mieste hlavný štrajkový stan, sa rozhodli Rožňavskú na hodinu zablokovať úplne – teda cestou neprejde ani MHD.

Blokovaný je našťastie iba smer do mesta, opačný smer je zatiaľ plne prejazdný. Verejnosť cestujúcu bratislavskou mestskou hromadnou dopravou by dnešný štrajk autodopravcov nemal ovplyvniť. “Cestujúci nemusia mať obavy, dostanú sa tam, kam potrebujú,” uviedla hovorkyňa Adriana Volfová. Linky, ktoré prechádzajú cez Rožňavskú ulicu, budú presmerované na obchádzkové trasy. Hodinové zablokovanie Rožňavskej ulice v smere do mesta od 10:00 do 11:00 sa dotkne liniek 204, 205, 39, 53, 63 a 96. “V teréne sú posilnené hliadky dispečingu DPB, ktoré budú operatívne v spolupráci s políciou riadiť premávku mestskej hromadnej dopravy,” dodala Volfová. “Odklon liniek 204 a 205 z Rádiovej smer Zimný štadión cez Galvaniho, Ivanskú cestu a od Trnavskej cesty na svoju trasu, linky 53, 63 a 96 z Galvaniho cez Bojnickú, Vajnorskú, Tomášikovu a od križovatky Tomášikova – Trnavská cesta na svoju trasu,” spresnil Dopravný podnik na sociálnej sieti.

Zdroj: FB / Dopravný podnik Bratislava

Problémy na hraničnom priechode

Posledné dni bola zablokovaná aj štátna cesta 1/17 a to od obce Haniska až po košickú mestskú časť Šebastovce. V úseku sa tiahli rozsiahle kolóny. Dnes autodopravcovia zablokovali novú cestu, konkrétne od 11.00 h na dobu neurčitú zablokujú cesty E58 v úseku od Rožňavy až po košickú mestskú časť Šaca v oboch smeroch. Na základe informácií od organizátorov štrajku na to upozorňuje Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach na sociálnej sieti. “Ak je to možné, odporúčame využiť inú trasu,” uviedla polícia s tým, že situáciu bude monitorovať a priebežne o nej informovať. Následkom štrajku autodopravcov došlo okolo poludnia k čiastočnej blokácii kruhového objazdu Haniska pri Košiciach a predpoludním aj k uzavretiu cesty I/17 v košickej časti Šebastovce pre kamiónovú dopravu. Informuje o tom košická krajská polícia na sociálnej sieti.  Premávka v časti Šebastovce je riadená svetelnou signalizáciou. Cesta E58 od Rožňavy po košickú Šacu je prejazdná bez obmedzení napriek jej avizovanému zablokovaniu štrajkujúcimi autodopravcami.

Medzi Haniskou a Šebastovcami sa tvorili rozsiahle kolóny. Zdroj: FB / Polícia SR – Košický kraj

Protest autodopravcov možno naďalej očakávať aj na Orave, najmä na hraničnom priechode medzi SR a Poľskom Trstená – Chyžné, ktorý už v stredu zablokovali. Polícia informovala, že situáciu na tomto priechode monitoruje a odporučila motoristom použiť hraničné priechody Suchá Hora, Oravská Polhora a Bobrov. Táto blokácia bude problematická najmä pre tých vodičov, ktorí zvážajú tovar na juh a západ Slovenska z Poľska.

V stredu takto uviazli v rozsiahlej niekoľkohodinovej kolóne desiatky kamiónov. Protest autodopravcov na Orave trvá už viac ako 24 hodín. V stredu o 10:30 hraničný priechod Trstená – Chyžné zablokovali štrajkujúci dopravcovia a na oboch stranách sa začali tvoriť kolóny. Až popoludní umožnili prejazd niekoľkým vozidlám, ktoré prevážali živé zvieratá, večer dopravcovia pustili tiež kolónu vozidiel na vstupe do Poľska.

Dnes je však hraničný priechod opäť zablokovaný. Podľa dostupných informácií by ho mali sprejazdňovať nárazovo dvakrát a to vo večerných hodinách a nadránom. Osobné vozidlá môžu využiť hraničné priechody v Suchej Hore či Bobrove, kde však majú nákladné vozidlá nad 7,5 tony prejazd zakázaný.

Blokácia hraničného priechodu spôsobila dopravný kolaps a problémy viacerým kamionistov. Zdroj: FB / Polícia SR – Žilinský kraj

Kolaps v Ružomberku

Okrem iného je dnes zablokovaný aj iný hlavný ťah – konkrétne Ružomberok, kde autodopravcovia zablokovali strategickú križovatku. V meste už kolabuje doprava, štrajk sa koná na hlavnej ceste pri celulózovo-papierenskom podniku. Mestská samospráva už od stredy vyzýva vodičov, aby sa vyhli strategickej križovatke ciest I/18 a I/59 pri spoločnosti Mondi SCP. “Štrajk dopravcov v Ružomberku spôsobil úplné uzavretie hlavného ťahu cez mesto Ružomberok. Odporúčame vodičom, pokiaľ je to možné, aby sa úplne vyhli mestu Ružomberok. Tranzitná doprava môže využiť obchádzkovú trasu v smere na Banskú Bystricu cez horský priechod Čertovica v oboch smeroch. Regionálnej doprave odporúčame obchádzku cez obce Bešeňová, Liptovská Teplá, Lisková a Likavka,” vyzýva vodičov žilinská krajská polícia.

Zdroj: FB / Polícia SR – Žilinský kraj

Nitrianska polícia zaznamenala informácie o chystanom zhromaždení autodopravcov na hraničných priechodoch v Komárne a Šahách. Ako informovala nitrianska krajská polícia na sociálnej sieti, okamžite sme prijali príslušné opatrenia v doprave a situáciu budeme monitorovať. Podľa dostupných informácií by mala blokácia hraničných priechodov trvať približne 12 hodín. Zatiaľ sú spomínané hraničné priechody prejazdné a doprava je pokojná. O akýchkoľvek zmenách bude polícia informovať.

Mohlo by vás zaujímať