Domáce Regióny Spoločnosť Žilina

Štrajk autodopravcov sa rozširuje. Dopravný kolaps hrozí Žiline

Zdroj: TASR / Martin Baumann

ŽILINA (TASR / SITA) – Už štyri dni trvajúci štrajk dopravcov sa v piatok rozširuje na ďalšie miesta. Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) si pre svoje štrajkové aktivity vybrala aj strategickú križovatku na Košickej ulici v Žiline, ktorú sa chystá zablokovať od 10:00. V Žilinskom kraji aj naďalej budú dopravcovia upozorňovať na svoje požiadavky blokáciou hlavného prieťahu mestom Ružomberok a hraničného priechodu s Poľskou republikou Trstená – Chyžné.

 

Štrajk UNAS trvá od utorka 7. januára, a keďže rezort financií zatiaľ nie je ochotný akceptovať požiadavku autodopravcov na 50-percentné zníženie dane z motorových vozidiel, dopravcovia nielenže pokračujú vo svojich štrajkových aktivitách, ale ich ešte aj rozširujú. Člen UNAS Vladimír Sopúch pri štvrtkovej blokáde cesty I/18 v Ružomberku jasne naznačil, že nemienia ustúpiť zo svojich požiadaviek. “Nie sme pripravení na kompromis, tentoraz nie. Ak môže parlament zasadať kvôli vojakom v Iraku, tak môže aj kvôli slovenským autodopravcom,” vyhlásil Sopúch.

Blokáda cestného ťahu naprieč Ružomberkom pokračuje podľa informácií z polície aj v piatok od 8:00, rovnako tak je zablokovaný aj hraničný priechod Trstená – Chyžné, ktorý štrajkujúci autodopravcovia nárazovo sprejazdňujú vždy ráno a večer v priebehu jednej hodiny. Dopravný kolaps v piatok očakávajú v Žiline, kde by sa podľa policajného avíza mali začať štrajkujúce vozidlá zhromažďovať pred 10:00 na križovatke Košická. Výrazne sa tak skomplikuje prejazd všetkých vozidiel, ktoré smerujú po ceste I/18 na Martin nielen z Bratislavy, ale aj z Kysúc a samozrejme aj opačným smerom.

Blokáda cestného ťahu naprieč Ružomberkom pokračuje podľa informácií z polície aj v piatok od 8:00. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Navyše od 9:00 sa z Prešova bude presúvať smerom do Českej republiky konvoj vozidiel so špeciálnym nadrozmerným strojom, ktorý demoloval zničenú bytovku na Mukačevskej ulici. Ten potrebuje pri svojej jazde prejsť obomi blokovanými križovatkami v Ružomberku aj v Žiline.

Ďalšie komplikácie

Zhromaždenia autodopravcov obmedzia dopravu na viacerých miestach Slovenska aj v piatok. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Od 8.00 h do 20.00 h sú úplne blokované hraničné priechody a mestá Trstená, Košice, Šahy, Medveďov, Komárno, Ružomberok, Žilina, Považská Bystrica a Slovenské Ďarmoty. Prejazd bude podľa Bárdyovej umožnený iba záchranným zložkám.

“Podľa informácií od autodopravcov bude potrebné s blokáciami počítať aj počas víkendu,” doplnila Bárdyová a pripomína vodičom, aby jazdili bezpečne. Polícia bude počas dňa prinášať podrobné informácie o obmedzeniach na sociálnej sieti.