Domáce Šport Top

VIDEO Stotiny sekundy od slovenskej fantázie v Crans Montane. Petra Vlhová skončila v zjazde tesne za pódiom

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová na trati Svetového pohára. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Je to zvláštna situácia. Najlepšia zjazdárka súčasnosti Mikaela Shiffrinová je pre úmrtie otca už viac ako mesiac mimo a napriek tomu ju stále nik nevystriedal na tróne v celkovom poradí Svetového pohára.

Jej odstup od Talianky Brignoneovej a našej Petry Vlhovej bol ešte stále pred pretekmi vo Švajčiarsku nad trojciferným číslom. Brignoneová mala mínus 113 bodov, Vlhová mínus 154. Takže ani po úvodnom zjazde v Crans Montane sa situácia na prvom mieste nemohla zmeniť. Možno až po víkende bude Američanka v pozícii, akú nepoznala viac ako tri roky. Že nebude lídrom v hre o veľký kryštálový globus. Ďalší zjazd a najmä kombinácia už by mohli pred Shiffrinovú posunúť Brignoneovú a možno aj Vlhovú, ak bude v oboch zjazdoch v prvej desiatke, plus v kombinácii v prvej trojke. Rýchlostné disciplíny už totiž nie sú totiž pre 24 ročnú Liptáčku strašiakom ako v uplynulých sezónach.

Petra Vlhová a Mikaela Shiffrinová, dve najväčšie súperky vo Svetovom pohári v zjazdovom lyžovaní. Zdroj: TASR / Martin Baumann

No stále má rezervy. Aj keď sa jej tréner Livio Magoni sebavedomo vyjadruje, že je momentálne jedinou zjazdárkou, ktorá môže triumfovať a dominovať v každej disciplíne. Trúfalé vyhlásenie, keďže jedinou lyžiarkou, ktorá to v súčasnom bielom cirkuse s prehľadom dokazuje je Mikaela Shiffrinová. Možno ju takticky odignoroval, alebo nechcel spomenúť, no určite najvšestrannejšou a najlepšou zjazdárkou je dnes Shiffrinová. V Crans Montane bola pred pretekmi živo už hneď pri štarte úvodných dvoch zjazdárok. Jednotku mala totiž Federica Brignoneová a dvojku Petra Vlhová. Dve najväčšie sokyne a konkurentky naháňajúce Američanku. Mimochodom návrat Shiffrinovej na svahy je stále neaktuálny.

Talianka Federica Brignoneová po víťazstve v Courcheveli. ZDROJ: TASR/AP

V tréningu bola jasne lepšia Talianka, no každá jazda je iná. Trať nebola tak brutálne rýchla a technicky náročná ako v Garmisch-Partnekirchene, čo by mohlo vyhovovať aj ďalším zjazdárkam. Či už domácej Corin Suterovej, Rakúšankám Schmidhoferovej či Ortliebovej, alebo Češke Ledeckej.Všetky zjazdy v tejto sezóne mali inú víťazku a v podobnom trende sa mohlo pokračovať aj v Crans Montane. Počasie bolo ideálne, modrá obloha, slnečno, teploty pod nulou. Trať mala 2 a pol kilometra, s jedným nepríjemným skokom, inak široká, rovná, rýchla, perfektne pripravená. Na štarte bolo 47 zjazdárok, no hneď prvé dve boli najzaujímavejšie.

Brignoneová išla opticky bez chýb, porovnávať sa ale nemal s kým takže jej medzičase aj celkový v cieli boli porovnávacie. Zjazd mala jeden a pol minúty, čo je tak akurát. Druhá išla Petra Vlhová a čakali sme čo predvedie. Na prvom medzičase strácala na Brignoneovú 3 desatiny sekundy, na druhom už iba 9 stotín a veľké šťastie, keď sa iba akrobaticky udržala na lyžiach.. Na treťom medzičase stiahla Vlhová ďalšie tri stotiny a išla ako vietor, keďže na ďalších dvoch už bola rýchlejšia a na Brignoneovú mala napokon v cieli k dobru 27 stotín sekundy.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová na trati Svetového pohára. Zdroj: TASR / AP

Čas výborný, aj jazda. Ale na čo to bude vo finále stačiť? Bude to TOP päťka? Alebo dokonca pódium? Pomohla jej Američanka Johnsonová, ktorá bola rýchlejšia ako Brignoneová a dostala sa pred Talianku. Ale potom sa na trať dostala Švajčiarka Suterová a išla ako blesk. Na každom medzičas bola najrýchlejšia a jej výsledný čas bol už reálnym meradlom času na víťazstvo v Crans Montane. Vlhovú zdolala o 28 stotín. No pre Slovenku to vyzeralo veľmi sľubne, ale hore bolo ešte zopár elitných zjazdárok. Schmidhoferová to nezvládla, ani Češka Ledecká, Gisinová vypadla…. Menoslov sa zužoval, pódium Vlhovej približovalo.Ešte najrýchlejšia v tréningu Rakúšanka Ortliebová mohla poradie v prvej trojke poprehadzovať. Možno Talianka Curtoniová, Švajčiarky Gutová či Haelenová…

Čakanie bolo nepríjemné, no na rozdiel od konkurencie, už mala Vlhová odrobené a čakala v cieli. Tam všetkým šokovala Rakúšanka Venierová, keď traťou presvišťala v druhom najlepšom čase. O 12 stotín za Suterovou a o 16 pred Vlhovou. Ale prvá trojka bola stále reálnejšia. Ortliebová bola totiž pomalšia. Slovenská senzácia bola na spadnutie. Ale to čo predviedla Gutová-Behramiová bolo ako z inej planéty. Švajčiarka totiž preletela trať o 8 desatín sekundy rýchlejšie ako Suterová. Suverénne prvé miesto a triumf v Crans Montane. Vlhovej ostala iba čokoládová medaila a štvrté miesto. . Ďalších pár bodov stratila Brignoneová, ktorá figurovala na siedmom mieste. Inak od tretieho po dvanáste miesto boli zjazdárky natlačené do pol sekundy.

Slovenská lyžžiarka Petra Vlhová po zjazde Svetového pohára v Crans Montane. Zdroj: TASR / AP

“Dnes to vyšlo. Teda skoro, ale som spokojná. Dala som do toho všetko, aj keď som spravila drobné chybičky. Neviem, či mám byť šťastná za 4. miesto alebo smutná, že mi ušlo pódium, v každom prípade je to skvelý výsledok. Po tom skoku to bolo trošku na limite a takmer som spadla, ale potom som sa vzchopila a išla na hranici. Myslím si, že tento zjazd je najľahší, aký som išla, ale skoky neboli jednoduché, pretože človek musel byť pripravený, mne to trochu ušlo. Na týchto lyžiach sa cítim dobre, takže uvidíme, ako to bude v sobotu,” povedala Vlhová.

Svetový pohár – Crans Montana

Zjazd žien: 1. Lara Gutová-Behramiová 1:27,11 min, 2. Corinne Suterová (obe Švaj.) +0,80 s, 3. Stephanie Venierová (Rak.) +0,92, 4. Petra VLHOVÁ (SR) +1,08, 5. Breezy Johnsonová (USA) +1,26, 6. Nina Ortliebová (Rak.) +1,32, 7. Federica Brignoneová (Tal.) a Joana Hählenová (Švaj.) obe +1,35, 9. Marta Bassinová +1,36, 10. Elena Curtoniová (obe Tal.) +1,37