Spoločnosť Zahraničné

Stav zdravotnej núdze vo Francúzsku zrejme prestane platiť 10. júla

Zdroj: TASR / AP

PARÍŽ – Francúzsko má zámer ukončiť 10. júla stav zdravotnej núdze, platný v krajine od 24. marca.

 

Úrad francúzskej vlády vo vyhlásení vydanom v utorok večer zámer odvolať núdzový stav zdôvodnil priaznivým vývojom epidemiologickej situácie v krajine.

Kabinet preto v stredu predloží Rade ministrov návrh nového zákona, ktorý jej v najbližších štyroch mesiacoch v prípade potreby umožní napríklad obmedziť verejnú dopravu a určiť pravidlá cestovania v nej – ide napríklad o povinnosť nosiť rúško alebo dýchaciu masku, obmedziť alebo zakázať niektoré zhromaždenia a opäť uzavrieť niektoré zariadenia určené pre verejnosť.

“Tieto ustanovenia by však nepovoľovali návrat k prísnym reštrikciám”, akým bolo obmedzením pohybu ľudí zavedené vo Francúzsku od 17. marca v záujme zastavenia alebo zmiernenia šírenia koronavírusu SARS-CoV-2, ale za cenu výrazného spomalenia ekonomiky.

Ak by došlo k zhoršeniu epidemiologickej situácie – na celoštátnej či regionálnej úrovni – vláda by sa opäť mohla uchýliť k vyhláseniu stavu zdravotnej núdze, a to buď na celom území štátu, alebo v príslušnom regióne. Stalo by sa tak prostredníctvom vládneho nariadenia.

Podľa bilancie epidémie infekčnej choroby COVID-19 vo Francúzsku tam v utorok evidovali 955 chorých, ktorých stav si vyžaduje hospitalizáciu. V utorok bolo nahlásených i ďalších