Regióny Top

Vážna situácia obľúbeného miesta v Bratislave: Namiesto oddychu ohrozenie života!

BRATISLAVA – Oddychuchtiví Bratislavčania si v jednej zo svojich obľúbených častí Starého Mesta musia dávať poriadny pozor. V Horskom parku totiž hrozí aktuálne nebezpečenstvo pádu viacerých stromov, čo znamená ohrozenie života a zdravia jeho návštevníkov. Na dnešnom brífingu to povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal

Po minulej zime odborníci z magistrátu po obhliadke vo februári a marci určili 216 stromov „ako vysoko nebezpečných, ktoré ohrozujú zdravie a životy ľudí”. Kvôli tejto sitúacii nakoniec organizátori zrušili aj májové podujatie Milá míľa, ktoré sa má konať práve v Horskom parku.

Popadané konáre a zničené lavičky

Odborníci neskôr vytypovali 44 nebezpečných stromov v okolí trate už spomínaných pretekov, z celkového počtu súhlasila Štátna ochrana prírody s výrubom len troch a tri stromy povolila orezať.

Zároveň odporučila osadiť pri vstupoch do areálu tabule s informáciou, že vstup do chráneného areálu je možný iba na vlastné riziko.   Krátko po obhliadke sa malo v Horskom parku zrútilo 50 stromov. Množstvo malo popadať na cestu, zničiť lavičky a zasiahnuť aj detské ihrisko.

Situácia v Horskom parku

Telefonát ministrovi Sólymosovi

„Hlavnému mestu ide predovšetkým o zaistenie bezpečnosti svojich obyvateľov, zároveň ale chce nájsť také riešenie, ktoré by umožnilo, aby Horský park mohli Bratislavčania aj naďalej  využívať,“ vyjadril sa Nesrovnal. Situáciu už aktívne rieši, telefonoval ministrovi životného prostredia Lászla Sólymosa a taktiež oslovil aj starostu mestskej časti Staré Mesto Radoslava Števčíka.

„Budem iniciovať vytvorenie komisie zloženej z odborníkov, aby sme tento problém konečne po 20 rokoch začali riešiť,” vysveľuje primátor a dodáva, že je za zachovanie 4. stupňa ochrany prírody v areáli parku. Chce taktiež žiadať o výnimky zo zákona o ochrane prírody.

Situácia v Horskom parku

Dôležitá časť pre Staré Mesto

Ako uviedol Števčík, Horský park je mimoriadne dôležitý aj pre mestskú časť. Chce vraj nájsť také riešenie situácie, ktoré na jednej strane umožní ochranu zelene, na druhej strane však umožní, aby sem mohli naďalej obyvatelia Bratislavy chodiť a aby tu mohli tráviť príjemné chvíle.

Horský park vznikol na západnom okraji mesta v roku 1868 zásluhou vtedajšieho starostu mesta Henricha Justiho. Dnes sa park nachádza v geografickom strede mesta a jeho rozloha je 22 hektárov. Park je špecifický aj tým, že napriek svojej polohe disponuje takmer nedotknutým prostredím a pôvodnou flórou a faunou.

Zdroj: ph, TS, SITA, Foto: TS