Domáce Politika Spoločnosť Top

Stať sa advokátom dnes nie je jednoduché. Kollárovci by to chceli zmeniť

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Koncipienti pozor! Parlament má na stole návrh z dielne opozičného hnutia Sme rodina, ktorý má osekať dĺžku praxe advokátskeho koncipienta. Z piatich rokov by sa mala skrátiť na pôvodné tri.  Slovenská advokátska komora však s tvrdeniami hnutia nesúhlasí.

 

Skupina poslancov Národnej rady predložila do parlamentu novelu zákona o advokácii. Podľa nich je súčasne platná päťročná koncipientská prax neodpodstatnene zdĺhavá až priam diskriminačná v porovnaní s inými právnickými profesiami. Napríklad u sudcov či prokurátorov je len  trojročná prax podmienkou  pripustenia k justičnej skúške. ,,De facto znemožňuje vykonávanie koncipientskej praxe absolventom právnických fakúlt pochádzajúcich z nízkopríjmových rodín, ktoré si nemôžu dovoliť financovať odbornú prax svojich detí po dobu zodpovedajúcu dĺžke ďalšieho plnohodnotného univerzitného štúdia,” uvádza hnutie Sme rodina v dôvodovej správe. 

Slovenská advokátska komora (SAK) sa však na celú situáciu pozerá inak. ,,Riešenie otázky koncipientskej praxe nemá byť len o dĺžke praxe, ale  musíme mať na zreteli to ako zlepšiť systém vzdelávania budúcich právnikov, advokátov a garantovať kvalitu poskytovaných právnych služieb,” povedala pre Glob.sk hovorkyňa SAK Alexandra Donevová.

,,Kollárovci” ďalej argumentujú 60 percentným znížením počtu uchádzačov o štúdium na slovenských právnických fakultách. ,,So znižujúcim sa záujmom o štúdium práva však nekorešponduje počet advokátov a koncipientov, ktorý je stále konštantný. Možnosti advokátov zamestnať nových kvalitných koncipientov sú preto výrazne obmedzené.” píšu predkladatelia. 

Podľa SAK pokles uchádzačov zaznamenávajú prakticky všetky odbory. ,,Súvisí to predovšetkým s demografiou. Najväčšie šance na úspech a aj nadštandardné ohodnotenia majú tí koncipienti, ktorí dlhodobo pracujú na svojom profesionálnom raste, majú primerané jazykové vybavenie, zahraničné skúsenosti a podobne,” vysvetlila hovorkyňa Donevová.

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Poslanci vyzdvihujú pozitíva, ktoré by docielili skrátenou dĺžkou praxe advokátskeho koncipienta. ,,Skrátenie praxe nebude mať negatívny dopad na kvalitu nových advokátov, keďže bez ohľadu na dĺžku koncipientskej praxe koncipienti musia absolvovať trojkolové advokátske skúšky, na ktoré sa obyčajne pripravujú niekoľko mesiacov,” obhajujú návrh poslanci hnutia Sme rodina. 

SAK sa s týmto tvrdením taktiež nestotožňuje. ,,S návrhom a jeho odôvodnením nesúhlasíme. Len samotné skrátenie praxe bez ďalších opatrení bude viesť k zníženiu kvality. Náš návrh je riešiť túto vec komplexne tak, aby došlo aj k skvalitneniu vzdelávania na vysokých,” skonštatovala hovorkyňa SAK.

Hnutie Borisa Kollára sa domnieva, že slovenskí koncipienti sú v porovnaní so zahraničnými kolegami znevýhodnení. 24 z 28 členských štátov Európskej únie má prax kratšiu ako päť rokov. Navrhovaná dĺžka praxe teda podľa predkladateľov korešponduje s celoeurópskym štandardom.

Neúspešné pokusy tu už boli

Na Slovensku dĺžka koncipienskej praxe nebola vždy päťročná. V roku 2013 Slovensko zaznamenalo tzv. ,,odliv mozgov”, ktorý bol spojený práve s predĺžením koncipienstkej praxe z pôvodných troch rokov na päť. Veľká časť potencionálnych advokátov odišla práve do Českej republiky, kde dĺžka praxe je stále trojročná.

Hlavným dôvodom predĺženia praxe advokátskeho koncipienta bola podľa Slovenskej advokátskej komory nízka kvalita vysokoškolského právnického vzdelávania. Jej predĺženie si pochvaľuje. ,,Len v tomto čase máme prvých absolventov päťročnej koncipientúry, ktorí sa nám prihlasujú na skúšky, ale už teraz vieme vyhodnotiť, že v porovnaní s predchádzajúcimi koncipientom je ich úspešnosť pri skladaní advokátskych skúšok vyššia,” dodala pre Glob.sk hovorkyňa SAK Alexandra Donevová.

V tom istom roku poslanec Miroslav Kadúc (OĽaNO) predložil návrh, ktorým chcel skrátiť päťročnú koncipientskú prax na trojročnú.  Taktiež sa domnieval, že nebolo preukázané, že predĺženie koncipientskej praxe prispeje k zvýšeniu kvality prípravy na výkon slobodného advokátskeho povolania. Práve naopak. Predĺžením povinnej koncipientskej praxe došlo podľa poslanca Kadúca k obmedzeniu prístupu k advokátskemu povolaniu. Aj tento pokus však skončil neúspešne.

Národnej rade bol v roku 2014 opäť predložený návrh, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o advokácii. Tentokrát boli predkladateľmi opozičný poslanci Jana Žitňanská (NOVA), Miroslav Beblavý (SPOLU), Árpád Érsek (súčasný minister dopravy), Martin Fronc (KDH) a Martin Poliačik (SaS). Avšak ani po tomto pokuse sa na Slovensko nevrátila skrátená forma praxe.

O dva roky neskôr sa opäť skupinka odvážlivcov pokúsila skrátiť päťročnú prax. Návrh neprešiel ani Danielovi Lipšicovi (NOVA), Marekovi Krajčímu (OĽaNO), Igorovi Matovičovi (OĽaNO), Veronike Remišovej (OĽaNO) či Gáborovi Grendelovi (OĽaNO).

Galéria
Skupina poslancov Národnej rady dnes predložila do parlamentu novelu zákona o advokácii. Zdroj: SITA / Diana Černáková
Milana Krajniaka podporuje predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár. Zdroj: SITA / Diana Černáková
Samotné skrátenie praxe bez ďalších opatrení bude viesť k zníženiu kvality, tvrdí hovorkyňa SAK Alexandra Donevová.
navigate_before
navigate_next