Domáce

Štát musí “zapracovať”, aby zabránil odlevu zdravotníkov do zahraničia

Vláda SR - Foto: Ján Zemiar

BRATISLAVA – Vláda sa na stredajšom rokovaní bude zaoberať nedostatkom zdravotníkov na Slovensku. Ministri sa opäť stretnú po týždňovej prestávke. Štát chce vyriešiť nedostatok zdravotných sestier finančnou motiváciou počas ich štúdia.

Po novom by sa o takzvaný stabilizačný príspevok mohli uchádzať študenti vysokých škôl v bakalárskom študijnom programe ošetrovateľstvo v dennej forme štúdia, v roku 2018 aj súčasní študenti druhého a tretieho ročníka. Ministerstvo zdravotníctva a rezort školstva, ktoré na návrhu spolupracujú, si uvedomujú, že štát musí “zapracovať”, aby zabránil odlevu zdravotného personálu do zahraničia.

Rezort zdravotníctva nateraz plánuje upustiť od plánu obmedziť zisk zdravotných poisťovní. Návrh zákona o verejnom zdravotnom poistení a o zdravotných poisťovniach mal pôvodne predložiť na rokovanie vlády v septembri. O jeho zrušení budú ministri rozhodovať počas stredajšieho rokovania.

Rezort tento krok odôvodňuje rozsudkom o fungovaní zdravotných poisťovní. Na Súdnom dvore EÚ v Luxemburgu vo februári so svojím podnetom uspeli súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Union ZP vo veci nedovolenej štátnej pomoci v prípade Spoločnej zdravotnej poisťovne a Všeobecnej zdravotnej poisťovne.