Regióny Žilina

Štát definitívne previedol väčšinu akcií v Letiskovej spoločnosti Žilina na samosprávny kraj

Deň otvorených dverí na Letisku Žilina v Dolnom Hričove v piatok 8. novembra 2019. Zdroj: TASR / Erika Ďurčová

ŽILINA – Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) sa definitívne stal majoritným vlastníkom žilinského letiska. Riaditeľ Úradu ŽSK Martin Cingel na dnešnom rokovaní krajského zastupiteľstva informoval, že prevod väčšiny akcií, ktoré doteraz v akciovej spoločnosti Letisková spoločnosť Žilina (LSZA) vlastnil štát, bol uzavretý 24. januára. Predsedníčka ŽSK Erika Jurinová zároveň potvrdila, že v utorok 28. januára sa uskutoční mimoriadne valné zhromaždenie, ktorého predmetom budú aj personálne otázky.

 

Prevod časti majetkovej účasti štátu v LSZA vo výške 65,52 % za symbolické jedno euro na ŽSK schválila vláda v septembri, štát si prostredníctvom Ministerstva dopravy a výstavby SR z doterajšieho majoritného podielu v letiskovej spoločnosti ponechal niečo viac ako 34 percent. Celková hodnota schváleného prevodu podielu štátu v LSZA pritom ku koncu roka 2018 predstavovala 2,094 mil. eur.

Na žiadosť krajského poslanca Martina Kapitulíka na dnešnom rokovaní zastupiteľstva ŽSK informovala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová o krokoch župy na pripravovanom mimoriadnom valnom zhromaždení LSZA, ktoré sa uskutoční 28. januára. “Celý proces prevodu akcií letiska trval dlho, ale nie našou vinou, každopádne definitívne bol zavŕšený 24. januára. Reálne tak až od utorkového valného zhromaždenia môžeme vykonávať nejaké aktivity súvisiace s činnosťou spoločnosti. Minulý týždeň sme uzavreli nominácie na dvoch členov predstavenstva a rovnako dvoch členov dozornej rady. Odborníkov na leteckú dopravu je ako šafranu a stavili sme na ľudí, ktorí už so žilinským letiskom mali čo do činenia, prípadne sa dlhodobo zaujímajú o letecký priemysel na Slovensku,” uviedla vo svojej reakcii Jurinová.

Ako ďalej informovala poslancov, do predstavenstva LSZA nominovala Michala Miškoviča, zaoberajúceho sa sporovou agendou na Úrade ŽSK, a Ivana Hečku, ktorý bol podľa jej slov pri úspešnom rozbehu prevádzky popradského letiska. “Do dozornej rady som nominovala Miroslava Kunscha, ktorý už na žilinskom letisku pracoval a podarilo sa mu zefektívniť jeho prevádzku, a Miroslava Bartoša, ktorý sa roky venuje slovenskému leteckému priemyslu,” priblížila svoje nominácie predsedníčka ŽSK. Zároveň dodala, že do budúceho rokovania krajského zastupiteľstva budú mať noví predstavitelia letiskovej spoločnosti za úlohu pripraviť informáciu o podnikateľskom pláne na najbližšie obdobie.

Letisková spoločnosť Žilina, a.s. je v Obchodnom registri Okresného súdu Žilina zapísaná od 1. januára 2005, má základné imanie 3,196 mil. eur. Letisko Žilina – Dolný Hričov vybudovali v 70. rokoch 20. storočia ako náhradu za letisko Brezovský Majer, ktoré muselo ustúpiť rozvíjajúcemu sa mestu Žilina. Letisko v súčasnosti nemá žiadne pravidelné letecké spojenie.