Domáce Top

Štát by mal podporovať činnosť ÚPN, tvrdí Jurinová

BRATISLAVA – Štát by mal podporovať činnosť Ústavu pamäti národa materiálne aj morálne a nie ho oslabovať a laxným prístupom ohrozovať jeho existenciu. Uvádza sa to vo vyhlásení poslankyne NR SR Eriky Jurinovej (OĽaNO-NOVA). Reagovala tým na rozpravu k výročnej správe ústavu na pôde parlamentu.

“Poslanci v rozprave s uznaním hodnotili množstvo a kvalitu aktivít, ktoré ústav vykonáva preto, aby sme nezabúdali na vlastnú minulosť, jej chyby, zločiny a obete. Na zločiny fašizmu aj komunizmu,” uviedla Jurinová. Ústav však podľa nej dlhodobo pracuje v existenčnom ohrození, nemá dostatok odborných pracovníkov a za 12 rokov svojej existencie sa už sedemkrát sťahoval. Aj v súčasnosti je podľa nej iba v provizórnych prenajatých priestoroch.

“Priami svedkovia a obete obidvoch totalít pomaly odchádzajú do večnosti a my nie sme schopní sa postarať o to, aby sme im vyslovili úctu, uznanie a ospravedlnenie. Tým menej sa snažíme, aby súčasné a budúce generácie vedeli, čo sa dialo, čo sú schopní ľudia robiť iným ľuďom, aké hrôzy spôsobuje totalita. Práve dnes, keď znova narastajú extrémistické hrozby, je činnosť tohto ústavu nenahraditeľná,” dodala Jurinová s tým, že národ, ktorý nepozná svoju minulosť, je odsúdený na to, aby ju opakoval.