Bratislava Domáce Kauzy Politika Regióny Spoločnosť Top

Starosta Rače má problém. Riešiť ho bude volebná komisia, hrozí mu pokuta

Peter Pilinský, ZDROJ: TASR - Martin Baumann

BRATISLAVA/RAČA- Komunálna kampaň v bratislavskej Rači sa môže terajšiemu starostovi až o tretinu predražiť. Podľa informácií, ktoré vo svojom blogu zverejnil jeden z kandidátov na poslanca v račianskom miestnom zastupiteľstve Rado Tiňo, Pilinský vraj nesplnil všetky povinnosti, ktoré je potrebné v prípade volebnej kampane dodržať.

Podľa Tiňa totiž v prebiehajúcej kampani súčasný starosta Rače Peter Pilinský neoznačil všetky svoje volebné plagáty vo forme bilbordov či megabordov povinnými údajmi – napríklad kto je objednávateľ či dodávateľ daných tlačovín. Pilinský mal po poškodení niektorých svojich bilbordov vandalmi zabezpečiť ich prelep. Na nich sa už povinné údaje nachádzajú. Starosta Rače mal zároveň čeliť kritike za množstvo bilbordov, ktoré v Rači má a tak sa rozhodol niektoré ním objednané reklamné plochy darovať na “dobročinné účely”. Posprejované plochy s vlastnou podobizňou nechal prelepiť plagátmi s leteckou snímkou Rače, na ktorých vyzýva ľudí, aby prišli k voľbám. Vizuál ale graficky aj obsahovo stále propaguje jeho programové priority.

Na otázku Glob.sk, ako to je s možným porušením volebného zákona dnes Peter Pilinský zareagoval: “Moje bilboardy v rámci aktuálnej volebnej kampane v súčasnosti spĺňajú všetky potrebné náležitosti, vrátane označenia dodávateľa. Všetky platby na moju volebnú kampaň sú verejne dostupné na transparentnom účte.” 

Pre chýbajúce označenie objednávateľa a dodávateľa ale nie je jasné, kto za neoznačené bilboardy platí či platil. Z transparentného účtu finančné prostriedky v zásade prúdia len k jedinej spoločnosti – Magic seven Advertising s.r.o. Ta má pravdepodobne na starosti všetky predvolebné aktivity starostu Rače, úroveň transparentnosti sa tým ale znižuje. Nie je totiž jasné, koľko peňazí išlo na bilboardy či na online prezentáciu na sociálnych sietiach a podobne.

Tiňo podal zároveň podanie na dozorujúci orgán nad priebehom komunálnych volieb a to Štátnu komisiu pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Tá podnet zaregistrovala a na svojom najbližšom zasadnutí sa mu bude venovať.

Neoznačenie plagátov objednávateľom na bilboardoch alebo bigboardoch tak môže stáť nezávislého kandidáta na starostu Petra Pilinského tisíc až 10-tisíc eur. A to podľa toho ako prehrešok bude posúdený, uviedla pre Glob.sk riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na Ministerstve vnútra SR Eva Chmelová: “Pokiaľ sa preukáže, že si niektorý kandidát nesplnil svoje povinnosti pri označovaní svojich volebných plagátov, ide o porušenie paragrafu 15 zákona o volebnej kampani 181/2014 Z.z v znení neskorších predpisov. Pokutu v tomto prípade uloží ministerstvo vnútra. Pri ukladaní pokuty a rozhodovaní o jej výške sa prihliada na závažnosť, spôsob konania a trvanie protiprávneho stavu.” Ministerstvo môže uložiť pokutu do jedného roka od chvíle, kedy sa o porušení zákona dozvedelo, táto doba nesmie byť ale dlhšia ako tri roky.
Galéria
Bilboard starostu Pilinského po útoku vandalov, aj v tomto prípade bez zákonných údajov. Zdroj: Miroslav Ftáček
Tento bilboard v Krasňanoch-Rači nikomu neprezradí, ani kto ho platil, ani kto ho vyrobil. Zdroj: Miroslav Ftáček
Pri Rendeze v Rači sa informácia o tom, kto je objednávateľ a dodávateľ objavila. Zdroj: Miroslav Ščibranyi
Na tomto bilborde v Rači by ste zákonné informácie hľadali márne. Zdroj: Miroslav Ščibranyi
Megabigboard starostu Pilinského pri Peknej ceste v Rači bez označenia, ktoré mu prikazuje zákon o volebnej kampani. Zdroj: Miroslav Ščibranyi
Na tomto bilborde nájdte informácie o dodávateľovi vľavo hore, Zdroj: Miroslav Ščibranyi
Prelepený bilboard, ktorý má všetky zákonné náležitosti a na prvý pohľad starostu Pilinského nepropaguje, Zdroj: Miroslav Ščibranyi
navigate_before
navigate_next