Regióny Ružomberok Žilina

Staré stromy pri Váhu v Ružomberku vyrúbu, nahradia ich mladé hraby

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / AP

RUŽOMBEROK – Prestarnuté stromy, ktoré rastú pozdĺž Váhu pri Žilinskej ceste v Ružomberku, nahradia mladé hraby. Vedenie mesta sa rozhodlo 26 stromov odstrániť po tom, čo ich dendrológovia zo Slovenskej akadémie vied (SAV) označili za rizikové. Podľa hovorcu ružomberského primátora Viktora Mydla nevydržia silný vietor, mnohé sú choré a na sklonku života.

“Topole, ktoré nasadili ako vetrolamy 50 rokov dozadu, sú dnes v štádiu neskorej dospelosti. Ich prirodzenou vlastnosťou v čase degradácie je zhadzovať konáre, ktoré predstavujú záťaž. Preto sa stávajú nebezpečnými pre okolie,” skonštatoval Mydlo.

Podľa hovorcu sa rozhodnutie o výrube nerodilo ľahko, pretože stromy vytvárajú typickú ružomberskú kulisu. Vzhľadom na to, že stromov je v lokalite viac než 70, padlo rozhodnutie urobiť to čo najskôr. Dôvodov bolo okrem odporúčania expertov viacero. “Cyklotrasa, ktorá pomaly vzniká aj v našom meste, bude kopírovať trasu chodníka pri Žilinskej ceste. Preto ak by sme s nevyhnutným výrubom otáľali, okrem rizika, ktoré by tam pre nás vznikalo, ohrozili by sme poškodením aj cyklotrasu, ktorá by už o pár rokov mohla byť v meste realita. Úkon pomôže pripraviť peknú kulisu a aj vybavenosť na to, že sa tam jedného dňa prevezieme na bicykli,” vysvetlil Mydlo.

O odstránenie všetkých poškodených stromov sa mesto postará do konca marca. Hneď nato sa začne s čistením a náhradnou výsadbou. “Hľadali sme vhodného kandidáta a po konzultácii s odborníkmi sme dospeli k tomu, že najideálnejším nástupcom topoľov bude hrab,” doplnil Mydlo. Ide o “brezovitý” strom, ktorý dorastá do nižšej výšky ako topoľ, nespôsobuje alergie, je stabilnejší a jeho telo pôsobí ako vetrolam.