Regióny Top

Staré Mesto: Výmenu dlažby na Židovskej zaplatí starosta

BRATISLAVA – Často kritizovanú, klzkú a popraskanú dlažbu na Židovskej ulici začala mestská časť Staré Mesto dnes ( v pondelok  16.10. ) vymieňať. „Znalecký posudok označil za dôvod všetkých problémov nevhodne zvolený typ dlažby,“ vysvetľuje starosta Starého Mesta Radoslav Števčík.

„Po počiatočných problémoch sme sa pokúsili vymeniť  poškodené dlaždice, ktoré položil priamo výrobca a so zdrsnením povrchu. Oba sa ukázali ako márne. Nové dlaždice opäť praskli a vyleptaním pohľadového betónu sa výrazne znížila estetická úroveň dlažby,“ povedal starosta.

Dlažbu, ktorej cena bola približne 72-tisíc eur, vybral vtedajší garant projektu vicestarosta Ľubomír Boháč. „Bola voči nemu vyvodená politická zodpovednosť a už nie je mojím zástupcom. To však problém ulice nerieši a preto som sa rozhodol, že zo svojich peňazí uhradím náklady na výmenu dlažby tak, aby ulica slúžila k spokojnosti obyvateľov i návštevníkov,“ hovorí starosta.

Židovská ulica

Náklady na výmenu dlažby dosiahnu približne 30-tisíc eur, čo je zhruba výška ročného platu starostu. „Bude to môj dar Starému Mestu,“ dodáva starosta. Nejde o ojedinelý čin. Už v minulosti, keď ešte nebol starostom, zaplatil vybudovanie detského ihriska v Grassalkovichovej záhrade a prispel aj na vybudovanie pamätníka T.G. Masaryka pred národným múzeom.

Na predláždenie ulice sa použije betónová dlažba so vzorom Antico. Návrh typu dlažby a projekt pokládky sú prácou ateliéru 2ka. Úlohu konzultanta prijal známy tvorca verejných priestranstiev Igor Marko. „V tejto časti Židovskej ulice nejde o historickú zástavbu. Dlažba Antico však farbou a tvarom pripomína historickú kamennú dlažbu, ktorou je vydláždený zvyšok ulice,“ vysvetlil Števčík.

Súbežne s výmenou povrchu budú pokračovať reklamačné konania s dodávateľmi prác a výrobcom pôvodnej dlažby.

Autor: red, Foto: red