Domáce Politika

Stanovili sme si priority a záujmy medzinárodných zmlúv

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Slovensko si stanovilo priority a záujmy pri uzatváraní bilaterálnych a multilaterálnych medzinárodných zmlúv na obdobie rokov 2020 až 2021. Správu o vykonávaní medzinárodných zmlúv schválila vláda na svojom štvrtkovom zasadnutí.

 

Vo vzťahu k Ukrajine by Slovensko chcelo uzavrieť Dohodu o umiestnení diplomatických zastupiteľstiev SR na Ukrajine a Ukrajiny v SR. Pokračovať by sa podľa materiálu Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR malo aj v príprave Zmluvy o režime na štátnych hraniciach.

“Pokiaľ ide o Rakúsko, stanovenou prioritou je uzavretie Zmluvy o spolupráci na hraničných vodách,” uvádza sa v materiáli. S Českom by Slovensko chcelo rozšíriť spoluprácu v oblasti energetiky. Vládny kabinet má ambíciu pokračovať aj v príprave Zmluvy o trojštátnom hraničnom bode Beskydy s Českom a Poľskom.

Vo vzťahu k Poľsku je prioritou Dohoda o údržbe a opravách cestných hraničných mostných objektov a spoločných úsekov ciest na štátnej hranici. Medzi zámery s Maďarskom patrí aj Dohoda o vojenskej spolupráci v oblasti letectva a vzdušných obranných síl.

Rokovania majú pokračovať pri Dohode medzi Slovenskom a Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu o humanitárnom transfere utečencov, ktorí potrebujú medzinárodnú ochranu.

Slovensko taktiež zváži prístup k Zmluve upravujúcej činnosť štátov na Mesiaci a ostatných nebeských telesách. Chcelo by ratifikovať aj Protokol k Zmluve o Antarktíde o ochrane životného prostredia.

Ako vyplýva z materiálu, multilaterálne i bilaterálne medzinárodné zmluvy, ktorými je SR viazaná, sa vo všeobecnosti implementujú riadne a bezproblémovo. “Zmluvná základňa SR je stabilizovaná a bude sa naďalej vyvíjať v súlade s medzinárodnými záväzkami prijatými na regionálnej aj univerzálnej úrovni,” dodáva rezort diplomacie. V popredí zostávajú zmluvy finančno-ekonomického charakteru, najmä zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a o podpore a vzájomnej ochrane investícií s tretími krajinami mimo EÚ.

Vzájomné vzťahy s európskymi krajinami sú podľa rezortu diplomacie v súčasnosti upravené postačujúco a vo väčšine prípadov preto nie sú potrebné nové bilaterálne zmluvné dokumenty.