Domáce Spoločnosť Koronavírus

Stále sú najrizikovejšou skupinou. Kampaň Daj si červené rúško poukazuje na pacientov so srdcovým zlyhávaním

Zdroj: TASR / NÚSCH

BRATISLAVA – Kampaň “Daj si červené rúško” upriamuje pozornosť na pacientov so srdcovým zlyhávaním, ktorí patria počas pandémie nového koronavírusu k najohrozenejším skupinám obyvateľstva. Jej cieľom je podporiť ostražitosť obyvateľstva pri prevencii nákazy a tiež zvýšiť povedomie verejnosti o tomto ochorení. TASR o tom informovala predsedníčka Občianskeho združenia (OZ) Hlas nášho srdca Anna Kasardová. Projekt sa realizuje počas mája pod záštitou Slovenskej kardiologickej spoločnosti. Začína sa v pondelok.

 

“Na Slovensku žije približne 100-tisíc pacientov s nejakou formou srdcového zlyhávania alebo srdcovej slabosti. Mnohí z nich o svojom ochorení nevedia a jeho príznaky pripisujú prirodzenému starnutiu,” uviedla prednostka Kardiologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (LFUK) a Národného ústavu srdcovocievnych chorôb (NÚSCH) a primárka Oddelenia pre zlyhávanie a transplantáciu srdca NÚSCH Eva Goncalvesová.

Poukázala na to, že srdcové zlyhávanie je najčastejšou príčinou hospitalizácií a úmrtí na Slovensku. Ročne si vyžiada približne 2300 životov, denne mu podľahne šesť až sedem pacientov. Diagnóza chronické srdcové zlyhávanie znamená nižšiu výkonnosť srdca a toleranciu záťaže, čo podľa odborníčky môže byť pri nákaze akoukoľvek vírusovou infekciou fatálne. Väčšina z takýchto pacientov prichádza podľa slov Goncalvesovej ku kardiológovi neskoro, teda v čase, keď je ochorenie v rozvinutom štádiu  a prejavuje sa už dýchavičnosťou aj pri veľmi malej námahe alebo aj v pokoji a opuchmi nôh.

Pacientske združenie preto v tejto súvislosti komentovalo, že nový koronavírus spôsobuje u oslabených a starších ľudí vážne problémy s dýchaním a poškodené funkcie srdca pri chronickom srdcovom zlyhávaní nedokážu zabezpečiť dostatočnú cirkuláciu krvi, v ktorej sa pre vírus tvoria aj mikroskopické krvné zrazeniny znižujúce dostatočný prietok krvi. Srdce ďalej poškodzuje intenzívny zápalový generalizovaný stav a výnimočne priamo aj zápal srdcového svalu.

Kasardová dodala, že aktivity OZ Hlas nášho srdca boli v minulosti spojené so stretnutiami na verejnosti a symbolom červených ponožiek. “Minulý rok sa počas májovej kampane v desiatich kúpeľných miestach podarilo realizovať testovanie príznakov viac než tisícke návštevníkov kúpeľov, pričom sa počas kampane podarilo zachytiť niekoľko desiatok prípadov s prvými príznakmi ochorenia srdca, ktorým bola odporučená návšteva lekára,” povedala.

Tohtoročná kampaň preto vyzýva ľudí, aby si počas mája spomenuli na takýchto pacientov, nasadili si červené rúško, prípadne rúško so srdiečkom, odfotili sa a svoju fotografiu zdieľali na sociálnej sieti s označením #dajsiczubervenerusko a #chranmojesrdce.