Politika Top Zahraničné

Stal sa obeťou atentátu: Ruského ambasádora v Turecku zastrelili!

ANKARA – Ruský veľvyslanec v Turecku Andrej Karlov, ktorého dnes postrelil neznámy útočník na výstave fotografií v Centre moderného umenia v Ankare, zraneniam podľahol. Oznámila to hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

K útoku došlo počas otvorenia výstavy s názvom Rusko očami Turkov. Polícia útočníka pri následnom zásahu zastrelila, uviedla televízna stanica NTV. Podľa svedkov, na ktorých sa odvolala ruská agentúra TASS, muž strieľal na 62-ročného veľvyslanca zozadu, keď dokončil otvárací príhovor.

Páchateľ mal kričať islamistické heslá

Ruská ambasáda sa domnieva, že by mohlo ísť o islamistický útok, napísal turecký denník Hürriyet. Počas streľby totiž páchateľ údajne kričal islamistické heslá. Vykríknuť mal aj „Alláhu akbar!”, teda „Boh je najväčší”, uviedla agentúra RIA Novosti.

Turecká televízia NTV dodala, že pri útoku utrpeli zranenia minimálne tri ďalšie osoby.  K útoku došlo len deň predtým, ako sa turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu stretne v Moskve so svojimi iránskymi a ruskými rezortnými kolegami, aby diskutovali o situácii v Sýrii.

Strelec tesne po atentáte
Strelec tesne po atentáte

Páchateľom mladý policajt

Páchateľom bol 22-ročný policajt, ktorý pracoval v Ankare a v čase útoku nebol v službe. S odvolaním sa na turecké bezpečnostné sily a primátora Ankary o tom informovala britská spravodajská stanica Sky News.

Útočník sa na vernisáž výstavy fotografií v Centre moderného umenia v Ankare zrejme dostal tak, že pri vstupe predložil svoj policajný preukaz. Na 62-ročného veľvyslanca vystrelil zozadu, keď ten dokončil svoj otvárací príhovor.

Nezabudnite na Aleppo, kričal útočník

Útočník bol podľa tureckého ministra vnútra Süleymana Soyla posledného dva a pol roka aktívnym členom poriadkovej polície.  Na videozázname, ktoré zverejnili viaceré médiá, páchateľ kričí v arabčine: „Nezabudnite na Aleppo, na Sýriu! Pokým nie sú v bezpečí naši bratia, ani vy nebudete poznať chuť bezpečia… Odídem odtiaľto len mŕtvy… Zaplatí každý, kto je zapojený do tejto krutosti”.

Fotograf agentúry AP uviedol, že páchateľ mal na sebe oblek a kravatu a vystrelil prinajmenšom osemkrát. Dodal, že muž hovoril aj po rusky a počas svojho vyčíňania zničil viacero vystavovaných fotografií.

Foto: SITA