Domáce GPlus Spoločnosť Top

Stáčanie kilometrov je trestný čin. Takýto je dôvod, prečo doteraz nikoho neodsúdili

BRATISLAVA – Výhovorky, výhovorky a opäť raz výhovorky. Aj tie pomáhajú podvodníkom ,,vykorčuľovať” pomerne ľahko z problémov. Na Slovensku síce stáčanie kilometrov nie je v Trestnom zákone špecifikované ako osobitný trestný čin, neznamená to, že takéto jednanie nie je trestné. Počet poškodených sa stále zvyšuje. Vieme však, ako svoje peniaze môžete získať späť. Má to ale niekoľko háčikov.

 

Výberu nového auta by mala predchádzať svedomitá príprava a overovanie. Medzi najdôležitejšie kritériá, podľa ktorých by ste sa mali riadiť pri kúpe vozidla, určite nepatrí nižšia cena. K tej sa dopracujete pri kúpe jazdeniek, teda vozidiel z druhej ruky. Takéto auto je zabehnuté, ušetríte nemalé peniaze, prípadne poslúži ako cvičné vozidlo pre začiatočníka. Ale presne tu číha na kupujúcich najviac podvodníkov. „Nie je nič nezvyčajné, že vo finále má podvedený človek namiesto vozidla, ktoré mu malo slúžiť ešte niekoľko rokov, takmer nepoužiteľný a ďalej nepredajný vrak,“ hovorí predseda Asociácie overovateľov vozidiel Jozef Knopp.

Jazdenky tvoria až 50 percent predaných áut. To najviac vyhovuje podvodníkom. Kupujúci preto častokrát zostane bez peňazí a v tých horších prípadoch aj bez pojazdného auta. Najčastejším podvodom je nechválne známe stáčanie kilometrov. Napriek tomu, že takáto praktika je zločinom a hrozí za ňu 100-tisícová pokuta, na slobode sa stále pohybujú podvodníci, ktorí unikajú trestnoprávnej zodpovednosti.

Stáčanie kilometrov je trestným činom a hrozí zaň 100-tisícová pokuta. Zdroj: pixabay.com

Podvod sa dokazuje ťažko

Získať dôkaz o tom, že sa so stavom najazdených kilometrov manipulovalo, je takmer nemožné. Podľa Asociácie overovateľov vozidiel má 60 až 80 percent áut z druhej ruky stočené kilometre. Vykonať tento úkon pritom nie je žiadna veda. „Aby došlo k zmene stavu kilometrov, podvodníkovi sa stačí pripojiť cez diagnostiku k vozidlu. Na to nepotrebuje elektronický občiansky preukaz alebo overený podpis,“ vysvetlil špecialista z Asociácie overovateľov vozidiel. A práve táto skutočnosť komplikuje ,,vyšetrovanie” podvodu. Odhaliť stočené kilometre nie je ťažké. Horšie však je, dopátrať sa k vinníkovi, ktorý to spáchal. „Obvinený pred súdom môže povedať, že vozidlo bolo v servise a asi tam nechtiac niečo zmenili. Aby bol páchateľ odsúdený, musia mu vinu dokázať. To však nie je možné, pokiaľ sa podvodník sám neprizná, čo sa asi nestane,“ tvrdí špecialista na overovanie vozidiel.

Odhaliť stočené kilometre nie je ťažké. Horšie je dopátrať sa k vinníkovi, ktorý to spáchal. Zdroj: pixabay.com

Najskôr to treba dokázať

Biznis so ,,stočenkami” je veľmi rozšírený. Pritom podľa Asociácie overovateľov vozidiel až 9 z 10 ľudí kúpi auto bez jeho overenia. Pokiaľ však vodiči prevenciu odignorujú, riziko ,,napálenia” sa zvyšuje. Právnik Andrej Ficek v takomto prípade odkazuje na Občiansky zákonník. V ňom sa uvádza, že pokiaľ vypláva na povrch chyba, na ktorú neupozornil predávajúci, kupujúci má narok na zľavu. Odstúpiť od zmluvy môže kupujúci vtedy, ak sa vec stala nepoužiteľnou. Advokát odporúča „písomne oznámiť predávajúcemu, že ste zistili stočenie kilometrov a že vás na túto skutočnosť neupozornil, čím mu vznikla zodpovednosť za škody. Môžete napríklad žiadať zľavu z ceny (rozdiel v hodnote auta so skutočnými kilometrami a tými, ktoré boli na tachometri v čase predaja).“

Ten, ktorý by sa k stáčaniu kilometrov priznal, sa ešte nenašiel. „Ak odmietne prijať svoju zodpovednosť, môžete podať žalobu na súd,“ doplnil právnik. Na súd by ste si so sebou však mali priniesť odborný posudok, ktorý hovorí o presnom počte najazdených kilometrov. Aby bol tento podvod klasifikovaný ako trestný čin, musí sa najskôr preukázať. „To by však bolo predmetom dokazovania orgánov činných v trestnom konaní,“ ukončil advokát.

Podľa Asociácie overovateľov vozidiel až 9 z 10 ľudí kúpi auto bez jeho overenia. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Ako sa vyhnúť súdnym prieťahom?

Je to jednoduché. Svedomité dopytovanie sa predávajúceho, naštudovanie si všetkých dostupných materiálov a overenie samotného vozidla je len časť úkonov, ktoré by ste mali vykonať pred kúpou jazdenky. Odborníci z www.overenie-vozidla.sk odporúčajú aj ďalšie opatrenia. Zabudnúť by ste nemali na preverenie servisnej knižky, či už tej klasickej alebo elektronickej, v autorizovanom servise. Tak získate 100 percentnú istotu, že sa v nej nachádzajú pravdivé informácie. Ubezpečiť by ste sa tiež mali, či má vozidlo, o ktoré máte záujem, všetky certifikáty o vykonanej STK a EK. Špecialisti ďalej odporúčajú napojiť auto na diagnostiku, aby ste mali reálny prehľad o stave najazdených kilometrov. Tento úkon si však vyžaduje poplatky. K mechanickému overeniu by ste sa mali odhodlať najmä vtedy, ak ide o lacnejšiu jazdenku, napríklad vo výške 5-tisíc eur. Technik tak môže zistiť, či má auto taký stav kilometrov, aký predajca uvádza.

Mohlo by vás zaujímať:

Galéria
Jazdenky tvoria až 50 % predaných áut. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Podvodníci stáčajú kilometre ako na osobných autách, tak aj na dodávkach. Zdroj: pixabay.com
Stáčanie kilometrov je trestný čin, za ktorý doposiaľ nebol nikto odsúdený. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Ilustračné. Protokoly a technické či emisné kontroly sa vykonávajú na staniciach STK. Zdroj: Asociácia overovateľov vozidiel
Podľa Asociácie overovateľov vozidiel až 9 z 10 ľudí kúpi auto bez jeho overenia. Zdroj: pixabay.com
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next