Politika Zahraničné

Srbský minister pohrozil: Belehrad by sa mohol odkloniť od EÚ a smerovať k Rusku

Na snímke srbský minister obrany Aleksandar Vulin. Zdroj: TASR/AP

BELEHRAD – Srbsko by sa mohlo odvrátiť od svojej snahy o získanie členstva v Európskej únii a uprednostniť namiesto toho bližšie vzťahy s Moskvou. Vyjadril sa tak vo štvrtok prorusky orientovaný srbský minister obrany Aleksandar Vulin pre srbskú televíziu, informuje agentúra AP. 

 

“V prípade, že EÚ nechce Srbsko, sú tu aj iní, ktorí ho chcú,” povedal Vulin. AP v tejto súvislosti pripomína, že aj keď sa Srbsko dlhodobo oficiálne snaží získať členstvo v EÚ, jeho populistickí lídri ho postupne smerujú k Rusku.

Moskva je kľúčovým podporovateľom Srbska v otázke Kosova, ktorého nezávislosť, vyhlásenú v roku 2008, Belehrad dlhodobo neuznáva. Okrem Ruska podporujú Belehrad v tejto otázke viaceré krajiny Únie vrátane Slovenska. Kosovskú nezávislosť naopak uznáva viac než 100 členských štátov OSN vrátane USA.

Práve normalizáciu vzťahov Srbska s Kosovom považuje Brusel za kľúčovú podmienku prípadného členstva oboch krajín v EÚ. Rozhovory Srbska s Kosovom, ktoré EÚ sprostredkuje, prebiehajú s prestávkami už od roku 2013. Zatiaľ však zaznamenali len malý pokrok a momentálne uviazli na mŕtvom bode.

Minister Vulin v tejto súvislosti uviedol, že Srbsko musí mať s kosovskými Albáncami “prísne stráženú hranicu”.