Domáce Top

SR začala tento rok čerpať viac eurofondov, tvrdí Dušan Chrenek

BRATISLAVA  – Európska komisia sa počas uplynulého roka sústredila na hospodársky rast, vytváranie nových pracovných miest a celkové zlepšenie kvality života ľudí. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek. Ako dodal, rok 2015 bol mimoriadne zložitý a náročný nielen pre komisiu, ale celú Európsku úniu (EÚ).

Podľa Chreneka Európska komisia pokročila v troch hlavných oblastiach, ktoré sú pre európsku ekonomiku dôležité. Tou prvou je „zvyšovanie investícií, tzv. Junckerov investičný plán, ktorého cieľom je, aby európska ekonomika pritiahla viac ako 315 miliárd eur nových, hlavne súkromných investícií. Druhú oblasť predstavujú štrukturálne reformy a treťou je udržiavanie zdravých verejných financií,“ priblížil Chrenek.

„Čo sa týka reforiem, na európskej úrovni Európska komisia (EK) pokračovala v budovaní bankovej únie, navrhla vytvorenie jednotného digitálneho trhu, energetickej únie a únie kapitálových trhov. Všetky tieto integračné opatrenia prispejú k tomu, aby európska ekonomika rýchlejšie rástla a dosahovala lepšie výsledky,“ tvrdí šéf Zastúpenia EK na Slovensku. Chrenek zároveň dodal, že výsledky v ekonomickej oblasti sú povzbudivé a takmer všetky krajiny EÚ hospodársky rástli. Hospodársky rast na európskej úrovni dosahuje 1,9 percenta HDP, pričom väčšina krajín má pod kontrolou svoje deficity a začína sa im dariť aj v tlmení nárastu verejného dlhu.

„Slovensko výrazne rastie, EK odhaduje jeho rast na úrovni 3,2 percenta HDP. Je dôležité, že Slovensko má pod kontrolou deficit aj verejný dlh a vo zvýšenej miere využíva európske prostriedky,“ priblížil Chrenek situáciu na Slovensku z pohľadu EK s tým, že práve v roku 2015 Slovensko začalo vo väčšej miere čerpať eurofondy. „Dokončilo sa viacero diaľničných úsekov. Napríklad, len na Univerzitný vedecký park v Trnave išlo 70 miliónov eur hlavne z európskych prostriedkov. Eurofondy pomáhajú pri obnove škôl, nemocníc či budovaní vedeckých parkov a zároveň reálne prispievajú k ochrane ľudského života – či už cez zakúpenie špičkových zdravotníckych prístrojov alebo budovanie protipovodňových zábran,“ vymenoval projekty, na ktoré Slovensko dostalo peniaze z EÚ.

Chrenek zároveň potvrdil, že Európska komisia musela tento rok riešiť viaceré závažné výzvy. „Dominuje utečenecká kríza, no ohrozená bola aj celistvosť eurozóny a riešili sme viaceré celosvetové problémy – krízy na východných a južných hraniciach únie, konflikt v Sýrii, napätie na Strednom a Blízkom východe a na severe Afriky,“ vymenoval hlavné výzvy roka 2015 pre Európsku komisiu.

Dodal, že medzi priority komisie v roku 2015 patrili dôležité otázky udržateľného rozvoja a zmierňovania klimatických zmien. „V mnohých oblastiach sa naozaj podarilo dosiahnuť pokrok. Na celosvetovej úrovni to bolo najmä prijatie Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj na zhromaždení OSN v septembri v New Yorku a uzavretie ambicióznej dohody o ochrane klímy na decembrovom summite v Paríži,“ uviedol Chrenek a podčiarkol významnú úlohu, ktorú pri týchto globálnych dohodách zohrala Európska únia.