Regióny Nitra Top

Sprivatizovanie Mochoviec rozpútalo škriepky. Rezort hospodárstva hádže vinu na predchádzajúce vlády

Zdroj: TASR

MOCHOVCE – Mochovce sú nekončiaci príbeh. Aspoň podľa SaS, ktorá avizovala, že je pripravená podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre údajné predĺženie dostavby ale aj jej predraženie. Slovenské elektrárne s ich názorom nesúhlasia. Naopak, rezort hospodárstva hovorí o škandalóznom odkazovaní cez médiá. SaS navyše odporúča, aby sa Mochovce úplne sprivatizovali.

 

V pondelok strana SaS priniesla informácie o dostavbe jadrovej elektrárne Mochovce, pričom podľa ich slov sa môže stavba predražiť a deadline znovu predĺžiť. Išlo by tak už o niekoľké posunutie termínu. Tretí a štvrtý blok, ktoré sú v súčasnosti mnohými kritizované, mali podľa pôvodného plánu stáť už v roku 2012, respektíve 2013 za Radičovej vlády. Rovnako sa zdvihlo aj financovanie dostavby blokov – kým pôvodne sa hovorilo o výške 1,3 miliardy eur, momentálne pracujú s 5,4 miliardami. V súčasnosti je dostavba tretieho bloku hotová na 98,3 percenta a štvrtého na 86,63 percenta.

Podľa liberálov však má byť na dostavbu tretieho bloku potrebných ešte vyše 200-miliónov eur. Omeškanie a ďalšie predraženie je dôvod, prečo chce Jana Kiššová ako predsedníčka zvolať mimoriadny parlamentný výbor pre hospodárske záležitosti. Žiadajú, aby sa vyvodila politická a trestnoprávna zodpovednosť. “Ak sa naše podozrenia potvrdia, podáme trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, jednak kvôli ďalšiemu predĺženiu dostavby a ďalšiemu predraženiu,” uviedli liberáli. Dodali, že údajne v treťom bloku stále prebieha horúca hydroskúška, po ktorej nasleduje revízia. 

Liberáli sú odhodlaní podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Zdroj: TASR – Pavel Neubauer

Na slová predstaviteľov strany SaS reagovali samotní prevádzkovatelia dostavby Mochoviec Slovenské elektrárne. Podľa hovorcu Miroslava Šarišského horúcu hydroskúšku, ktorá podľa SaS stále prebieha, ukončili už v polovici marca. “Počas nej sme vykonali tlakové a tesnostné skúšky primárneho okruhu reaktora, funkčné skúšky zariadení primárneho a sekundárneho okruhu, skúšky riadiacich, bezpečnostných a iných systémov. S vynikajúcim výsledkom sme urobili aj skúšku tesnosti a pevnosti hermetických priestorov,” tvrdí spoločnosť.

Bezpečnosť nadriadená rozpočtu a harmonogramu

Dodali, že po natlakovaní hermetickej zóny získali dvojnásobne lepšie parametre, ako boli limity určené Úradom jadrového dozoru. “Teraz prebieha veľká revízia a očakávame, že po technickej stránke bude 3. Blok pripravený na zvážanie jadrového paliva v lete,” napísala spoločnosť. Je tu však veľké “ale”. A to je kritika zo strany Rakúskej organizácie na ochranu prírody Global2000. Tí tvrdia, že sa na nich obrátili viacerí bývalí zamestnanci a inžinieri firmy s príslušnou fotodokumentáciou. Tá ma poukazovať na závažné chyby na reaktoroch, ktoré vznikli vŕtaním do bezpečnostného plášťa. Upozorňujú, že v prípade zemetrasenia alebo explózie môže dôjsť k jeho zlyhaniu. A to by mohlo spôsobiť vážnu nehodu.

“S ohľadom na prebiehajúce aktivity rakúskych protijadrových organizácií očakávame rozsiahle obštrukcie v administratívnom povoľovacom procese, ktoré môžu uvádzanie do prevádzky oddialiť aj o niekoľko mesiacov, hoci z technického hľadiska bude 3. blok elektrárne na uvádzanie do prevádzky plne pripravený,” reagujú Slovenské elektrárne. Následne uviedli, že po ukončení analýz a rokovaniach riadiacich orgánov chcú informovať o tom, ako minimalizovať dopady na rozpočet a harmonogram. “Pre Slovenské elektrárne je vždy na prvom mieste zabezpečenie najvyššej úrovne jadrovej bezpečnosti, ktoré je nadradené termínom alebo rozpočtu,” vysvetlili.

Dôsledok nevýhodnej privatizácie

Kriticky sa k medializovaným informáciám zo strany SaS staval aj rezort hospodárstva. Tí síce na mediálne vyhlásenia nechceli reagovať, k postupu na dostavbe Mochoviec sa však vyjadrili. Uviedli, že sú pripravení veľmi razantne žiadať vysvetlenie a návrh ďalšieho postupu a pozorne sledujú uvádzanie tretieho bloku do prevádzky, či ukončenie horúcej hydroskúšky. Dodali, že za dostavbu nesie plnú zodpovednosť súkromný vlastník s väčšinovým podielom akcií, a nie štát, ktorý má ich menšinový podiel.

“Je to  dôsledok zbabranej a nevýhodnej privatizácie počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu, v ktorej chce pokračovať aj SaS, ak bude vo vláde. SaS škandalózne a úplne otvorene odkázala verejnosti, že plánuje rozpredať do súkromných rúk podiel štátu v spoločnosti, ktorá prevádzkuje jadrové a vodné elektrárne a je kľúčová pre energetickú bezpečnosť krajiny. Výstavba 3 a 4 bloku, ktorá viedla k predlžovaniu termínov a vyšším nákladom na dostavbu, sa odohrávala aj počas vlády s účasťou SaS,” vysvetľujú kriticky.

Ministerstvo hospodárstva kritizuje predchádzajúce vlády za aktuálny stav Mochoviec. TASR – LukṚ Grinaj

Rovnako je rezortu ľúto, aký je štýl a úroveň verejnej diskusie, ktorá sa vedie ohľadne Mochoviec v susednom Rakúsku. Podľa ich názoru zaznievajú v médiách neoverené a nepreukázané informácie, či iracionálne strašenia. “Rezortu hospodárstva záleží na udržaní vynikajúcich susedských vzťahov a nemá záujem, aby sa táto téma stala úplne neopodstatnene prostriedkom politického súboja pred voľbami do Európskeho parlamentu v cudzom štáte. Rezort hospodárstva v súvislosti s dostavbou mochoveckých blokov  opakovane zdôraznil, že prioritou v tomto smere je bezpečnosť,” uzavreli.

K aktuálnej situácii sa vyjadril aj bývalý saskár a exminister hospodárstva Juraj Miškov. Ten verí, že po úspešnom absolvovaní horúcej hydroskúšky a následnej revízii už nebude nič stáť v ceste tomu, aby sa do konca roka, či najneskôr začiatku budúceho, spustil prvý z blokov. “Som presvedčený, že ak by mal štát predať zvyšný podiel v Slovenských elektrárňach, malo by sa tak stať až po tom, ako budú oba bloky spustené do riadnej prevádzky, nakoľko predajom balíka akcií pred dokončením by oslabili svoj vplyv a tlak na dostavbu Mochoviec,” vysvetlil.