Regióny Prešov Domáce Spoločnosť Top

Mali spôsobiť obrovskú tragédiu. Obvinených z výbuchu bytovky v Prešove poslal súd do väzby

Zdroj: FB / Polícia Slovenskej republiky

PREŠOV – Tragédia, ktorá nemá na Slovensku obdobu. V piatok došlo na prešovskom sídlisku III k výbuchu plynu, ktorý ovplyvnil životy obyvateľov viacerých bytových domov. Najviac postihnutá bola bytovka na Mukačevskej ulici č. 7, kde došlo k hrozivému výbuchu plynu. Za obrovské nešťastie môžu zrejme neodborné terénne práce, ktoré pravdepodobne poškodili plynové potrubie. Súd rozhodol, že ich všetkých troch pošle do väzby, aby nemohli ovplyvňovať svedkov. Čo však bude s obyvateľmi bytov teraz pred Vianocami? 

 

Výbuch plynu na prešovskom sídlisku sa stal v piatok 6. decembra krátko popoludní. Na mieste zasahovali viacerí hasiči aj z okolitých obcí a snažili sa zachrániť čo najviac ľudí z domu hrôzy, ktorý po výbuchu vzbĺkol a posledné tri poschodia zhoreli do tla. Ortieľ nad budovou je jasný – ohrozuje okolie, je nestabilná, tak je potrebné, aby bola zbúraná. Mesto Prešov už avizovalo, že bude tlačiť na to, aby búracie práce prebehli v čo najkratšom čase. Dnes sa na bytovku išli pozrieť aj stavební experti. Tí určia, aký spôsob búrania by bol najvhodnejší. Primátorka mesta Andrea Turčanová ale avizovala, že v prípade potreby je aj za odpal budovy. S búraním bytovky súhlasili cez víkend aj samotní majitelia bytov v poškodenom dome.

Podľa krízového štábu by mali s demontážou začať už zajtra, t.j. v utorok 10. decembra. Podľa tajomníka Petra Kulana sú vrchné poschodia bytovky v dezolátnom stave, a preto začnú s postupnou asanáciou. „Z nášho pohľadu ohrozujú život a zdravie občanov. Minimálne štyri poschodia musíme dať dole. Následne po ich odstránení sa ukáže čo ďalej, ako sa rozhodneme a ako sa situácia vyvinie, či bude potrebné búrať ďalej, alebo či budú aj nejaké iné možnosti s bytovým domom,“ spresnil Kulan s tým, že na takzvané odstrihávanie jednotlivých panelov použijú ťažkú techniku. S prípravnými prácami plánujú začať v utorok (10. 12.), podľa neho ide o náročný proces najmä z časového hľadiska. Ako zdôraznil hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, vzhľadom na to, že jedna osoba je nezvestná a mala by sa nachádzať na 12. poschodí, je postupná demontáž najhumánnejším spôsobom.

Do bytov nesmú ísť ani obyvatelia susedného vchodu

Bytovka číslo 7 je po výbuchu kompletne neobývateľná a je extrémne nebezpečné, aby do interiéru tohto bytového domu vstupovali ľudia,” vysvetlil hovorca Vlado Tomek. Ako dodal, v súčasnosti je predčasné hovoriť o výstavbe novej bytovky. V prípade bytového domu číslo 7, kde došlo k výbuchu, dôkladne zvažujeme ďalší postup v úzkej spolupráci so statikmi a požiadali sme aj o spracovanie ďalších súdnoznaleckých statických posudkov. Do úvahy prichádzajú viaceré alternatívy, budeme však preferovať také riešenie, ktoré v žiadnom prípade neohrozí zdravie ani životy ľudí. Pre mesto Prešov je a vždy bude najvyššou prioritou bezpečnosť ľudí v okolitých bytových domoch,” uviedol Tomek vzápätí s tým, že musia prihliadať aj na časové hľadisko, keďže obyvatelia vchodu 9 sa nemôžu vrátiť do svojich bytov, kým ich bude ohrozovať poškodená budova. Vchod číslo 9 preto zatiaľ nie je možné sprístupniť na bývanie,” napísali z Prešova.

Bytovka ohrozuje okolie, obyvatelia neďalekého vchodu sa nemôžu vrátiť do svojich bytov. Zdroj: FB / Polícia Slovenskej republiky

Obvinených poslal súd do väzby, odvolali sa

V bytovke číslo 5 a vo vedľajšom bytovom dome s vchodmi číslo 11, 13 (Mukačevská ulica) prebiehajú počas dnešného dňa revízne skúšky. Ak dopadnú dobre, obyvatelia sa budú môcť vo veľmi krátkom čase nasťahovať späť do svojich bytov,” uviedli z prešovskej radnice. Následne ale deklarovali, že revízne skúšky dopadli kladne. „Revízne skúšky sú v súčasnosti ukončené, výsledky sú kladné. To znamená, že obyvatelia sa postupne môžu vracať do svojich bytov. Platí to pre bytové domy číslo 5 a takisto pre bytový dom – konkrétne vchody 11 a 13,“ povedal Tomek.

K bytovkám boli počas dňa pristavené aj veľkokapacitné kontajnery. Tie mali okrem iného slúžiť aj na úlomky, ktoré sa obyvateľom dostali do bytov po explózii. „Pri prácach im boli nápomocní aj mestskí policajti,“ dodal. Okrem toho s obyvateľmi vchodu č. 3 v súčasnosti prebieha bytová schôdza, kde sú informovaní o aktuálnej situácii v bytovom dome. “Dostanú potrené pokyny ako majú postupovať, aby sa v čo najkratšom možnom čase mohli vrátiť späť do svojich bytov,” vysvetlil Tomek.

Revízne skúšky susedných bytoviek dopadli kladne. Ich obyvatelia sa tak môžu vrátiť domov. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

Dnes prebiehal aj súd s tromi obvinenými. Od pondelkového rána boli podrobení výsluchu zo strany sudcu pre prípravné konanie. Trojicu ľudí v nedeľu (8. 12.) obvinil krajský policajný vyšetrovateľ z trestného činu všeobecného ohrozenia a predložil tiež prokuratúre podnet na ich väzobné stíhanie. Súd napokon rozhodol, že trojicu obvinených vezme do väzby. Dôvodom je, aby obvinení nemohli ovplyvňovať svedkov alebo mariť vyšetrovanie. Proti rozhodnutiu podali účastníci sťažnosť, rozhodne o nej krajský súd.

Útekovú väzbu súd zamietol

„Obvinených v predmetnej trestnej veci vzal sudca pre prípravné konanie do väzby zhodne na základe dôvodnej obavy, že by mohli pôsobiť na svedkov, znalcov, spoluobvinených alebo inak mariť objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie,“ uviedla pre TASR hovorkyňa súdu Ivana Petrufová.

Ako spresnila, sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Prešov v prípade troch obvinených z prečinu všeobecného ohrozenia zhodne návrh prokurátorky Okresnej prokuratúry Prešov na vzatie obvinených do takzvanej útekovej väzby zamietol. Podnet na vzatie do väzby predložil krajský vyšetrovateľ v nedeľu 8. decembra. Ako uviedla Petrufová, s výsluchom pre prípravné konanie Okresného súdu Prešov začal sudca v pondelok o 9.30 h. Podľa medializovaných informácií by malo ísť o konateľa firmy, ktorá robila na Mukačevskej ulici výkopové práce a je pravdepodobne zodpovedná za tragédiu, a dvoch robotníkov. Dôvodom výbuchu by malo byť plynové potrubie, ktoré sa malo poškodiť pri výkopových prácach. Okolo bytovky začali stavať plot, okolie strážia policajti a vojaci.

Okolo bytovky postavili plot. Budova je nestabilná a predstavuje reálnu hrozbu pre ľudí aj okolité bytovky. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

Mobilizácia ľudí

To, že ľudia majú srdce a vedia sa v prípade núdze zmobilizovať, dokázali v priebehu niekoľkých minút od medializovania tragédie. Viacerí doniesli materiálnu pomoc, jedlo, či ponúkli tým, ktorých sa výbuch priamo dotkol, možnosť ubytovania v byte. Premiér po príchode na miesto a po rokovaní krízového štábu sľúbil, že poskytnú mestu finančnú pomoc v hodnote 1 milión eur. Dané financie dnes ministerstvo financií aj uvoľnilo z kapitoly Všeobecnej pokladničnej správy. “Peniaze sú určené na riešenie mimoriadnej situácie v súvislosti s odstraňovaním následkov výbuchu plynu v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove,” uviedol rezort financií. Ako avizoval premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), vláda je pripravená túto sumu v prípade potreby zvýšiť. Peniaze sa rozhodla poslať aj prezidentka Zuzana Čaputová, konkrétne 5-tisíc eur. Na oficiálny účet mesta mohli ľudia z celého Slovenska posielať obyvateľom dotknutým výbuchom peňažnú pomoc.

Podľa slov primátorky Prešova sa do dnešného dňa (zhruba do poludnia) vyzbieralo celkovo 1,4 milióna eur. V tejto sume ale nie je započítaný milión od vlády. Ešte cez víkend bol na účte stav 51-tisíc eur. Turčanová deklarovala, že milión od vlády použije prioritne pre ľudí. Z vyzbieraných peňazí sme už počas uplynulého víkendu vyplatili 200 eur každej rodine z bytového domu číslo 7 na zabezpečenie najnevyhnutnejších potrieb, vrátane liekov. Pri ďalšom poskytovaní finančnej pomoci pre rodiny dotknuté piatkovou tragédiou budeme v prvom rade riešiť potreby ľudí, v druhom rade budeme riešiť ich nehnuteľnosti a ako posledné chceme riešiť škody na autách,povedala. Finančnú pomoc sľúbil aj Prešovský a Košický samosprávny kraj. Kým Prešovský sľúbil podporu 50-tisíc eur, Košický na pomoc vyčlenil dvojnásobne viac, teda 100-tisíc. Zbierku zorganizovala aj Nadácia televízie Joj, kde ľudia do dnešného dňa poslali cez SMS vyše 411-tisíc eur.

Slováci poslali na účet mesta, ktorý slúži na pomoc ľuďom dotknutých výbuchom, takmer 1,5 milióna eur. Zdroj: TASR / František Iván

Okrem toho sa chce mesto postarať o každú rodinu, ktorá po výbuchu prišla o strechu nad hlavou. Teda v prípade, ak o to požiada. Všetkým rodinám z neobývateľnej bytovky číslo 7, ktoré požiadali mesto Prešov o pomoc v otázke dlhodobého bývania, hľadáme náhradné bývanie a v krátkom čase im budú prideľované konkrétne byty,” vysvetlil prešovský magistrát.

Zabezpečenie majetku

Mesto v spolupráci s políciou a vojakmi umožnilo obyvateľom bytov z okolitých bytových domov, aby si zabezpečili svoje byty a zobrali si najnevyhnutnejšie veci. Tlaková vlna, ktorá vznikla po výbuchu, totiž vybila okná aj okenné rámy aj z blízkych domov. Miesto by ale malo byť strážené ozbrojenými zložkami. Nakoľko ale budova na Mukačevskej reálne ohrozuje aj obyvateľov iných bytoviek, do svojich bytov sa nesmú vrátiť. Poskytnuté im je preto zatiaľ náhradné riešenie.

“Obyvatelia všetkých bytoviek v okolí bytového domu č.7 (Mukačevská ul.), ktorí majú rozbité alebo poškodené okná, môžu kontaktovať priamo správcu svojho bytového domu. Spoločnosť Spravbytkomfort, a.s. Prešov už zabezpečila firmu, ktorá bude od pondelka 9.12.2019 zameriavať okná v jednotlivých bytoch a v čo najkratšom čase zrealizuje zasklievanie,” deklarovala primátorka na sociálnej sieti. Ako dodala, tí, ktorí by mali záujem o individuálnu výmenu okenných tabúľ, majú následne svojmu správcovi doniesť celú dokumentáciu aj s faktúrami. “Ten zabezpečí, aby náklady spojene s výmenou okien mohli byť uhradené z poistky bytového domu,” vysvetlila.

Tlaková vlna vybila aj okná na okolitých budovách. Mesto informovalo, že je dohodnutá firma, ktorá zabezpečí ich výmenu. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

Vyplatenie poistných udalostí v zrýchlenom režime

Slovenské poisťovne Generali, Uniqa či Allianz avizovali, že tým klientom, ktorí mali poistenie bytu urobené u nich a zasiahla ich explózia plynu, vybavia v zrýchlenom režime. “Poisťovňa Generali je poisťovateľom personálneho poistenia majetku niekoľkých bytov nachádzajúcich sa priamo v zasiahnutom paneláku, ako aj v okolitých bytových domoch. Okrem toho má prešovský panelák, ktorý v piatok zasiahol výbuch, uzatvorené poistenie bytového domu v poisťovni Generali. Situáciu intenzívne riešime so správcom bytového domu, ktorého sme ešte v piatok aktívne kontaktovali. Poistná udalosť, ktorá sa stala v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove, je momentálne predmetom šetrenia. Aktuálne na mieste prebiehajú procesné úkony za prítomnosti správcu bytového domu a zástupcov našej poisťovne,” napísala poisťovňa Generali na svojej stránke.

Glob.sk v tejto veci oslovil aj firmu SPP, ktorá na Slovensku zabezpečuje dodávku plynu do domácností. Podľa hovorcu Milana Vangu výkopové práce nesúviseli s údržbovými ani rekonštrukčnými prácami na plynovodoch. “K poškodeniu plynovodu došlo pri výkopových prácach súkromnou stavebnou spoločnosťou, ktorá ich realizovala pre prevádzkovateľa distribučnej siete elektriny. Medzi zadržanými ani obvinenými osobami nefigurujú pracovníci našej spoločnosti,” vysvetlil.

Štáb SPP kontrolu hlavný uzáver plynu. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

Ako dodal, pracovníci firmy poskytujú maximálnu súčinnosť všetkým záchranno-bezpečnostným zložkám. “Bezprostredne po tragédii monitorovali koncentráciu zemného plynu v ovzduší na požadovaných miestach a sú prítomní na zasadnutiach krízového štábu. Na základe rozhodnutia krízového štábu z rána 7.12. naši pracovníci začali s obnovovaním distribúcie plynu odberateľom, ktorým bola v súvislosti s haváriou prerušená,” napísal pre Glob.sk. Na záver uviedol, že ich ďalší postup v tejto veci je naďalej poskytovať maximálnu súčinnosť krízovému štábu a v rámci kompetencií riešiť jeho požiadavky.