Domáce Spoločnosť

Šport na Slovensku by sa mohol dočkať finančnej injekcie. Prsty v tom má koalícia

Zdroj: AP Photo / Hasan Jamali

BRATISLAVA – Fond na podporu športu má byť inštitúcia zabezpečujúca efektívnu podporu a rozvoj športu mládeže, vrcholového športu, športovej reprezentácie Slovenskej republiky, športu pre všetkých a športu zdravotne znevýhodnených. Zriadenie fondu navrhujú koaliční poslanci Dušan Tittel (SNS), Martin Glváč (Smer-SD), Iren Sárközy (Most-Híd) a Tibor Jančula (SNS). Na júnovú schôdzu predkladajú návrh zákona o Fonde na podporu športu. Predkladatelia chcú svojím návrhom upraviť bezúhonnosť športových odborníkov, názov a symboliku Slovenského olympijského a športového výboru, vzdelávanie v oblasti boja proti dopingu, postup pri dočasnom pozastavení spôsobilosti prijímateľa verejných prostriedkov a pri strate spôsobilosti prijímateľa verejných prostriedkov.

 

Návrh zákona v tomto roku predpokladá mimoriadny príspevok ministerstva školstva na zabezpečenie prevádzky fondu 200-tisíc eur. Následne návrh zákona predpokladá, že ministerstvo školstva poskytne fondu každoročne príspevok najmenej 20 miliónov eur. Sídlo fondu sa navrhuje zriadiť v hlavnom meste Slovenskej republiky.

Podľa jedného z predkladateľov Dušana Tittela má fond vyriešiť slabé financovanie športu na Slovensku. „Prvým krokom na podporu športu bolo vytvorenie postu štátneho tajomníka na ministerstve školstva. Teraz je to tento fond. Verím, že v budúcnosti sa nám podarí vytvoriť samostatnú organizáciu, ktorá si bude riadiť šport, či už vo forme agentúry alebo neskôr ministerstva,” povedal. Opozičná strana Sloboda a Solidarita má obavy predovšetkým v spojitosti s prerozdelením financií. Fond na podporu športu znamená podľa liberálov návrat späť, keď pár ľudí bude subjektívne rozhodovať, ktorý šport alebo projekt dostane peniaze a ktorý nie, čo nie je správne.

Najvyšším výkonným a štatutárny orgánom fondu má byť správna rada, ktorá bude riadiť činnosť fondu a konať v jeho mene. Správna rada ako kolektívny orgán fondu má rozhodovať o všetkých záležitostiach fondu, ak nie sú zverené do pôsobnosti dozornej rady. Správnu radu fondu by mala podľa návrhu zákona menovať aj odvolávať vláda SR, pri jeho dozornej rade to bude na ramenách rezortného ministra. Odborné komisie majú predkladať návrhy na financovanie jednotlivých projektov.

Šéf Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel dlhší čas pracoval na tom, aby Fond na podporu športu vznikol. „Je to téma, o ktorej diskutujeme už dlhšie na mnohých úrovniach. Som rád, že všade sme sa posúvali k takému výsledku, že návrh zákona môžeme predložiť do parlamentu. Prvý krok je často ten najťažší a ja verím, že ten dnešný je krok správnym smerom a budeme na ňom stavať,” myslí si Siekel.