Zahraničné Spoločnosť Politika Top

Sporný posudok o brexite. Táto pasáž môže byť pre Mayovú veľmi nebezpečná

Mayovú čakajú ťažké chvíle. (TASR/AP)

BRATISLAVA – Chýba pár dní do Vianoc, ale v britskom parlamente nepanuje žiadna sviatočná atmosféra. Naopak, poslancov dolnej komory čakajú ešte veľmi náročné dni. Budúci utorok majú hlasovať o dohode o vystúpení krajiny z Európskej únie, ktorú vyjednala britská premiérka Theresa Mayová. Pritom väčšina pre zmluvu je stále v nedohľadne.

Minulý utorok utrpela britská premiérka v parlamente historickú prehru. Dolná komora schválila vyhlásenie, v ktorom obviňuje vládu z opovrhovania parlamentom. Poslanci dospeli k záveru, že generálny prokurátor musí zverejniť právne stanovisko k dôsledkom brexitu. Urobil tak v stredu.

Jedna pasáž právneho posudku môže parlament ešte viac rozhádať a ešte viac znížiť šance Mayovej na podporu jej plánov. 

Pasáž, ktorá môže Mayovú nebezpečne ohroziť

33-stránkový dokument generálneho prokurátora Geoffreya Coxa sa zaoberá právnymi dôsledkami kontraktu o vystúpení Veľkej Británie z EÚ. Za kľúčovú pasáž je považovaná hranica medzi Severným Írskom, ktorý je súčasťou Spojeného kráľovstva a Írskou republikou. 

Londýn aj Brusel si neprajú, aby po brexite vznikla medzi Severným Írskom a Írskom pevná hranica s colnými kontrolami. Takáto hranica by mohla zvýšiť riziko vzniku násilia na írskom ostrove, podobného tomu, akého sme boli svedkami v rokoch 1969-1998.

Únia navrhuje ako riešenie tohto problému tzv. “backstop”. Myslí tým absolútne vylúčenie vzniku pevnej hranice. “Bacskstop” by tak konkrétne znamenal (zjednodušene povedané), že Británia by aj po brexite zostala časťou colnej únie EÚ.

V Coxovom posudku k brexitu sa píše: Veľká Británia, či už celá alebo len Severné Írsko, môžu na neurčitý čas zostať v colnej únii, ak nevznikne žiadna dohoda o budúcich vzťahoch, ktorá by nahradila “backstop” mechanizmus. Pasáž je sporná preto, lebo Londýn a Brusel zdôraznili, že “backstop” je len dočasné riešenie.

Ako reagovali na spornú časť posudku poslanci

Šéf frakcie severoírskej DUP (Demokratickej a unionistickej strany Severného Írska), Nigel Dodds, sa v stredu kvôli posudku vyjadril proti plánom Mayovej. Podľa neho sú zistenia posudku pre premiérku zdrvujúce.

“Nemáme inú možnosť, ako hlasovať proti (dohode o brexite). Premiérka musí vedieť, že smeruje k porážke. Ale ona sa stále snaží ísť hlavou proti múru,” povedal Dodds pre BBC. Pre Mayovú sú tieto vyhlásenia zničujúce. Severoírska DUP je v dolnej komore koaličnou stranou jej konzervatívcov. Ak chce získať väčšinu, je odkázaná na hlasy DUP.

Lenže nahnevaná je aj opozičná Labouristická strana. Tieňový minister pre brexit Keir Stamer povedal, že právny posudok “odhalil hlavné slabiny vládnej dohody”. Labouristi kritizovali najmä to, že Británia musí podľa Mayovej dohody aj naďalej dodržiavať nariadenia EÚ, ale nemá právo na spolurozhodovanie. Labouristická strana je za čo najmäkší brexit. Veľká Británia by sa podľa nej mala čo najviac primknúť k Únii.

Popri DUP sú proti vyjednanej dohode aj členovia tzv. “Tories” (podporovatelia konzervativizmu). Najmä obhajcovia tvrdého brexitu sa obávajú, že “backstop” spôsobí, že Británia zostane naviazaná na únijné právo. Právnický posudok ich obavy podporuje.

K prvému hlasovaniu o dohode o brexite má dôjsť v utorok. Mayová má zatiaľ k dispozícii 227 hlasov. Potrebuje však aspoň 320. Pre rozhlasovú stanicu BBC vo štvrtok pohrozila, že ak poslanci nechvália dohodu o brexite, tak krajina môže odísť bez dohody, alebo dokonca v EÚ ostať. “Sú tu tri možnosti: jednou je opustiť Európsku úniu s dohodou … ďalšími dvoma sú tie, že ju opustíme bez dohody a že nebudeme mať vôbec žiadny brexit,” vysvetlila svoj postoj. Tiež naznačila, žerokuje s poslancami o možnosti, ktorá by umožnila parlamentu získať kontrolu nad spustením “Backstopu”.