Zahraničné Politika Top

Spor o zemný plyn narastá. Turecko sa Grécku vyhráža vojnou

Ilustračná foto: SITA/ AP

ANKARA / ATÉNY – Turecko a Grécko sa už týždne obviňujú v spore o plyn. Ankara teraz zavádza do hry ďalší nebezpečný scenár, ktorý v prípade rozšírenia teritoriálnych vôd v Egejskom mori otvorene hrozí vojenským konfliktom.  Atény hovoria o „megalománii“: „Ak to nie je dôvod vojny, čo iné?“ Povedal viceprezident Grécka.

 

Ankara reagovala hrozbami na stredajšie vyhlásenie Grécka, že rozšíri svoje suverénne územie v Iónskom mori, ktoré leží pri Taliansku, zo šiestich na dvanásť námorných míľ.

Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis o takomto projekte nehovoril. Atény nechcú provokovať Ankaru s obmedzenou expanziou na západe.  Grécko si však vyhradzuje právo rozšíriť svoje teritoriálne vody kdekoľvek podľa medzinárodného práva. Kedy a kde nie je jasné.

Egejské more ako „grécke more“

Pozadím sporu je hádka o domnelé zásoby zemného plynu na východe Stredozemného mora. Už v roku 1995 vyhlásil turecký parlament za dôvod vojny pre Turecko rozšírenie gréckych teritoriálnych vôd v Egejskom mori. Keby sa to stalo, bolo by to z dôvodu početných gréckych ostrovov v podstate gréckym morom. Turecko medzitým skúma podložie v morských oblastiach nárokovaných Cyprom alebo Gréckom. Ankara medzitým oznámila, že uskutoční cvičenie streľby vo východnom Stredomorí pri južnom pobreží Turecka.

Politika ako v 19. storočí

Turecký minister zahraničia Mevlüt Cavusoglu sa v sobotu večer odvolal na parlamentné rozhodnutie svojej krajiny z 90. rokov, ktoré za dôvod vojny označilo rozšírenie gréckych teritoriálnych vôd v Egejskom mori. Toto rozhodnutie je platné dodnes. Podľa Grécka Turecko hrozbami vojnou vedie politiku ako v 19. storočí. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odmieta kompromis prostredníctvom medzinárodného arbitrážneho nálezu a chce mať v Stredomorí „to, na čo má Turecko nárok“.

Európa musí byť serióznym sprostredkovateľom

Ministri zahraničných vecí EÚ v piatok ultimatívne vyzvali Ankaru na dialóg s Gréckom.  Na osobitnom samite EÚ 24. septembra by inak mohli diskutovať o ďalších represívnych opatreniach proti Turecku. Turecký minister zahraničia Čavusoglu uviedol: „Táto záležitosť sa nevyrieši sankciami.“ Európa musí byť serióznym sprostredkovateľom.

Mohlo by vás zaujímať