Domáce Ekonomika Kauzy Top

Spor medzi lesákmi a rezortom životného prostredia neutícha

Ilustračné foto

BRATISLAVA – Aj popadané stromy v bezzásahových zónach dokážu v pôde zadržať viac vody ako rúbanisko. V reakcii na kritiku lesníkov to povedalo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR. Upozornilo tiež, že dva zo šiestich tokov, na ktorých bol vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity, ani nepretekajú bezzásahovým územím.

„Ak si niekto v dnešnej dobe myslí, že peň na rúbanisku zachytí nejakú vodu, tak ja pokojne môžem odovzdať diplom naspäť na lesnícku školu,” vyhlásil Pavol Majko, riaditeľ Správy TANAP.

Ako doplnil Pavel Virág zo Slovenského vodohospodárskeho podniku, v prípade takéhoto enormného množstva zrážok nie je možné predísť prívalovým povodniam. Podľa údajov SHMÚ za niekoľko dní vo Vysokých Tatrách padlo 10 percent z celoročných zrážok.

Generálny riaditeľ Národného lesníckeho centra (NLC) vo Zvolene Ľuboš Halvoň pre TASR povedal, že regulovaný vodný režim v lesnom prostredí môže uspokojivo a dlhodobo plniť iba zdravý les. V bezzásahových zónach však podľa neho dochádza k hromadnému odumieraniu lesa a Tatry ako celok majú preto významne zníženú schopnosť zadržiavať vodu, čo umožňuje prívalové povodne.

Redakcia pripomína, že v roku 2004 víchrica zvalila vyše desaťtisích hektárov lesa v oblasti Vysokých Tatier. Boli to umelo vysadené monokultúrne porasty smreka. Silný vietor, choroby a ďalšie okolnosti spôsobili, že les sa v priebehu niekoľkých hodín stratil. V súčasnosti dochádza k prirodzenej obnove porastu, kde sa k slovu dostávajú aj nižšie kroviny a listnaté stromy.