Bratislava Regióny

Spomienkové zhromaždenie spôsobí v Bratislave obmedzenia. Presmerovaná bude aj MHD

Zdroj: Archív

BRATISLAVA – Spomienková akcia pre Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú ovplyvní aj MHD. Podujatie, ktoré je naplánované na dnes o 17,00 na Námestí SNP, sa dotkne najmä liniek obsluhujúce zastávku Námestie SNP pri Starej tržnici. Stále však nie je jasné, či sa usporiadanie akcie dotkne aj premávky na Kamennom námestí. Polícia upozorňuje na dopravné obmedzenia v okolí miesta podujatia. 

 

Prvé výročie vraždy investigatívneho novinára a jeho snúbenice si ľudia budú pripomínať v desiatkach nielen slovenských, ale aj zahraničných mestách. Výnimkou nebude ani hlavné mesto, kde sa udalosť bude tradične konať na Námestí SNP. Organizuje ju iniciatíva Za slušné Slovensko. Tá v minulom roku po medializovaní vraždy organizovala masové protesty a tlak ulice docielil výmenu ľudí v dôležitých funkciách. Samotné plánované podujatie sa dotkne najmä električkovej dopravy, ktorá obsluhuje zastávku Námestie SNP. Podľa Dopravného podniku Bratislava a ich stránky imhd.sk budú linky 1, 7, 8 a 9 prechádzajúce práve cez danú zastávku presmerované na obchádzkovú trasu. Podnik predpokladá, že električky budú odklonené cez Kapucínsku, tunel a nábrežie pri River parku. Obmedzenia by mali platiť od 17-tej hodiny do 19,00 – teda do skončenia akcie. O 16:45 DPB vydal informáciu, že sú presmerované linky 1, 7, 8, 9 cez Námestie SNP, rovnako je prerušená premávka liniek obsluhujúce Štúrovú ulicu, konkrétne ide o linky 1, 3, 4, 6 a 8.

Stále však reálne hrozí, že bude musieť byť uzavreté aj Kamenné námestie. V minulosti sa stalo, že dav ľudí, ktorí sa zúčastnili protestov, siahal až k námestiu a museli tak byť odklonené aj linky premávajúce medzi Mariánskou a Šafárikovým námestím. Konkrétne ide o linky 3 a 4. V prípade, ak by sa takýto scenár zopakoval a museli by byť presmerované aj dané dve linky, tak by všetky linky mali náhradnú trasu cez Obchodnú, tunel a nábrežie. “Situáciu budú priamo v teréne monitorovať posilnené hliadky dispečingu DPB, a.s. Tie v prípade potreby odklonia električkové linky v spolupráci s políciou a zabezpečia chod MHD tak, aby to cestujúca verejnosť pocítila čo najmenej,” uviedol podnik. O tom, ako sa situácia nakoniec vyrieši, bude DPB včas informovať. 

Linky 1, 7, 8, a 9 budú presmerované na náhradné trasy. Zdroj: archív

Očakávalo sa, ako sa k dnešnému výročiu vraždy postavia farmári. Tí v stredu zablokovali Most SNP a skandovali, že už toho majú dosť. Podľa slov zástupcu Iniciatívy poľnohospodárov Patrika Magdoška však blokácie neplánujú. Avizoval však, že sa na Námestie SNP bude presúvať pochod, na čele ktorého budú dva stroje, pričom upozornil na možné zdržanie na Moste SNP zhruba päť minúť. Nechcú však blokovať dopravu a budú sa snažiť premiestniť čo najrýchlejšie. 

Podľa hovorcu Krajskej polície v Bratislave Michala Szeiffa musia dnes vodiči počítať nielen s už existujúcimi obmedzeniami na ulici Mlynské Nivy a kruhovom objazde pod Prístavným mostom, ale aj v okolí Námestia SNP, Kamenného námestia a Štúrovej, Špitálskej a Dunajskej ulice. 

“Verejný poriadok na území hlavného mesta bude zabezpečovať dostatočný počet policajtov, či už z radov poriadkovej polície, dopravnej polície ako aj kriminálnej polície. Tak ako aj pri iných ohlásených zhromaždeniach, aj pri tomto bude polícia postupovať v súlade so zákonom,” napísal pre glob.sk. Zároveň požiadal občanov, aby v prípade účasti na podujatí rešpektovali pokyny či výzvy polície.

Policajti upozorňujú vodičov na obmedzenia. Zdroj: TASR / Michal Svítok

“Rovnako, aby boli ohľaduplní voči ostatným občanom – napomôžu tak zachovaniu verejného poriadku na území hlavného mesta,” dodal. Rovnako uviedol, že v prípade porušenia verejného poriadku či páchaniu protiprávnej činnosti využije polícia “všetky zákonné možnosti na zjednanie nápravy a obnovenie verejného poriadku”. 

Ján Kuciak bol investigatívny novinár, ktorého na objednávku 21. februára 2018 zavraždili spolu s jeho snúbenicou v dome v obci Veľká Mača. Policajti ich našli až v nedeľu 25. Februára a informácia o dvojnásobnej úkladnej vražde bola medializovaná nasledujúci deň ráno. V tom čase sa vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar vyjadril, že vražda pravdepodobne súvisí s jeho prácou. Rovnakú informáciu povedal aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

Koncom septembra v Kolárove a Komárne zadržali štyroch podozrivých – objednávateľku Alenu Zsuzsovú, strelca Tomáša Szabóa, šoféra Miroslava Marčeka a sprostredkovateľa Zoltána Andruskóa. Posledný z nich ako jediný spolupracuje s políciou a za hlavného objednávateľa označil podnikateľa Mariana Kočnera. Ten v súčasnosti sedí vo väzbe pre kauzu zmenky televízie Markíza. Rovnako sú vo väzbe aj všetci štyria obvinení v prípade vraždy. 

Galéria
Čižnár hovoril, že dôvodom vraždy je s najväčšou pravdepodobnosťou práca novinára. Jaromír Čižnár – Foto: SITA/Diana Černáková
DPB bude musieť presmerovať linky premávajúce cez Námestie SNP. Zdroj: imhd.sk
Na poriadok na cestách a uliciach bude dohliadať polícia. Zdroj: TASR / Michal Svitok
FOTO TASR – Michal Svítok
Obvinený strelec vo vražde Kuciaka a Kušnírovej Tomáš Szabó. Zdroj: TASR
Jána Kuciaka a jeho snúbenicu zavraždili priamo v ich dome v obci Veľká Mača. Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj
Novinára s jeho snúbenicou zavraždili v ich dome vo Veľkej Mači. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Alena Zsuzsová sa sťažovala na policajtov. Zdroj: SITA. Zdroj: SITA
Miroslav Marček mal byť šoférom, priznal sa však k streľbe. Zdroj: TASR / Dušan Hein
Vyšetrovací spis vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice už má desiatky zväzkov. Zdroj: FB Polícia Slovenskej republiky
navigate_before
navigate_next